Morale i niezłomność Ukraińców w obliczu rosyjskiej inwazji nie przestają zaskakiwać, mimo że niebawem minie równy rok od pierwszego dnia wojny.
Po rosyjskich ostrzałach, do których doszło 15 listopada około 20 mln osób zostało bez prądu. To niemal połowa mieszkańców Ukrainy. Sytuację w Kijowie i Irpieniu przedstawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewsk.
Tetyana Hrubenyuk to jedna z wielu osób, które w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowały się pozostać w Kijowie i nieść pomoc potrzebującym. Kobieta z godną podziwu gorliwością organizuje transporty, dzięki którym ukraińscy żołnierze mają dyspozycji apteczki i niezbędny do przetrwania sprzęt.
Dwa miesiące po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, w jednej z kijowskich stacji metra odbyło się niecodzienne wydarzenie. "Wszystko będzie dobrze. Koncert Okean Elzy" przyciągnął masę widzów. Teraz będzie można obejrzeć go również w Polsce.
Wojna to nie tylko wstrząsające sceny z pola walki. To także codzienność cywilów, których życie wciąż się toczy. Reporterka Bianka Zalewska sprawdziła, jak w cieniu konfliktu zbrojnego wygląda życie mieszkańców Kijowa.
Rodziny z dziećmi, ranni oraz starsi i schorowani ludzie przedzierali się przez ruiny mostu w Irpieniu, by dotrzeć do Kijowa. Na miejscu był Michał Przedlacki z programu "Superwizjer". Z jego reportażu "Ucieczka z Irpienia" dowiemy się, jak dostojne i luksusowe miasto zmieniło się w strefę wojny, pełną śmierci i zniszczenia.
Doktor Igor Mokryk pracuje w największym ukraińskim szpitalu kardiologicznym w Kijowie. Tam, gdzie toczy się wojna, trwa też walka o życie pacjentów.
Amelia z Kijowa dotarła do Polski.
Nie wszyscy zdążyli uciec z Ukrainy do 24 lutego, kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja. Inni na miejsce wrócili, chcąc bronić swojej ojczyzny lub relacjonować przebieg wojny. Reporterzy programu Uwaga! TVN odpowiadają na pytanie, jak wygląda obecnie życie w odpierającej atak agresora Ukrainie?
Przez rosyjską inwazję na Ukrainę cierpią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Tym dzikim, które jeszcze do niedawna mieszkały w kijowskim zoo, zdecydował się pomóc ogród zoologiczny w Poznaniu. Jakie zwierzęta już do niego trafiły? Które przyjadą niebawem? Czego potrzebują? O tym Bartek Jędrzejak rozmawiał z Małgorzatą Chodyłą, rzeczniczką poznańskiego zoo.
Jechała do szpitala.
"Pracownicy rano dają znać, że żyją".
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaangażowała się w pomoc małym pacjentom ze Szpitala Dziecięcego Ohmatdyt w Kijowie. Na krótkim filmiku nadesłanym do naszej redakcji widzimy, jak podtrzymuje dziewczynkę, która próbuje wsiąść do autokaru. Dzieci zostaną przewiezione do Lwowa, a następnie do Polski.
Ojciec Jarosław Krawiec jest przełożonym Dominikanów w klasztorze w Kijowie. U duchownych schroniło się 14 osób, które próbują przetrwać czas wojny.
Szpital Dziecięcy Ohmatdyt w Kijowie po włączeniu syren ostrzegających przed atakiem wroga przenosi się do podziemi. Część małych pacjentów leży na prowizorycznych łóżkach, kocach, fotelach, a nad nimi czuwają matki i lekarze. - Jesteśmy tu, bo mamy zagwarantowane wszystkie potrzebne lekarstwa, choć brakuje nam jedzenia - mówi Maryna, mama 9-latka.
"Putin nie oczekiwał, że będziemy tak mocno walczyć"
Nie żyją rodzice i jedno z dzieci
Narodziny Mii to symboliczny triumf życia nad śmiercią. Dziewczynka urodziła się w schronie podczas pierwszego dnia bombardowania Kijowa. Dramatyczne okoliczności, w jakich dziecko przyszło na świat, potęgowały komunikaty o pogarszającej się sytuacji w mieście. O narodzinach dziewczynki poinformowała ukraińska aktywistka Hanna Hopko i zapewniła, że mama i dziecko, czują się dobrze.
Kijów to duża metropolia licząca około 3 miliony mieszkańców. Stolica Ukrainy ma wiele do zaoferowania turystom – ciekawe zabytki, piękne świątynie, a nawet światowej klasy murale poukrywane na kijowskich blokowiskach. Co warto zobaczyć w Kijowie?
12 dzieci osierociło małżeństwo, które zmarło w jednym z kijowskich szpitali. Oboje mieli powikłania po COVID-19. Najpierw odszedł Wołodymyr Rodikow, a zaledwie tydzień później, z tego samego powodu, jego żona Diana. 7 lat temu rodzina uciekła przed wojną w Donbasie.
Na początku 2017 roku w Kijowie przyszedł na świat chłopiec, który ma troje biologicznych rodziców. Jak do tego doszło? Czy są jakieś niebezpieczeństwa związane z tego typu zabiegiem? O komentarz do tej informacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN dziennikarkę Karolinę Domagalską, która bada historie rodzin z in vitro i filozofa prof. Zbigniewa Mikołajko.
Na Ukrainie euforia - pilotka i posłanka Nadija Sawczenko, po dwóch latach spędzonych w rosyjskim więzieniu, wróciła do domu. W Rosji fałszywie oskarżono ją o przyczynienie się do śmierci rosyjskich dziennikarzy. Po licznych głodówkach i presji społeczności międzynarodowej Władimir Putin ułaskawił Sawczenko, co umożliwiło jej powrót do Kijowa. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Żenia Klimakin pojechał na Ukrainę, aby spotkać się z mamą Nadiji - Marią. Co przygotowała w domu dla córki i za co jest wdzięczna Polakom? Zobaczcie, co Żenia podarował Nadiji.
Polskie gwiazdy nie są obojętne na wydarzenia na Ukrainie. Zaangażowały się w pomoc rewolucjonistom na Majdanie. Wśród nich jest Agnieszka Szulim i Michał Piróg. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli, dlaczego zdecydowali się wesprzeć Ukraińców i co my, Polacy, możemy zrobić dla narodu ukraińskiego.
Mieszkają w namiotach, mają prowizoryczne ogrzewanie i koksowniki. Jak radzą sobie ludzie na Majdanie z przeszywającym mrozem? Co się teraz dzieje na rewolucyjnym placu Kijowa?