Palenie papierosów i choroby, do których prowadzi nałóg, to problem, z którym zmagają się rządy niemal na całym świecie. Kanadyjskie władze poinformowały właśnie, że znalazły nowy sposób na walkę z uzależnieniem od nikotyny. Ostrzeżenia przed szkodliwością palenia mają być drukowane nie tylko na opakowaniach, ale także na samych papierosach. Czy takie działanie może skutecznie zniechęcić do palenia?
Kanada walczy z palaczami
Szacuje się, że 13 proc. mieszkańców Kanady to palacze. Z powodu chorób spowodowanych paleniem papierosów każdego roku - przedwcześnie - umiera blisko 50 tysięcy osób. Kanadyjski rząd jest zdania, że drastyczne fotografie zmian i chorób, do których prowadzi palenie, umieszczane od 2011 roku na opakowaniach, dawno spowszedniały i przestały spełniać swoją rolę.
Zdrowie
Zdrowie
Dlatego rządzący chcą wymóc na producentach wyrobów tytoniowych, aby ostrzeżenia przed szkodliwością palenia znajdowały się na każdym papierosie, cygarze z filtrem oraz gilzach do papierosów. Tym samym z ostrzeżeniem zetknie się praktycznie każdy palacz.
Czy ostrzeżenia na papierosach zniechęcą do palenia?
Działania kanadyjskiego rządu mają sprawić, że procent palaczy do 2035 roku z 13 proc. spadnie do 5 proc. Projekt opracowany przez polityków trafił właśnie do konsultacji społecznych. Jeśli wejdzie on w życie, to Kanada będzie pierwszym krajem na świecie, w którym będą obowiązywały takie wymagania.
Warto dodać, że palacze w Kanadzie mają dostęp do wyrobów tytoniowych produkowanych zarówno przez duże koncerny, jak i mniejsze wytwórnie, które działają m.in. na terenie indiańskich rezerwatów. Ci ostatni nie muszą płacić akcyzy, tym samym paczka papierosów jest nawet 5 razy tańsza od tej wyprodukowanej przez koncerny tytoniowe. Szacuje, że nawet 30 proc. wypalanych w Kanadzie papierosów pochodzi z indiańskich rezerwatów lub z przemytu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kobiecy ból głowy. Wymówka czy prawdziwy problem?
- Hirudoterapia coraz częściej stosowana przez lekarzy. "Jest skrajnie naturalna i super skuteczna"
- Branża farmaceutyczna w poważnych kłopotach. Czy w Polsce zabraknie leków?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: Srdjan Radevic/EyeEm/Getty Images