picie alkoholu

  Partyworkerzy i streetworkerzy to przeszkoleni młodzi ludzie, którzy edukują i realizują misję wsparcia młodzieży w klubach i na ulicach. Co myślą o stylu imprezowania współczesnych nastolatków?

  Ula Chincz zaniepokoiła się, kiedy picie lampki wina do kolacji weszło jej w nawyk. Dziennikarka postawiła na zmianę stylu życia i całkowicie odstawiła alkohol. Dziś cieszy się lekkim snem i doskonałym samopoczuciem od samego rana. Zalet jednak jest o wiele więcej.

  - Kobiety piją. Coraz więcej - podkreśliła prowadząca Dzień Dobry TVN.

  Do tej pory wielu pracodawców miało ograniczone możliwości sprawdzenia, czy pracownik jest pod wpływem alkoholu. Nowelizacja kodeksu pracy, w której umożliwione zostanie badanie trzeźwości pracowników, trafiła do konsultacji społecznych. Co się może zmienić? 

  Naukowcy obalają popularny mit.

  Jaką ilość alkoholu spożywać, by uniknąć przykrych konsekwencji? Profesor Mariusz Jędrzejko, ekspert w dziedzinie uzależnień zdradza, czy tzw. bezpieczna dawka w ogóle istnieje.

  Szczególnie spadła sprzedaż tych uwielbianych przez kobiety.

  Czy to, jaki alkohol lubimy najbardziej, zdradza naszą osobowość? W ocenie włoskich i australijskich badaczy tak właśnie jest. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że miłośnicy wina są bardziej towarzyscy. Jacy są piwosze, a jacy amatorzy trunków na bazie spirytusu?

  Czasem trudno zauważyć, kiedy przyjemność, związana z piciem alkoholu, przeradza się w nałóg i konieczne staje się odtrucie alkoholowe. Uzależnienie od trunków jest chorobą, której nie należy lekceważyć. Każdy kolejny kieliszek to nowa dawka toksyn wyniszczających powoli organizm. Nadmiar spożywanego alkoholu sieje spustoszenie prawie we wszystkich układach narządów wewnętrznych.

  Za nami kolejny odcinek "Top Model". Trzeba przyznać, że emocje rosną. Tym razem uczestnicy otworzyli się przed kamerami i zdradzili niezwykle osobiste historie. Nicole przyznała, że wychowywała się w domu z problemem alkoholowym, a także zmagała się z bulimią.

  Z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego wynika, że mamy jedną z najniższych inicjacji alkoholowych w Europie. Już 12-latkowie mają za sobą pierwsze doświadczenia z trunkami. Z czego to wynika? Jak temu zaradzić? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się psychoterapeuta Cezary Biernacki ze Stowarzyszenia OD-DO.

  Praca zdalna to dla wielu z nas rzeczywistość, z którą mamy do czynienia od ponad roku. Wykonywanie obowiązków online spowodowało, że zatarła się granica między biurem a domem. Boleśnie przekonały się o tym osoby, które w godzinach pracy online raczyły się napojami procentowymi i zostały za to dyscyplinarnie zwolnione. Pracodawca ma prawo wysłać policję.

  Specjaliści alarmują, że po pandemii czeka nas druga fala zaburzeń zarówno psychicznych, jak i tych związanych z uzależnieniami. Badania zrealizowane przez zespół z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego są zatrważające. Jak się okazuje, prawie 30% badanych ma problemy z alkoholem. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział nam Cezary Biernacki, psychoterapeuta, Stowarzyszenie OD-DO.

  Polacy coraz częściej sięgają po alkohol. Z danych Nielsena opublikowanych przez "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że od stycznia do listopada 2020 r. sprzedaż mocnych trunków w litrach w porównaniu z 2019 r. wzrosła o 3,8 proc. Natomiast pod względem wartości sprzedaży aż o 10,8 proc.

  Anthony Hopkins przez lata stworzył wiele aktorskich kreacji, za które wciąż podziwia go cały świat. Jego kariera mogła jednak lec w gruzach, gdyby nie podjął 45 lat temu ważnej decyzji. W mediach społecznościowych podzielił się swoimi przemyśleniami na temat rocznicy zerwania z piciem.

  Alkohol czuć nie tylko bezpośrednio po wypiciu. Często nieprzyjemny odór utrzymuje się jeszcze kolejnego dnia, nawet jeśli ilość wypitego alkoholu nie była zbyt duża. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą zneutralizować zapach alkoholu z ust.

  Rzecznik praw dziecka jest zaniepokojony odsetkiem kobiet, które spożywają alkohol, będąc w ciąży. - Należy wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki - sugeruje Mikołaj Pawlak.

  Whisky to szlachetny trunek, często nazywany „wodą życia”. Ten wyjątkowy alkohol o ciepłej, bursztynowej barwie ma na całym świecie wielu wielbicieli. Popularna whisky jest napojem spirytusowym, który otrzymuje się w wyniku destylacji zacieru ziaren jęczmienia, żyta i kukurydzy.

  Są osoby, które nie piją alkoholu, nawet podczas spotkań towarzyskich. Niestety nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem gospodarzy przyjęcia lub innych imprezowiczów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego oraz popularyzatora wiedzy z zakresu savoir-vivre i etykiety w biznesie Wojciecha S. Wocława, by zapytać, jak odmawiać picia alkoholu, żeby nikt się nie obraził. Czy odwrócenie kieliszka to dobry sposób?

  Alkohol nie jest tylko problemem dorosłych. Okazuje się, że co piąty nastolatek w Polsce między 11. a 15. rokiem życia upił się przynajmniej raz w swoim krótkim życiu. Dzisiejszy odcinek "Rozmów w toku" poświęcony jest właśnie temu problemowi. Gośćmi Ewy Drzyzgi będą dzieci, które piją alkohol. Co na to ich rodzice?