Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował, że nauka zdalna nie będzie przedłużana i uczniowie powrócą do stacjonarnych zajęć w szkołach. Kiedy to nastąpi?
Do kiedy nauka zdalna? Minister Czarnek wyjaśnia
W związku z aktualną sytuacją pandemiczną, 15 grudnia wchodzą w życie nowe obostrzenia. Będą obowiązywać w komunikacji publicznej, sklepach, restauracjach i innych miejscach rozrywkowych. W szkołach nauka ma przejść na tryb zdalny w okolicy przerwy świątecznej – od 20 grudnia do 9 stycznia. Minister Czarnek został zapytany w Polsat News, czy ten czas może zostać przedłużony.
Trzy dni będzie zdalnej nauki w przyszłym tygodniu (20, 21, 22 grudnia, potem jest wolne od zajęć) oraz trzy dni po świętach (3, 4, 5 stycznia), cztery w zasadzie, bo jeszcze 7 stycznia, a potem wracamy do stacjonarnej nauki i pracy, co do tego wątpliwości nie ma
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Minister Czarnek o szczepieniu nauczycieli i antyszczepionkowcach
Przemysław Czarnek podkreślił również, że nie jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień dla nauczycieli. Stwierdził, że rozwiązanie to mogłoby doprowadzić do braków kadrowych, na które systemu edukacji nie stać.
- Dlatego nie mogę zgodzić się na sytuację, w której przymus oznaczałby, że część nauczycieli, którzy nie zechcą się zaszczepić, straci pracę - powiedział.
Czarnek podkreślił również, że rozumie wszystkie działania, które zmierzają do tego, by powstrzymywać i jak najszybciej zwalczyć pandemię. Zapytany, czy w szkołach promowane będą szczepienia, powiedział, że "to będzie rzetelna informacja o tym, że można i warto się zaszczepić".
Ja jestem zaszczepiony przeciw COVID-19 trzema dawkami, jestem zaszczepiony przeciw grypie. Świetnie się czuję, czuję się bezpiecznie. Polecam wszystkim(...). Natomiast nie przyjmuję do wiadomości chamskiej retoryki i takiej tępej agitacji, propagandy w rodzaju: ciemnogród, średniowiecze, nienaukowcy, (...) to obrażanie ludzi, którzy z jakiś powodów mają lęki. To są oczywiście powody bardzo często nieracjonalne, to są również pewne głupoty przez antyszczepionkowców rozsiewane. Ale trzeba zrozumieć ludzi, którzy się boją
Można, jak przekonywał, trafić do takich osób tylko racjonalną argumentacją, pokazującą np. ile osób umiera, a ile spośród nich było zaszczepionych. - To są argumenty, które powinny przemawiać. To są argumenty o podłożu naukowym - mówił.
Zobacz także:
- Lekcje powinny zaczynać się od 9. Dowody naukowe są mocne, ale rodzice mają kilka trudnych pytań
- Rodzice coraz częściej wybierają prywatne szkoły dla dzieci. Jakie panują w nich zasady i ile trzeba za nie zapłacić?
- Kultura gwałtu w polskich szkołach. "Chłopcy otrzymują przyzwolenie na stosowanie przemocy"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: 10'000 Hours/Getty Images