Czy umiarkowane picie alkoholu jest szkodliwe?
Mimo że alkohol może szkodzić zdrowiu, wielu badaczy uważało, że umiarkowane i sporadyczne sięganie po tego rodzaju trunki nie stanowi większego zagrożenie. Tę tezę obalili właśnie naukowcy z University of Victoria w Kanadzie. Specjaliści pod kierunkiem dra Tima Stockwella przyjrzeli się ponad setce badań, sprawdzających związek między piciem alkoholu a chorobami i śmiertelnością.
Eksperci przeanalizowali dane pochodzące od blisko 5 milionów osób z różnych krajów. Już wstępna analiza wyników wykazała, że w badaniach są duże nieścisłości, np. pomiar wypijanego przez uczestników badania alkoholu nie był prawidłowy, zdarzało się, że badani zaniżali ilość wypijanego alkoholu. Dodatkowo nie ustalono, co oznacza umiarkowane picie alkoholu –dla niektórych były to dwa drinki dziennie, dla innych jeden na tydzień. Co więcej, zdarzało się, że osoby, które nadużywały alkoholu i zerwały z nałogiem, trafiały do tej samej kategorii, co badani, którzy nigdy nie pili wysokoprocentowych napojów. - Zastosowanie takich kryteriów zniekształcało wyniki, tworząc złudzenie, że codzienne, umiarkowane picie jest zdrowe - stwierdził dr Tim Stockwell.
Czy kieliszek wina ma dobry wpływ na serce?
Wiele osób uważa, że kieliszek wina dziennie ma korzystny wpływ na układ krążenia. Tymczasem naukowcy z University of Victoria w Kanadzie dowiedli, że nie jest to prawda. Wykazali, że wypicie dwóch (lub mniej) drinków tygodniowo nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale picie od trzech do sześciu drinków - już tak. Taka ilość podnosi ryzyko rozwoju m.in. raka piersi oraz jelita grubego. Wypijanie 7 (lub więcej) drinków tygodniowo - znacząco podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca lub udaru mózgu.
Co ciekawe, przeprowadzona analiza pokazała, że kobiety, które wypijają 65 gramów lub więcej alkoholu dziennie, są dwukrotnie bardziej narażone na zgon niż mężczyźni przyjmujący taką samą ilość napojów wysokoprocentowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Liczba palaczy wcale nie spada. Ile Polek i Polaków codziennie sięga po wyroby tytoniowe?
- Gdzie jest najwięcej kleszczy zakażonych boreliozą?
- Skąd się bierze efekt jo-jo? Badacze mają ciekawe ustalenia
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: wprost.pl/medicalxpress.com
Źródło zdjęcia głównego: Yellow Dog Productions/Getty Images