Kilkanaście tysięcy dzieci co miesiąc zaczyna palić. Polska w niechlubnej czołówce

mroz2
Źródło: Dzień Dobry TVN
WHO alarmuje: coraz więcej palaczy wśród dzieci
WHO alarmuje: coraz więcej palaczy wśród dzieci
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pokazują, że ok. 30 proc. dzieci poniżej 15. roku życia przynajmniej raz zapaliło papierosa. Polska ma jeden z najwyższych odsetków palaczy wśród nieletnich w całej Europie. Każdego dnia w Polsce zaczyna palić pół tysiąca nieletnich. Profesor Robert Mróz, pulmonolog, Kierownik Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku radzi, jak uchronić dzieci i nastolatki przed paleniem papierosów i przekonać je, że tytoń jest szkodliwy dla zdrowia.

Każdego dnia w Polsce zaczyna palić pół tysiąca nieletnich!

Chociaż borykamy się obecnie z epidemią koronawirusa, to czeka nas prawdopodobnie kolejna - palenia wśród bardzo młodych ludzi. Niestety dane otrzymane z wielu źródeł biją na alarm, Polska jest bowiem w pierwszej piątce wśród europejskich krajów z jednym z najwyższych odsetków palących dzieci. Każdego dnia w naszym kraju po pierwszego papierosa sięga pół tysiąca nieletnich.

Zgodnie z opublikowanym w 2020 raportem przygotowanym przez Państwowy Zakład Higieny – Narodowy Instytut Zdrowia PolNicoYouth pali ponad 37 proc. nastolatków, a 60 proc. wszystkich nastolatków i prawie połowa 15-latków ma już za sobą inicjację nikotynową. Wśród krajów europejskich należymy do niechlubnej czołówki pod względem odsetka palących dzieci, tuż za Bułgarią, Chorwacją, Litwą i Łotwą.

- To przede wszystkim wina nas, rodziców i najbliższych, dlatego że takie małe dzieci czerpią wzorce z domu i podwórka, również ze szkoły, dlatego to na nas, rodzicach, spoczywa obowiązek edukacji - zaznacza prof. Mróz. - Niedostateczna jest też edukacja prozdrowotna w Polsce, która nie jest elementem efektywnego, dużego programu, który ograniczałby palenie wśród dzieci i młodzieży - dodaje.

Jak przekonać dzieci, że papierosy szkodzą?

Palenie tytoniu przez dzieci to z jednej strony naśladowanie dorosłych, a z drugiej objaw buntu przeciwko nim. To również dostosowanie się, często wymuszane przez rówieśników, do panujących w szkole i na podwórku norm i stylu zachowań.

Dziś wiemy, że u palących nastolatków dochodzi w układzie oddechowym do zmian leżących u podstawy rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, rozedmy i tzw. choroby drobnych dróg oddechowych. Skutki palenia tytoniu w młodym wieku mogą być szczególnie dotkliwe dla chorujących na astmę. Palenie to także gorsze wyniki w sporcie i nauce.

- W późniejszym okresie to przede wszystkim nowotwory płuc, krtani, trzustki, żołądka - wylicza. - Możemy wymieniać choroby, z którymi będzie mierzył się dorosły palacz, natomiast skuteczność mówienia o nich wśród nastolatków jest niewielka - podkreśla.

Profesor Robert Mróz zauważa, że nawet studenci medycyny nie przykładają większej uwagi do ryzyka wynikającego z palenia tytoniu. Bardziej od widma groźnych chorób od papierosów odciąga ich nieprzyjemny zapach, z którym kojarzą się palacze.

- Programy edukacyjne powinny być skuteczne i ukierunkowane na różne grupy wiekowe - wyjaśnia. - Innym językiem powinniśmy mówić do nastolatków między 13. a 15 rokiem życia, a innym do tych pomiędzy 15. a 18. i młodych dorosłych. To musi być część większego programu - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości