Z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego wynika, że mamy jedną z najniższych inicjacji alkoholowych w Europie. Już 12-latkowie mają za sobą pierwsze doświadczenia z trunkami. Z czego to wynika? Jak temu zaradzić? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się psychoterapeuta Cezary Biernacki ze Stowarzyszenia OD-DO.
Czy rośnie nam pijane pokolenie?
Wiek inicjacji alkoholowej, czyli moment, w którym dziecko po raz pierwszy sięga po alkohol, stale się obniża. Ostatnie badania napawają niepokojem. Z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego wynika bowiem, że już 12-13 latkowie próbują trunków. Alkohol pije 46,7 proc. 15-16-latków oraz ponad 76 proc. 18-19-latków.
- Śledzę raporty od wielu, wielu lat. Ostatni, który widziałem sześć lat temu, to ta inicjacja była w wieku 13-14 lat, jak zaczynało się gimnazjum. To, że dzieciaki eksperymentują, to nie jest nic zaskakującego. W tym nie tkwi jeszcze źródło problemu. Ważne jest to, co zrobi z tym dorosły. Ta kontrola jest bardzo ważna, żeby wyraźnie postawić granicę - podkreśla Cezary Biernacki.
I dodaje, że od spróbowania alkoholu bardziej przerażające jest to, że nastolatkowie piją co weekend. - To jest zagrażające, bo ta powtarzalność, częstotliwość prowadzi do uzależnienia, które jest niczym innym jak uczeniem naszego organizmu, że dzięki alkoholowi, reguluje sobie emocje. Czegoś się obawiam, alkohol mi pomaga - ośmiela, zatańczę, lepiej się będę bawił, jestem odważniejszy, zapiję smutki. Na początku uczę się, że dzięki alkoholowi osiągam te wszystkie stany. Natomiast przechodzę na drugą stronę i wtedy już bez tego alkoholu nie jestem w stanie funkcjonować - mówi psychoterapeuta.
Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, bo droga do uzależnienia jest znacznie krótsza niż u dorosłych. - To, co u dorosłego może trwać w latach, to u młodego człowieka w miesiącach - zaznacza gość Dzień Dobry TVN.
Policja znalazła dwie pijane nastolatki. Psychoterapeuta komentuje
Przypomnijmy, że ostatnio policja z Bełchatowa dostała zgłoszenie dotyczące dwóch nastolatek, które spożywały alkohol w pobliżu torów. Po badaniach okazało się, że młodsza (12 lat) miała 4 promile alkoholu we krwi, natomiast jej starsza koleżanka - 3,4 promila.
- To jest przerażające, co się dzieje. Całe szczęście, że te dziewczyny zostały odnalezione i uratowane, ponieważ nie mamy zielonego pojęcia, jak tak młode osoby zareagują na taką ilość alkoholu. Alkohol mamy bardzo dobrze przebadany. Wiemy, jak dorosłe osoby reagują, ale nie wiemy, co się stanie z młodym organizmem - tłumaczy Cezary Biernacki.
Jak postępować z nastolatkiem, który spożywa alkohol? Posłuchaj całej rozmowy z naszym ekspertem w materiale wideo.
Zobacz także:
- Amerykańska celebrytka karmi piersią 5-letnią córkę. W sieci zawrzało. Co na to eksperci?
- 19-letnia mama dwójki dzieci zginęła pod kołami autobusu. "To był drastyczny widok"
- Wstrząsające nagranie, jak matka usypia dziecko. Lekarz nie ma wątpliwości: "To jest forma znęcania"
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Dominika Czerniszewska