Księżyc

  Księżyc

  Jesień w 2021 roku dała się odczuć znaczenie wcześniej, niż się tego spodziewaliśmy. Pierwsze typowo jesienne dni pojawiły się już w sierpniu. Jest coraz chłodniej, ubieramy się coraz cieplej i zaczynamy więcej czasu spędzać w domu. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień, a kiedy kalendarzowa? Nie zawsze te daty się pokrywają.

  Ziemię otacza pole magnetyczne utworzone przez płynne żelazo znajdujące się w jej jądrze. Prawdopodobnie jest tak stare jak sama Ziemia. Zupełnie inaczej jest z Księżycem - ten własnego pola magnetycznego nie posiada, choć przez lata uważano inaczej.

  Najbliższa pełnia księżyca będzie niebieska! Niestety nie chodzi tutaj o to, że tarcza naszego naturalnego satelity przybierze błękitny odcień (a szkoda), tylko o fakt, że mamy do czynienia z rzadkim zjawiskiem. Pełnie księżyca wypadające dwa razy z rzędu w tym samym znaku zodiaku nie są pospolite, wręcz przeciwnie. Taka sytuacja zdarza się mniej więcej raz na 2,5 roku. Tym razem mamy do czynienia z podwójną pełnią księżyca w znaku Wodnika. Pierwsza miała miejsce 24. lipca, a druga w niedzielę 22. sierpnia o godzinie 14:02. Poznaj wskazówki na niebieską pełnię księżyca dla wszystkich znaków zodiaku.

  W sobotę 24.07 nad ranem uściśliła się lipcowa pełnia Księżyca, która zwana jest Burzowym Księżycem. Jeśli weźmiemy pod uwagę pogodę za oknem, nietrudno się domyślić, że nasi przodkowie powiązali pełnię Księżyca występującą o tej porze roku z nasilającymi się opadami i burzami. Nie inaczej będzie tym razem. Synoptycy ponownie ostrzegają przed zbliżającym się gradobiciem i intensywnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Księżyc Gromów w zupełności zasłużył sobie na swoją ludową nazwę, o czym pewnie szybko się przekonamy.

  Słońce znajduje się w znaku Bliźniąt, Słońce o godzinie 4:39 wkracza do znaku Strzelca. Pełnia Księżyca w znaku Strzelca nastąpi o godzinie 13:13. W tym dniu dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Będziemy działać trochę irracjonalnie, dawać się ponieść chwilowym emocjom i nastrojom. Nie jest to dobry dzień na chłodne i racjonalne kalkulacje. Warto słuchać podszeptów intuicji i pozwolić sercu dojść do głosu. Sprawdź horoskop dzienny na środę 26.05.2021 r.

  Właśnie zaczynamy odczuwać narastający wpływ zaćmienia i pełni Księżyca w znaku Koziorożca. Z każdym dniem możemy czuć się coraz bardziej rozdrażnieni, wybuchowi, skorzy do kłótni i sporów. Pełnia połączona z częściowym, półcieniowym zaćmieniem, będzie potęgować stan napięcia i rzeczywiście burzowo może być nie tylko za oknem, ale również we wspólnych gospodarstwach domowych. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

  Nowy rok przywitał nas wyjątkową pełnią Księżyca. Jakie jeszcze ciekawe zjawiska będzie można zaobserwować na niebie w 2018 roku? Na to pytanie odpowiedział nam Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. Czym różni się pełnia od superpełni... i kiedy możemy spodziewać się "prawdziwej hiperpełni"?

  Przy rosnącym księżycu nasze organizmy gromadzą zasoby, natomiast przy malejącym - wydatkują je. Co dzieje się w naszym ciele podczas pełni? Jak wykorzystać różne działanie faz księżyca w życiu codziennym? W Dzień Dobry TVN numerolog Sylwester Chordecki powiedział nam, kiedy zacząć dietę, a kiedy sprzedać samochód.

  Ostatnio tak wielki Księżyc mieliśmy okazję oglądać w 1948 roku. Zjawisko Superksiężyc pojawia się na niebie gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii, a w dodatku nasz satelita jest możliwie najbliżej Ziemi. Warto wykorzystać tę okazję, bo kolejna taka zapowiedziana została przez NASA dopiero na 2034 rok. O urokach dzisiejszej pełni opowiedział w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Do Chęcin przyjechał amerykański astronauta Harrison Schmitt - ostatni jak dotąd człowiek, który postawił stopę na Księżycu. Co go sprowadziło do Polski? Czy pamięta każdą minutę lotu na Księżyc? Czy są już technologie, które pozwolą ludziom na osiedlenie się na Marsie? Z astronautą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.