Polki żyją 2 lata krócej
Jak zauważył prof. Bogdan Wojtyniak w wywiadzie dla Wprost, od kilku lat zdrowie Polek pogarsza się. - Na to dodatkowo nałożył się wybuch pandemii - stwierdził. - Jej negatywny wpływ na wzrost umieralności zaznaczył się dopiero w drugiej połowie 2020 roku. W 2020 roku długość życia kobiet w Polsce skróciła się o rok w stosunku do 2019 roku. Oficjalnych danych GUS za 2021 roku jeszcze nie ma, jednak na podstawie wstępnych danych szacujemy, że długość życia kobiet w 2021 roku skróciła się o kolejny rok. Tak więc w ciągu 2 lat długość życia kobiet skróciła się o 2 lata: czegoś takiego nie widzieliśmy od czasu II wojny światowej - stwierdził prof. Wojtyniak.
Zdrowie
Choroby zagrażające życiu Polek
Według specjalisty składa się na to wiele czynników, a 50 proc. z nich można wyeliminować. Należą do nich m.in. palenie tytoniu, otyłość czy wysokie ciśnienie krwi. W 2020 roku umieralność z powodów przyczyn, które można skutecznie leczyć wzrosła aż o 4 proc. Wynika to z pogorszenia dostępu do placówek ochrony zdrowia. Pacjenci obawiali się przychodzić do przychodni, a te często były zamknięte.
Profesor podkreślił, że główną przyczyną zgonów Polek są choroby układu krążenia, które występują w Polsce częściej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Najczęstszym nowotworem jest rak piersi, jednak najwięcej pań umiera z powodu raku płuc. Dużą przepaść można zauważyć również w przypadku raka szyjki macicy. - W Polsce co prawda spada umieralność z tego powodu, jednak różnica jest ogromna. Blisko dwukrotna, jeśli porównać Polskę ze średnią w UE - tłumaczy ekspert w wywiadzie dla Wprost.
Pandemia wpłynęła negatywnie również na zdrowie psychiczne w Polsce. W 90 proc. jest to związane z piciem alkoholu. Bogdan Wojtyniak podkreślił, że to zjawisko nasiliło się nie tylko u mężczyzn, ale i u kobiet.
Jak zmniejszyć ryzyko śmierci?
Zdaniem profesora, Polki powinny dbać o właściwą dietę, ponieważ niewłaściwe odżywanie skraca i odbiera lata w zdrowiu. Należy również ograniczyć palenie papierosów, być aktywnym i przede wszystkim zadbać o odpowiednią profilaktykę, która w Polsce nadal jest zbyt niska.
- Muszą być pewne ułatwienia, np. więcej terenów zielonych, ścieżek rowerowych, co skłania do większej aktywności fizycznej. Druga rzecz: "niezdrowe" rzeczy, jak palenie papierosów, alkohol, produkty słodkie i tłuste często wiążą się z uczuciem przyjemności. Zamiast nich trzeba znaleźć sobie inne, a to nie zawsze jest proste. Bez wątpienia trzeba też pamiętać o badaniach profilaktycznych i stosowaniu się do zaleceń lekarzy - podsumował Bogdan Wojtyniak.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy zaczyna się wiosna? Pierwszy dzień wiosny 2022
- Co daje jazda na rolkach? Efekty i podstawy nauki
- Mikołaj Rey z wizytą na koziej farmie w Złotnej. "To jest prawdziwy lifestyle"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Wprost
Źródło zdjęcia głównego: ONOKI - Eric Audras/Getty Images