fotografie

  fotografie

  Wiele osób zastanawia się, czy można wywołać zdjęcia z telefonu. Aparaty cyfrowe są coraz częściej zastępowane przez smartfony, a zdjęcia przechowuje się na nośnikach pamięci. Niektórzy jednak preferują fotografie w tradycyjnej, fizycznej formie, które można włożyć do albumu. Gdzie i jak wywołać zdjęcia z telefonu?

  Ryszard Horowitz, jeden z najwybitniejszych fotografów na świecie, był gościem Kingi Rusin i Piotra Kraśki w studiu Dzień Dobry TVN. Opowiedział im o sesji zdjęciowej samochodów, za którą 35 lat temu został nagrodzony. Po latach Ryszard Horowitz znowu sfotografował samochody Forda. - Bardzo często mi się zdarza, że ludzie patrzą na zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat i twierdzą, że to komputer, a jak mówię, że nie, to posądzają mnie o kłamstwo - mówił w Dzień Dobry TVN Horowitz.

  Tata Hubert i syn Miłosz to zapaleni fotografowie. Kiedy tylko mogą wyruszają w trasę, aby na zdjęciach utrwalać piękno Suwalszczyzny. Na szczęście swoich prac nie zostawiają tylko dla siebie, ale publikują je na wspólnym blogu. Mogliśmy podpatrzeć ich pracę.

  Kiedyś dzieci spędzały dużo czasu na świeżym powietrzu. Grały w klasy, jeździły na rowerze, kopały piłkę, czy pluskały się w wodzie. Obecnie - w czasach intensywnego rozwoju technologii - wiele czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: fotograf Izabelą Urbaniak, dziennikarką Martą Kuligowską i psycholog dziecięcą dr n. hum. Justyną Korzeniewską zastanawialiśmy się, jak zachęcić dzieci do spędzania czasu na łonie natury bez gadżetów elektronicznych.

  Piotr Pietryga to zwolennik pracy w ciemni i klasycznej fotografii czarno-białej. Jedno z jego zdjęć zakwalifikowało się do finału konkursu dla zawodowych fotografów Hasselblad Masters 2016. Piotr zaprosił Ulę Chincz do swojej pracowni. Tam dziennikarka Dzień Dobry TVN mogła przyjrzeć się jego pracy. Zobaczcie, jak powstają zdjęcia Piotra.

  Każdy ma w domu zdjęcia, których istnienie wolałby przemilczeć. O tym, jak dzisiaj patrzymy na swoje fotografie sprzed lat rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Katarzyną Kępką oraz pisarzem i blogerem modowym Michałem Witkowskim. Nasi goście z godną podziwu odwagą komentowali także swoje zdjęcia.

  Zapewne każdy z nas ma zdjęcie sprzed 10 lat, czy 10 kg, na którym - jak mawiał klasyk - z twarzy jest "podobny zupełnie do nikogo". Są to tak zwane zdjęcia hańby i pożogi. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer rozmawiał z kilkoma właścicielami takich właśnie fotek. I jak sam przyznał, na ich widok nastąpiło u niego "generalne zaparcie". Spotkał się też z Krysią, której rodzice spłatali niezłego figla i zrobili jej zdjęcie, którego będzie mogła się wstydzić w przyszłości ;)

  W latach 1978–1997 jedna z najwybitniejszych polskich fotografek Zofia Rydet pracowała nad swoim najważniejszym cyklem "Zapis socjologiczny". Fotografie z tego cyklu przedstawiają ludzi w ich domowym otoczeniu w sposób nawiązujący do dziewiętnastowiecznej "fotografii zakładowej". O twórczości Zofii Rydet rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prawnuczką brata Zofii Rydet - Zofią Augustyńską-Martyniak.

  Z okazji 71. rocznicy Powstania Warszawskiego zaprosiliśmy do Dzień Dobry Wakacje twórcę zdjęciowych kolaży do projektu "Teraz 44" dziennikarza i fotografa Marcina Dziedzica. Niezwykłość jego prac polega na tym, że zdjęcia z powstania zostały wkomponowane w fotografie z dzisiejszej Warszawy. I tak, w jednym kadrze na tej samej ulicy spotykają się powstańcy i dzisiejsi przechodnie, a ruiny przenikają się z nowoczesną zabudową Warszawy. Jak długo Marcin pracował nad projektem? Dlaczego wybrał sierpień i wrzesień jako miesiące, w których wykonywał zdjęcia? Gdzie można zobaczyć te fotografie?

  Poprosiliśmy Was o zdjęcia ilustrujące jak aktywnie spędzacie wakacje! Poniżej kilkanaście spośród zdjęć, które od Was otrzymaliśmy. Pamiętajcie: ruch to zdrowie. Tak trzymać!

  W kawiarence Dzień Dobry TVN na rogu Marszałkowskiej i Hożej w Warszawie stanęło świąteczne drzewko. Możecie przyjść każdego dnia w godzinach programu i zrobić sobie zdjęcie, które powiesimy na naszej choince. Zobaczcie, czyje zdjęcia już na niej zawisły!

  Polscy paraolimpijczycy stworzyli swój kalendarz. Pełen przystojnych mężczyzn i pięknych kobiet. Ale co najważniejsze - są silni, zdeterminowani i wysportowani. Chcą, by igrzyska paraolimpijskie wróciły na ekrany telewizorów. Na co im najbardziej brakuje pieniedzy? W studiu Dzień Dobry TVN goścmi byli: Karolina Hamer – pływaczka, medalistka mistrzostw Świata i Europy oraz Bartłomiej Wnuk – pomysłodawca kalendarza z paraolimpijczykami.

  A konkretnie ich podobizny uwiecznione na czarno-białych fotografiach. Ikony kultury i sztuki w Warszawie będą wystawione na aukcję. Roman Polański, Mick Jagger, Salvador Dali, Woody Allen, zespół The Beatles. Jaką realną wartość mają zdjęcia dokumentalne a jaką paradokumentalne?

  W tym tygodniu nie tylko księżna Kate wydała na świat potomka. Nie mniej królewskie są dzieci mam, które, w tym samym czasie, co księżna Cambridge, powiły swoje pociechy! Wysyłacie do nas przez wiadomości przez facebooka (https://www.facebook.com/DzienDobryTVN) zdjęcia Waszych dzieci, które urodziły się w tym tygodniu, co mały następca brytyjskiego tronu! Wybrane zdjęcia Waszych Małych Książąt i Małych Księżniczek pokażemy na antenie w niedzielę w Dzień Dobry Wakacje oraz na naszej stronie internetowej i na profilu na facebooku.