Liczba palaczy wcale nie spada. Ile Polek i Polaków codziennie sięga po wyroby tytoniowe?

(Nie)paląca rocznica
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mimo licznych akcji zachęcających do rzucenia palenia, liczba palaczy wcale nie spada. Z najnowszych badań przeprowadzonych przed specjalistów z Polskiej Akademii Nauk wynika, że niemal 29 proc. z nas sięga po papierosy codziennie. Co gorsza, takich osób przybywa. Jak odwrócić ten niepokojący trend?     

Ilu Polaków sięga po papierosy?

"Redukcja palenia papierosów i używania e-papierosów, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków" to dokument opracowany przez ekspertów w ramach projektu Polskie Zdrowie 2.0, koordynowanego przez Komitet Zdrowia Publicznego PAN (działa w ramach Wydziału V Nauk Medycznych Akademii). W publikacji podano, że na świecie każdego roku - w wyniku chorób odtytoniowych umiera ponad 8 mln ludzi. Natomiast po wyroby tytoniowe sięga 22,3 proc. światowej populacji.

Do czego może doprowadzić palenie papierosów?

Źródło: Dzień Dobry TVN
“Kto pije i pali, ten nie ma robali” - czyżby?
“Kto pije i pali, ten nie ma robali” - czyżby?
Palący problem
Palący problem
Palenie było jego największym błędem
Palenie było jego największym błędem
(Nie)paląca rocznica
(Nie)paląca rocznica
Czy należy zakazać palenia na balkonach?
Czy należy zakazać palenia na balkonach?

W Polsce w 2022 r. do codziennego palenia przyznało się 28,8 proc. dorosłych osób (30,8 proc. mężczyzn i 27,1 proc. kobiet). Badania pokazują, że takich osób przybywa. Najwięcej palaczy jest wśród osób bezrobotnych (34 proc. ogółu) oraz gospodyń domowych (39 proc.). Co więcej, po papierosy częściej sięgają osoby, które określają swoją sytuację materialną, jaką złą.

Palenie papierosów. Dlaczego jest niebezpieczne?

Autorzy dokumentu przypominają, że palenie papierosów jest główną przyczyną zgonów wśród polskich mężczyzn. Szacuje się, że nałóg (zgodnie z danymi z 2019 roku) przyczynił się do 26,6 proc. wszystkich zgonów wśród panów. W przypadku pań - stanowi drugą co do częstości przyczynę śmierci - odpowiada za 13,7 proc. wszystkich zgonów.

Eksperci dodają, że problemy zdrowotne, do których prowadzi palenie papierosów, są bardzo dużym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej. Dane z 2012 r. określiły koszty finansowe palenia na 57 mld dolarów - 7 mld to wydatki na leczenie, 50 mld stanowiły koszty utraconej produktywności z powodu chorób i przedwczesnych zgonów.

Warto dodać, że w ostatnich latach zmienił się sposób konsumpcji tytoniu. Coraz większą popularność zyskują tytoń do podgrzewania, papierosy elektroniczne, wyroby z syntetyczną nikotyną. Szczególnie chętnie sięga po nie polska młodzież.

Jak zmniejszyć liczbę palaczy?

Badacze są zdania, że należy podjąć kroki, które zmniejszą popularność i zniechęcą do stosowania wyrobów tytoniowych. Ich zdaniem trzeba podnieść podatek od wyrobów tytoniowych, co doprowadzi do wzrostu cen, a w konsekwencji zmniejszy ich użycie we wszystkich grupach wiekowych.

Dodatkowo konieczne są zaostrzenie przepisów i większa kontrola tego, kto kupuje wyroby tytoniowe. W ocenie specjalistów jednym ze skutecznych narzędzi byłoby nałożenie na sprzedawców obligatoryjnego obowiązku weryfikacji wieku osoby, która chce kupić wyroby tytoniowe, a także podnieść wiek uprawniający do ich zakupy z 18. do 21 lat.

Należy także ograniczyć reklamowanie produktów tytoniowych. Zdaniem ekspertów promocja wyrobów tytoniowych powinna być prawnie zakazana, a naruszenie przepisów karane. Konieczna jest także odpowiednia edukacja oraz uruchomienie nowoczesnego programu wychodzenia z nałogu. Ważne jest, aby mogły skorzystać z niego również młode osoby.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rattanakun Thongbun/EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana