Przez palenie papierosów może stracić palce
Melinda Jansen van Vuuren pochodzi z RPA i jest stylistką paznokci. Kobieta pali od 13. roku życia. Dziennie wypalała 15 papierosów. 48-latka w 2021 roku zauważyła, że opuszki jej palców zrobiły się fioletowe i stały się bardzo wrażliwe na temperaturę. Kiedy trafiła do lekarza, okazało się, że w jej palcach już rozwinęła się gangrena. Zlecone przez medyków badania wykazały, że ma niezwykle rzadką chorobę Buergera, która powoduje stan zapalny małych i średnich naczyń krwionośnych. Schorzenie rozwija się przede wszystkim u nałogowych palaczy.
Choroby gwiazd
Mimo że po usłyszeniu diagnozy Melina natychmiast zerwała z nałogiem, to jej palców najprawdopodobniej nie da się uratować. Kobieta już straciła ich opuszki. Obecnie lekarze robią wszystko, aby uratować dalszą część palców. Jeśli to się nie uda, konieczna będzie amputacja trzech z nich w prawej dłoni i jednego w lewej. - W zasadzie nie jestem w stanie używać rąk. Nie mogę gotować, sprzątać, myć się ani czesać włosów, nie mogę się wykąpać - powiedziała kobieta w rozmowie z dziennikarzami mirror.co.uk.
Melinda ostrzega teraz innych, by nie sięgali po papierosy. - Rzucenie palenia było ogromną walką, ponieważ zawsze pomagało mi ono w łagodzeniu niepokoju i bólu. Moja rada: nigdy nie zaczynać - to nie jest zdrowe i wygląda nieatrakcyjnie - przyznała.
Choroba Buergera - co to za schorzenie?
Choroba Buergera to zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic (thromboangitis obliterans, w skrócie TAO). Dotyka przede wszystkim małe i średnie naczynia krwionośne. Postępujący stan zapalny prowadzi do ich całkowitego zamknięcia. Pierwszym objawem choroby mogą być drętwienia oraz wrażenie ochłodzenia w obrębie palców. Następnie pojawiają się bóle spoczynkowe i zmiany martwicze. O tym, że choroba jest już bardzo zaawansowana świadczą zimne, czerwono-purpurowe palce z owrzodzeniem i martwicą na szczycie.
Zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic rozwija się u nałogowych palaczy i częściej diagnozowane jest u mężczyzn. Medycyna nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co przyczynia się do jej rozwoju. Zdaniem niektórych badaczy czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój schorzenia może być obecna w papierosach glikoproteina nikotynowa. Substancja działa, jak antygen, wywołuje reakcję immunologiczną i w efekcie doprowadza do uszkodzenia naczyń. W ocenie specjalistów znaczenie mogą mieć także uwarunkowania genetyczne.
Zobacz także:
- Czy zawał serca jest zapisany w genach? "To sygnał, że powinniśmy bardziej zainteresować się swoim zdrowiem"
- Otyłość ukryta to podstępny przeciwnik. "Ktoś jest cienki zewnętrznie i otyły wewnętrznie"
- Czy autyzm można wykryć na wczesnym etapie? Badacze znają odpowiedź
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: mirror.co.uk/Radio Zet
Źródło zdjęcia głównego: Mark Kostich/Getty Images