Palenie papierosów to bardzo niebezpieczny nałóg. Przyczynia się do rozwoju raka płuc, może także powodować poważne problemy z krążeniem. O tym, jak groźne mogą być papierosy przekonała się pewna mieszkanka RPA. Kobieta przez swoje uzależnienie od nikotyny może stracić palce. Jak to możliwe?
Przez palenie papierosów może stracić palce
Melinda Jansen van Vuuren pochodzi z RPA i jest stylistką paznokci. Kobieta pali od 13. roku życia. Dziennie wypalała 15 papierosów. 48-latka w 2021 roku zauważyła, że opuszki jej palców zrobiły się fioletowe i stały się bardzo wrażliwe na temperaturę. Kiedy trafiła do lekarza, okazało się, że w jej palcach już rozwinęła się gangrena. Zlecone przez medyków badania wykazały, że ma niezwykle rzadką chorobę Buergera, która powoduje stan zapalny małych i średnich naczyń krwionośnych. Schorzenie rozwija się przede wszystkim u nałogowych palaczy.
Choroby gwiazd
Choroby gwiazd
Mimo że po usłyszeniu diagnozy Melina natychmiast zerwała z nałogiem, to jej palców najprawdopodobniej nie da się uratować. Kobieta już straciła ich opuszki. Obecnie lekarze robią wszystko, aby uratować dalszą część palców. Jeśli to się nie uda, konieczna będzie amputacja trzech z nich w prawej dłoni i jednego w lewej. - W zasadzie nie jestem w stanie używać rąk. Nie mogę gotować, sprzątać, myć się ani czesać włosów, nie mogę się wykąpać - powiedziała kobieta w rozmowie z dziennikarzami mirror.co.uk.
Melinda ostrzega teraz innych, by nie sięgali po papierosy. - Rzucenie palenia było ogromną walką, ponieważ zawsze pomagało mi ono w łagodzeniu niepokoju i bólu. Moja rada: nigdy nie zaczynać - to nie jest zdrowe i wygląda nieatrakcyjnie - przyznała.
Choroba Buergera - co to za schorzenie?
Choroba Buergera to zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic (thromboangitis obliterans, w skrócie TAO). Dotyka przede wszystkim małe i średnie naczynia krwionośne. Postępujący stan zapalny prowadzi do ich całkowitego zamknięcia. Pierwszym objawem choroby mogą być drętwienia oraz wrażenie ochłodzenia w obrębie palców. Następnie pojawiają się bóle spoczynkowe i zmiany martwicze. O tym, że choroba jest już bardzo zaawansowana świadczą zimne, czerwono-purpurowe palce z owrzodzeniem i martwicą na szczycie.
Zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic rozwija się u nałogowych palaczy i częściej diagnozowane jest u mężczyzn. Medycyna nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co przyczynia się do jej rozwoju. Zdaniem niektórych badaczy czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój schorzenia może być obecna w papierosach glikoproteina nikotynowa. Substancja działa, jak antygen, wywołuje reakcję immunologiczną i w efekcie doprowadza do uszkodzenia naczyń. W ocenie specjalistów znaczenie mogą mieć także uwarunkowania genetyczne.
Zobacz także:
- Czy zawał serca jest zapisany w genach? "To sygnał, że powinniśmy bardziej zainteresować się swoim zdrowiem"
- Otyłość ukryta to podstępny przeciwnik. "Ktoś jest cienki zewnętrznie i otyły wewnętrznie"
- Czy autyzm można wykryć na wczesnym etapie? Badacze znają odpowiedź
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: mirror.co.uk/Radio Zet
Źródło zdjęcia głównego: Mark Kostich/Getty Images