To już dzisiaj - pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Kiedy rozpoczyna się meteorologiczna i astronomiczna jesteń?

Jesienny krajobraz
Kiedy wypada początek meteorologicznej, astronomicznej i kalendarzowej jesieni 2024?
Źródło: leonid_tit/GettyImages

Choć pogoda jeszcze typowo letnia, zapewne już niedługo będziemy mieć do czynienia ze spadającymi liśćmi i innymi oznakami jesieni. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień, a kiedy kalendarzowa? Nie zawsze te daty się pokrywają.

Jesień to w Polsce czas różnego typu przygotowań do zbliżającej się zimy. Trwają grzybobrania, sadzenie kwiatowych cebulek, zbiory sezonowych warzyw i owoców, przygotowywanie przetworów itd. Kiedy dokładnie wypada pierwszy dzień jesieni? Funkcjonują trzy daty. Jedna na stałe wpisana w kalendarz, druga wyznaczana przez ruch ciał niebieskich, a trzecia ustanowiona jest dla meteorologów i także zawsze wypada w tym samym czasie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20231017_Swiece_REP
Zapach jesieni w domu, czyli jak zrobić świece zapachowe
Źródło: Dzień Dobry TVN

Początek astronomicznej jesieni 2024

Koniec lata i początek astronomicznej jesieni przypadają w równonoc jesienną. Wyznacza ją padanie promieni słonecznych prostopadle na równik. W 2024 roku będzie ma to miejsce w niedzielę, 22 września.

Co istotne, podczas równonocy dzień i noc trwają tyle samo, około 12 godzin. Potem noce będą się sukcesywnie wydłużać, aż do przesilenia zimowego, czyli do 21 grudnia.

Początek kalendarzowej jesieni 2024

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni zawsze wypada w ten sam dzień - 23 września. W 2024 roku będzie to poniedziałek. W tym roku data nie pokrywa się z początkiem jesieni astronomicznej, która rozpocznie się dzień wcześniej. Jesień potrwa trzy miesiące - do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima.

Meteorologiczna jesień 2024

Meteorologiczna jesień przychodzi najszybciej ze wszystkich - 1 września. Meteorologiczne pory roku ustalone zostały dla naukowców - klimatologów i meteorologów. mają umożliwiać porównywanie tych samych okresów, dzięki czemu możliwe jest tworzenie tzw. modeli porównawczych. 

Jesienna pogoda i widoczność nieba

Jesień to nie tylko krótsze dni i dłuższe noce, ale także częste opady deszczu i niższa temperatura na zewnątrz. Na termometrach zobaczymy najczęściej wartości pomiędzy 5 a 15 st. C. Niewykluczone, że pojawią się również wyjątkowo ciepłe, słoneczne dni, charakterystyczne dla tzw. "złotej polskiej jesieni". Mówił o niej niedawno w naszym studio Mateusz Barczyk, synoptyk IMGW. Czy jego zdaniem tegoroczna jesień będzie pogodna? Sprawdź tutaj.

Jesienią będziemy również mogli podziwiać wiele planet, jak Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Szczególnie dobra widoczność będzie dotyczyła Marsa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości