Polska smogiem stoi
Pyły PM2.5 i PM10 to nic innego jak mieszanina zawieszonych cząsteczek, których wielkość nie przekracza odpowiednio 2.5 i 10 mikrometrów. Badania pokazują, że mamy najgorsze powietrze w Europie. Z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast aż 36 znajduje się tylko w Polsce. Zła jakość powietrza ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie.
- W Polsce ok. 40-50 tysięcy osób przedwcześnie umiera na różne choroby z powodu smogu - mówił Arkadiusz Szczygieł, Wejherowski Alarm Smogowy.
Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce. Kto jest na czarnej liście?
Najgorsza sytuacja jest w Nowym Targu.
- Oddychanie powietrzem w Nowym Targu to tak, jak wypalenie 8 tysięcy papierosów rocznie. Proszę sobie wyobrazić, przedszkolaki idą na spacer w zasmogowany dzień i wdychają takie powietrze, jakby wypaliły 22 papierosy. To jest katastrofa - mówiła Jolanta Sitarz-Wójcicka, Podhalański Alarm Smogowy.
Jak sytuacja wygląda na Mazowszu?
- Uśredniając, Mazowsze nie ma tak źle, jak Śląsk czy Małopolska. Kiedy mówię, że "nie ma tak źle" mam na myśli to, że na Mazowszu jest źle, a w innych miejscach jest koszmarnie. I to jest to porównanie - mówił Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy.
Najwyższe stężenie benzo(a)pirenu odnotowuje się w Legionowie oraz Otwocku.
- 300 proc. normy w roku 2020. Z pewnym zastrzeżeniem. To są miejscowości, w których takich pomiarów dokonujemy. Co oznacza, że jeśli ktoś nie mieszka w Otwocku, czy Legionowie wcale nie oznacza, że oddycha czystym powietrzem - dodał Piotr Siergiej.
Walka ze smogiem trwa
Na szczęście ze smogiem można "wygrać". Pokazał to Kraków. Po wprowadzonej dwa lata temu uchwale antysmogowej zakazującej palenia w mieście węglem i drewnem poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu obniżył się o połowę, a stężenie pyłów o 40 proc.
Jak smog wpływa na naszą skórę?
Smog ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy oraz krwionośny. Zanieczyszczone powietrze szkodzi też naszej skórze. Jakie substancje mogą ją "obklejać"?
- Głównie zawieszone pyły. Tlenki azotu, tlenki siarki, tlenki węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, ozon, ale ten zły ozon, który jest nisko. Substancje te wnikają do skóry i przyspieszają jej starzenie oraz degradację kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Niestety to wszystko powoduje naruszenie ciągłości i ścisłości bariery skórno-naskórkowej, co umożliwia wnikanie wszystkich innych substancji toksycznych do skóry - mówiła prof. Irena Walecka.
Choć samych cząsteczek, które szkodzą naszej skórze, nie da się zobaczyć, to ich szkodliwe działanie już tak.
- (Skóra) Jest sucha, matowa, złuszczająca się, często ma różnego rodzaju stany zapalne. Zmiany rumieniowe, złuszczające, obrzękowe. Na ogół, jeśli ktoś ma jakieś choroby dermatologiczne, to (smog) będzie je nasilał - mówiła specjalistka.
Jak chronić skórę przed szkodliwym działanie smogu?
- Przede wszystkim czytać alerty. Jeśli jest bardzo wysokie stężenie pyłów, to strać się nie wychodzić, nie uprawiać sportów na świeżym powietrzu. [...] Jeśli już wyjdziemy i wrócimy, to skórę trzeba zmyć delikatnymi preparatami zmywającymi, czyli wykąpać się, umyć. Następnie nasmarować na pewno preparatami emolientowymi, czyli takimi, które zabezpieczają nam warstwę skórno-naskórkową. Powinny tam być cholesterol, mocznik, ceramidy. Plus jeszcze antyoksydanty [...], czyli serum z witaminą C, E - mówiła specjalistka.
O czym jeszcze warto pamiętać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Zobacz wideo: Jak smog wpływa na naszą skórę?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Sklejenie warg sromowych u dziewczynek. Nieleczone może prowadzić "nawet do stanu zagrożenia życia"
- Gwiazda filmu "Kiler" przeszła innowacyjną operację: "Walczyłem z bólem ponad 20 lat. Bardzo się jej bałem"
- Rak piersi nie jest wyrokiem. "To nie jest aż tak straszna choroba, jak powszechnie się sądzi"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News