Analityk biznesowy IT łączy sferę biznesową ze sferą programowania i informatyki. Praca analityka IT jest bardzo wymagająca i pełna codziennych wyzwań, jednak stres rekompensują bardzo wysokie zarobki. Niezbędnym warunkiem dla osób, które marzą o takiej pracy, jest kierunkowe wykształcenie ścisłe, czyli ukończenie informatyki lub ekonomii. Potrzebna jest także dobra znajomość języka angielskiego, odpowiedzialność i sumienność.
Obowiązki analityka IT
Analityk biznesowy IT jest czasem nazywany tłumaczem, którego głównym zadaniem jest komunikacja zarówno z klientami biznesowymi, jak i programistami, a także tworzenie nici porozumienia pomiędzy nimi. Analityk IT bierze udział w całym projekcie, a nie tylko w jednej z jego części. Pierwszym zadaniem analityka jest spotkanie z klientem, w trakcie którego przedstawiciel danej firmy opisuje swoje wymagania dotyczące stworzenia na przykład strony internetowej lub danego systemu. Analityk informatyczny zbiera wszystkie dane i sugestie klienta, a następnie przekazuje je zespołowi programistów. Analityk IT tworzy cały projekt i jego koncepcję wraz z zespołem składającym się z programisty, architekta systemowego, grafika, UX designera (czyli osoby, która dba o wyjątkowe wrażenia użytkowników danej strony internetowej, tj. funkcjonalność, wizualność, kompatybilność na urządzeniach mobilnych). Analityk IT nadzoruje cały proces tworzenia strony lub systemu, zarówno od strony merytorycznej, jak i wizualnej oraz technicznej. Analityk współpracuje z testerami, których głównym zadaniem jest sprawdzenie, jak funkcjonuje dany system, znalezienie błędów, a następnie przedstawienie raportów. Warto dodać, że zakres obowiązków analityka biznesowego IT zależy w dużej mierze od wielkości firmy i konkretnego projektu, a także od zasad panujących w danym przedsiębiorstwie.
Praca analityka IT wymaga nie tylko bardzo dobrych zdolności technicznych i wiedzy na temat funkcjonowania stron oraz systemów, ale także wysokiego poziomu kompetencji miękkich. Analityk cały czas porozumiewa się z wieloma osobami, które współpracują przy danym projekcie. Komunikacja musi więc być efektywna i na jak najwyższym poziomie, aby cały projekt był dopasowany do potrzeb klienta. Analityk IT kontaktuje się także z klientem, czyli firmą zewnętrzną, zbiera wymagania i wszelkie uwagi pojawiające się w trakcie trwania projektu. Właśnie dlatego analityk musi być osobą komunikatywną, która potrafi słuchać i rozmawiać, a także otwartą na zmiany i propozycje. Ogromne znaczenie ma również zdolność analitycznego i logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Analitycy biznesowi dbają o jakość każdego projektu i muszą cechować się odpowiedzialnością, ponieważ to zwykle na nich spadają wszelkie problemy związane z błędnym zaprojektowaniem danego elementu strony lub niezadowoleniem klienta.
Analityk IT: zarobki i możliwości rozwoju zawodowego
Zarobki analityka IT w Polsce są bardzo wysokie, ponieważ dochodzą nawet do 25 tysięcy złotych brutto. Z raportów wynika, że średnie wynagrodzenie analityków biznesowych IT wynosi około 10 tysięcy złotych brutto. Młodszy analityk IT na początku swojej kariery zawodowej zarabia od 5 do 7 tysięcy złotych, jednak wraz z doświadczeniem wynagrodzenie rośnie. Kolejnym szczeblem kariery jest zdobycie samodzielnego stanowiska, które pozwala na rozwijanie własnych umiejętności. Osoby z wieloletnim doświadczeniem mogą pełnić funkcję starszych analityków biznesowych, zajmując stanowiska kierownicze. W takiej sytuacji kolejnym zadaniem analityka biznesowego IT jest nadzorowanie pracy podwładnych, szkolenie ich i dobieranie dla nich odpowiednich projektów.
Możliwości zawodowe analityków IT są bardzo duże, ponieważ wiele firm potrzebuje osoby na takie stanowisko. Istnieją różne ścieżki rozwoju analityków biznesowych, a jedną z nich jest rola hybrydowa, czyli łączenie dwóch lub większej liczby dziedzin. Analitycy biznesowi, którzy znają podstawy programowania, mogą się dalej szkolić i łączyć różne role w zespole. Bardzo dobrym pomysłem jest także łączenie roli analityka i UX designera. Analitycy IT mogą szkolić się przez cały czas, ponieważ w branży IT wiele się zmienia każdego roku, to znaczy pojawiają się nowe języki programowania, tworzone są nowe silniki graficzne. Na stanowisku analityka IT bardzo duże znaczenie ma więc elastyczność i chęć zdobywania nowej wiedzy oraz doświadczeń.
Zobacz wideo: Filmy inspirowane grami komputerowymi podbijają Hollywood
Zobacz także:
Martyna Wojciechowska staje w obronie TVN. "Każdy z nas ma prawo czerpać wiedzę z różnych źródeł"
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Oto skuteczne sposoby
Autor: Adrian Adamczyk