Newsy

Kiedy zaczyna się wiosna? Pierwszy dzień wiosny 2022

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
drzewo owocowe kwitnące na wiosnę

Kiedy przyjdzie wiosna? Zaczynamy już odczuwać zmianę pogody, pojawiają się pierwsze słoneczne dni. Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, astronomicznej i meteorologicznej?

Coraz wyższe temperatury, mniej wiatru, więcej promieni słońca, pierwsze kwiaty i nowalijki na straganach - to wszystko zachęca do wyjścia na zewnątrz, a nawet pierwszych prac w ogrodzie czy treningów na świeżym powietrzu. Kiedy dokładnie zaczyna się wiosna - kalendarzowa, astronomiczna i meteorologiczna?

Wiosna w Polsce ma aż trzy "oficjalne" początki - wyznaczone dni, w których się zaczyna. Ich daty wahają się od 1 do 21 marca. Są to:

  • wiosna kalendarzowa
  • wiosna astronomiczna
  • wiosna meteorologiczna

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 2022

Oficjalnie w kalendarzu wiosna zawsze wypada 21 marca. Jest to też najpopularniejsza data świętowania początku tej długo oczekiwanej pory roku w Polsce. W 2022 roku wypada w poniedziałek.

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2022

Początek astronomicznej wiosny ma różne terminy. Wypada między 19 a 21 marca i wiąże się z równonocą wiosenną czyli przesileniem wiosennym. Zrównanie nocy z dniem oznacza, że dni będą stawały się coraz dłuższe, a noce krótsze. Astronomiczna wiosna trwa aż do letniego przesilenia i w 2022 roku zaczyna się 20 marca, w niedzielę. W pierwszy dzień astronomicznej wiosny obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Szczęścia.

Pierwszy dzień wiosny meteorologicznej 2022

Meteorologiczna wiosna rozpoczyna się 1 marca, a kończy 31 maja. Zgodnie z informacją Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wiosna meteorologiczna została wprowadzona przez meteorologów celem usystematyzowania przeprowadzanych przez nich pomiarów. Dzięki temu specjaliści mogą sporządzać roczne raporty w oparciu o ten sam okres.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Raimund Linke/Getty Images

Pozostałe wiadomości