Wiele osób zastanawia się, czy można wywołać zdjęcia z telefonu. Aparaty cyfrowe są coraz częściej zastępowane przez smartfony, a zdjęcia przechowuje się na nośnikach pamięci. Niektórzy jednak preferują fotografie w tradycyjnej, fizycznej formie, które można włożyć do albumu. Gdzie i jak wywołać zdjęcia z telefonu?
Robienie zdjęć smartfonem ma wiele zalet. Nie trzeba martwić się o to, że nie sfotografuje się ważnej chwili, bo telefon ma się zawsze przy sobie. Urządzenia te są też o wiele lżejsze i łatwiejsze w transporcie niż duże i ciężkie aparaty cyfrowe. Nowe modele smartfonów dodatkowo robią dobre jakościowo zdjęcia, które wcale nie różnią się od tych wykonanych profesjonalnymi aparatami. Wiele osób zastanawia się, czy można wywołać zdjęcia robione telefonem. Obecnie jest to możliwe w wielu punktach usługowych.
Wywołanie zdjęć z telefonu – porady
Jak wywołać zdjęcia z telefonu u fotografa? Niektórzy zastanawiają się, czy fotograf wywoła zdjęcia z telefonu. Jest to jak najbardziej możliwe. Zakłady fotograficzne wywołują zdjęcia zrobione za pomocą zarówno telefonów komórkowych, jak i innych urządzeń elektronicznych, takich jak tablety. Zdjęcia z telefonu do wywołania można przenieść na pendrive, płytę lub inny nośnik i przekazać pracownikowi zakładu czy laboratorium fotograficznego. Zdjęcia często można wysłać mailem, adres jest najczęściej dostępny na stronie internetowej zakładu. Wiele zakładów fotograficznych oferuje też wygodne aplikacje, za pomocą których można wybrać zdjęcia do druku i wysłać je do laboratorium.
Zrobienie odbitek w laboratorium może potrwać od kilku minut do kilku dni. Wiele zakładów fotograficznych oferuje ekspresowe wywoływanie zdjęć, jednak koszty pojedynczej odbitki będą nieco wyższe niż w przypadku standardowego wydruku. Jeśli zaś komuś zależy na czasie, może wywołać zdjęcia samodzielnie w specjalnych fotokioskach zlokalizowanych w drogeriach i innych punktach usługowych. Wystarczy podłączyć telefon do urządzenia za pomocą kabla lub połączyć się z nim przez bluetooth. Następnie na ekranie wystarczy wybrać zdjęcia do druku i zaznaczyć rozmiar odbitek.
Przy zamawianiu odbitek należy wskazać, jaki mają mieć format. Standardowe rozmiary to 9 × 13, 10 × 15, 13 × 18. Większe rozmiary to m.in. 20 × 30 czy 30 × 60. Należy pamiętać, że im większy rozmiar, tym większa powinna być rozdzielczość zdjęcia. Jeśli będzie zbyt mała, fotografie będą złej jakości. Kolejną sprawą jest wybór, czy zdjęcia mają być wywołane na papierze matowym, czy błyszczącym. Wykonując odbitki, można pozostawić je w oryginalnych kolorach lub wybrać opcję druku czarno-białego lub w sepii.
Jak przygotować zdjęcia z telefonu do wywołania?
Wywołanie zdjęć z telefonu komórkowego nie jest trudne, ponieważ zakłady i laboratoria fotograficzne szybko dostosowują się do wymagań rynku. Zamówienie odbitek z elektronicznych urządzeń jest obecnie łatwiejsze niż z tradycyjnych negatywów. Jednak przed wywołaniem zdjęć ze smartfona należy poświęcić trochę czasu, by je wybrać i odpowiednio przygotować. Nie warto drukować wszystkich zdjęć z wakacji, ponieważ część z nich może być prześwietlona, nieostra czy źle wykadrowana. Lepiej jest poświęcić chwilę na wybranie najlepszych fotografii, które chce się mieć w fizycznej formie i które można potem umieścić w albumie na zdjęcia lub powiesić w ramce na ścianie.
Fotografując smartfonem, należy stosować się do podstawowych reguł fotografii, dzięki czemu zdjęcia będą ładne, ostre i dobrze skomponowane. Najlepiej jest fotografować w świetle dziennym – mimo że aparaty wbudowane do telefonów są coraz lepszej jakości, wciąż słabo radzą sobie w słabym świetle. W efekcie tak wywołane zdjęcie będzie zbyt ciemne albo za bardzo ziarniste. Nie należy także fotografować pod światło.
Przy robieniu ujęć warto zastanowić się też przez chwilę nad kompozycją – często dopiero po dokładnym zobaczeniu fotografii widzi się niepotrzebne elementy, przypadkowych przechodniów pojawiających się w kadrze czy to, że ucięło się fotografowanej osobie nogi. Jeśli komuś zależy na wywołaniu konkretnego zdjęcia, ale chce się z niego pozbyć np. niepotrzebnego kosza na śmieci w prawym dolnym rogu, można skorzystać z łatwych w obsłudze programów do edycji zdjęć. Wiele smartfonów ma wbudowane tego typu narzędzia. Kadrowanie fotografii zajmie chwilę, a efekt będzie bardzo zadowalający. W tego typu programach można też zmieniać kontrast zdjęcia czy balans bieli. Dzięki tego typu zabiegom zdjęcia wywołane z telefonu będą estetyczne i na pewno chętniej będzie się je oglądać.
Zobacz także:
- Nowy SMS z aplikacją m-Obywatel? Uważaj, to może być oszustwo!
- Jak bezpiecznie poruszać się na hulajnodze? "Stawiamy bardzo duży nacisk na to, żeby ten, kto korzysta z hulajnogi miał na głowie kask"
- Czym się zajmuje i ile zarabia analityk biznesowy IT?
Zobacz wideo: Połączyła ich miłość do podróżowania i fotografii. Agnieszka "Aggie" Lal i Jacob Riglin
Autor: Adrian Adamczyk