Mieszkańcy tych miast mają problemy ze skórą. Winny jest smog

Jak smog wpływa na skórę?
Polska smogiem stoi
Źródło: Dzień Dobry TVN
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 znajduje się w Polsce. Jak bardzo szkodzi nam smog? Jak chronić przed jego szkodliwym wpływem swoją skórę. Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. dr hab. n. med. Ireną Walecką, specjalistą dermatologiem.

Polska smogiem stoi

Pyły PM2.5 i PM10 to nic innego jak mieszanina zawieszonych cząsteczek, których wielkość nie przekracza odpowiednio 2.5 i 10 mikrometrów. Badania pokazują, że mamy najgorsze powietrze w Europie. Z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast aż 36 znajduje się tylko w Polsce. Zła jakość powietrza ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie.

- W Polsce ok. 40-50 tysięcy osób przedwcześnie umiera na różne choroby z powodu smogu - mówił Arkadiusz Szczygieł, Wejherowski Alarm Smogowy.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce. Kto jest na czarnej liście?

Najgorsza sytuacja jest w Nowym Targu.

- Oddychanie powietrzem w Nowym Targu to tak, jak wypalenie 8 tysięcy papierosów rocznie. Proszę sobie wyobrazić, przedszkolaki idą na spacer w zasmogowany dzień i wdychają takie powietrze, jakby wypaliły 22 papierosy. To jest katastrofa - mówiła Jolanta Sitarz-Wójcicka, Podhalański Alarm Smogowy.

Jak sytuacja wygląda na Mazowszu?

- Uśredniając, Mazowsze nie ma tak źle, jak Śląsk czy Małopolska. Kiedy mówię, że "nie ma tak źle" mam na myśli to, że na Mazowszu jest źle, a w innych miejscach jest koszmarnie. I to jest to porównanie - mówił Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy.

Najwyższe stężenie benzo(a)pirenu odnotowuje się w Legionowie oraz Otwocku.

- 300 proc. normy w roku 2020. Z pewnym zastrzeżeniem. To są miejscowości, w których takich pomiarów dokonujemy. Co oznacza, że jeśli ktoś nie mieszka w Otwocku, czy Legionowie wcale nie oznacza, że oddycha czystym powietrzem - dodał Piotr Siergiej.

Walka ze smogiem trwa

Na szczęście ze smogiem można "wygrać". Pokazał to Kraków. Po wprowadzonej dwa lata temu uchwale antysmogowej zakazującej palenia w mieście węglem i drewnem poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu obniżył się o połowę, a stężenie pyłów o 40 proc.

Dziewczynka na nauce zdalnej
Kiedy wróci nauka zdalna w szkołach? Minister Czarnek podał daty
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował, że nauka zdalna nie będzie przedłużana i uczniowie powrócą do stacjonarnych zajęć w szkołach. Kiedy to nastąpi?

Jak smog wpływa na naszą skórę?

Smog ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy oraz krwionośny. Zanieczyszczone powietrze szkodzi też naszej skórze. Jakie substancje mogą ją "obklejać"?

- Głównie zawieszone pyły. Tlenki azotu, tlenki siarki, tlenki węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, ozon, ale ten zły ozon, który jest nisko. Substancje te wnikają do skóry i przyspieszają jej starzenie oraz degradację kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Niestety to wszystko powoduje naruszenie ciągłości i ścisłości bariery skórno-naskórkowej, co umożliwia wnikanie wszystkich innych substancji toksycznych do skóry - mówiła prof. Irena Walecka.

Choć samych cząsteczek, które szkodzą naszej skórze, nie da się zobaczyć, to ich szkodliwe działanie już tak.

- (Skóra) Jest sucha, matowa, złuszczająca się, często ma różnego rodzaju stany zapalne. Zmiany rumieniowe, złuszczające, obrzękowe. Na ogół, jeśli ktoś ma jakieś choroby dermatologiczne, to (smog) będzie je nasilał - mówiła specjalistka.

Jak chronić skórę przed szkodliwym działanie smogu?

- Przede wszystkim czytać alerty. Jeśli jest bardzo wysokie stężenie pyłów, to strać się nie wychodzić, nie uprawiać sportów na świeżym powietrzu. [...] Jeśli już wyjdziemy i wrócimy, to skórę trzeba zmyć delikatnymi preparatami zmywającymi, czyli wykąpać się, umyć. Następnie nasmarować na pewno preparatami emolientowymi, czyli takimi, które zabezpieczają nam warstwę skórno-naskórkową. Powinny tam być cholesterol, mocznik, ceramidy. Plus jeszcze antyoksydanty [...], czyli serum z witaminą C, E - mówiła specjalistka.

O czym jeszcze warto pamiętać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Zobacz wideo: Jak smog wpływa na naszą skórę?

prof. Irena Walecka, dermatolog
Jak smog wpływa na naszą skórę?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości