Od ostatnich wyborów parlamentarnych obrady Sejmu cieszą się dużą popularnością.
Czy Omikron przywróci naukę zdalną?
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował, że nauka zdalna nie będzie przedłużana i uczniowie powrócą do stacjonarnych zajęć w szkołach. Kiedy to nastąpi?
Większość z nas korzysta z różnych komunikatorów, które pokazują naszą aktywność. Sęk w tym, że rzadko decydujemy się na wyłącznie trybu "online". Dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii wyjaśnił w Dzień Dobry TVN, dlaczego lepiej nie pokazywać swojego statusu.
Pandemia bardzo zmieniła realia branży turystycznej. Hitem są wycieczki online, które proponują "Przewodnicy bez Granic". Spacery z turystami w tej formie odbywają się na całym świecie. W Dzień Dobry TVN gościł Marek Malinowski, który pokazał nam Berlin.
QR kod został opracowany przez firmę Denso-Wave. Ten niewielki kod graficzny zyskał ogromną popularność w Japonii i ma swoje zastosowanie w różnych branżach. Sprawdź, do czego służy QR kod, jak się go skanuje i czy może nam zaszkodzić.
Eksperci biją na alarm, że nauka zdalna negatywnie wpływa na psychikę ucznia. To zaledwie wierzchołek góry lodowej. - Dzieci "zdziczały". Zapomniały, czym jest rygor – przytoczyła dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka swoją rozmowę z nauczycielem.
Pandemia koronawirusa, z którą zmagamy się od ponad roku, zmieniła nasze życie. Dotyczy to także spraw zawodowych. Wielu z nas wykonuje swoje obowiązki zdalnie, spotykając się ze współpracownikami tylko przez kamerę komputera. Jak to wpłynęło na obyczaje? Ekspertka od etykiety przyznaje, że siedząc w domach zgnuśnieliśmy i przestaliśmy dbać o maniery.
Wielkanoc 2021 niestety niewiele różni się od tej zeszłorocznej. Trwająca pandemia ogranicza uczestnictwo w tradycyjnych obchodach. Powstały jednak rozwiązania technologiczne, które to umożliwiają bez wychodzenia z domu. Sprawdź, gdzie można obejrzeć msze online.
Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych i największych muzeów sztuki na świecie. Zalicza się również do głównych punktów na turystycznej mapie Paryża. Pandemiczna rzeczywistość mocno ograniczyła nawet samo planowanie zwiedzania czegokolwiek. Liczne instytucje kultury postanowiły umożliwić zainteresowanym wirtualny kontakt z eksponatami. Dołączył do nich francuski Luwr.
Liczy się pierwsze wrażenie, które czasem - jak w przypadku rozmowy online - może zaważyć na naszej przyszłości. Skoro życie w czasie pandemii przeniosło się do świata cyfrowego, to i proces rekrutacji przybrał formę bardziej "zdigitalizowaną". Jak zatem przygotować się do zooma z przyszłym pracodawcą i o czym pamiętać podczas rozmowy przez komputer? Najważniejsze rady zebrała dla nas Aneta Wrona, specjalistka ds. komunikacji i wizerunku.
Sylwia Kantor-Rusek, Agnieszka Sokołowska i Sylwia Smotarska poznały się 15 lat temu na forum internetowym, kiedy urodziły dzieci i szukały porad u innych młodych mam w sieci. Wtedy też po raz pierwszy spotkały się w tzw. "realu". To był początek ich przyjaźni, która trwa do dziś.
Mija już praktycznie rok od lockdownu związanego z koronawirusem. W tym czasie lekcje prowadzone są zdalnie i choć w przypadku niektórych przedmiotów może się to sprawdzać, w kwestii wychowania fizycznego pojawił się znaczny problem. Dzieci obecnie są coraz mniej sprawne, co prowadzi do ich nadwagi, a nawet otyłość. O tym, jak temu zaradzić powiedział w Dzień Dobry TVN trener sprawności fizycznej, Paweł Raczyński.
Praca zdalna na kwarantannie i w czasie izolacji rodzi wiele pytań. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy będąc na chorobowym, musi wykonywać obowiązki zawodowe w trybie home office. Jak ta sprawa wygląda pod względem prawnym? Wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.
Metamorfoza, praktyka i wsparcie. Fundacja "Kobiety e-biznesu" w odpowiedzi na trudną sytuację, w której na przestrzeni ostatniego roku znalazły się kobiety, organizuje program edukacyjno-rozwojowy. Założycielki fundacji podkreślają, że właśnie teraz jest idealny czas na przebranżowienie.
Zdalne nauczanie to także więcej możliwości na tak zwane ściąganie. Dyrektor LO XI w Łodzi, Bogumił Olejniczak, przeprowadził anonimową ankietę wśród uczniów - 66 procent licealistów przyznało się do ściągania. Jaka jest przyczyna?
Nauka w dobie pandemii to prawdziwe wyzwanie dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Na własnej skórze przekonała się o tym Edyta Pazura, która napisała, że marzy, by jej dzieci wróciły już do szkoły. Jak sobie radzi mama trójki pociech?
Powszechnie przyjęło się, że rozgrywki online dedykowane są mężczyznom, bo przecież kobiecie nie przystoi grać w sieci. Okazuje się, że to stereotyp. Co więcej, badania potwierdzają, że świat gamingu cieszy się powodzeniem u osób w różnym wieku.
Decyzją rządu uczniowie będą się uczyć zdalnie do świąt Bożego Narodzenia. Czy uczeń musi mieć włączoną kamerkę? Czy nauczyciel ma prawo wystawić negatywną ocenę za jej brak? Jak kontrolować obecność? O odpowiedź zapytaliśmy adwokat Elizę Kunę i Danutę Kozakiewicz, dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Przed nami wyjątkowe wydarzenie. "Baba-Dziwo" - najnowsza premiera Teatru Polskiego w Warszawie - odbędzie się 20 listopada. Dzięki transmisji online spektakl będą mogli zobaczyć widzowie z całej Polski. O nietypowej pracy artystów w czasie pandemii opowiadali w naszym programie dyrektor teatru Andrzej Seweryn oraz aktorka Ewa Makomaska.
Do 29 listopada uczniów wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązuje nauka zdalna. Wielu rodziców, nauczycieli, a także dzieci narzeka na taki system nauczania. Okazuje się jednak, że ma on również wiele plusów. Jak je dostrzec? Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak rozmawiały o tym z drem Mikołajem Marcelą, wykładowcą akademickim i autorem książek edukacyjnych.
Nauka online to prawdziwe wyzwanie dla nauczycieli, uczniów, jak i rodziców. Co zrobić, by dziecko aktywnie uczestniczyło w lekcji, a nauka online nie zniechęcała i nie rozleniwiała? Na te pytania w naszym programie odpowiedziały ekspertki od edukacji.
Problem w dużej mierze dotyczy młodzieży. Fundacja "Dbam o Mój Zasięg" przeprowadziła eksperyment. Jego uczestnicy przez trzy dni mieli funkcjonować offline. Jakie otrzymali zadania do wykonania? Jak dzieciaki poradziły sobie bez telefonów i komputerów z dostępem do sieci? Sprawdził to Marcin Sawicki. Jak uczestnicy oceniają eksperyment? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agnieszką Janicką, wiceprezes "Fundacji Dbam o Mój Zasięg", Patrickiem Stenmanem, uczestnikiem eksperymentu oraz mamą chłopca, Marzanną Mróz.
Coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy twarzą w twarz. Za to chętnie rozmawiamy ze sobą w wirtualnym świecie. Przeciętny Brytyjczyk spędza tam aż 11 godzin dziennie! A jak to wygląda w Polsce? Czy Polacy wolą pisać do siebie SMS-y niż rozmawiać? Kto nie wyobraża sobie życia bez Internetu? I do kogo skierowana jest akcja "Wyloguj się do życia"? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.