Wielkanoc 2021 niestety niewiele różni się od tej zeszłorocznej. Trwająca pandemia ogranicza uczestnictwo w tradycyjnych obchodach. Powstały jednak rozwiązania technologiczne, które to umożliwiają bez wychodzenia z domu. Sprawdź, gdzie można obejrzeć msze online.
Zgodnie z obostrzeniami ogłoszonymi przez Premiera RP oraz ministra zdrowia, w obiektach kultu religijnego jednocześnie może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20 mkw, przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. Należy także pamiętać o zakrywaniu ust i nosa maseczkami.
Aby unikać zgromadzeń, ale nadal uczestniczyć w wielkanocnych obchodach, Kościół proponuje uczestnictwo w licznych, dostępnych transmisjach mszy online. Poinformował również, w jaki sposób można poświęcić pokarm w domach – zobacz, jak pobłogosławić pokarmy.
Transmisje mszy online z Watykanu
Stolica Apostolska transmituje nabożeństwa przez całe Triduum Paschalne i Wielkanoc.
Po kliknięciu tutaj, będzie można obejrzeć m.in. następujące msze:
- Wielka Sobota (3.04.2021 r.)- godz. 19:30 - Wigilia Paschalna pod przewodnictwem papieża Franciszka;
- Niedziela Wielkanocna (4.04.2020 r.)- godz. 10:00 - msza św. w bazylice św. Piotra i błogosławieństwo "Urbi et Orbi";
- Poniedziałek Wielkanocny (5.04.2021 r.)- godz. 12:00 - modlitwa "Regina caeli" odmawiana pod przewodnictwem Ojca Świętego.
Transmisje mszy online polskich kościołów
Liczne parafie w Polsce również zdecydowały się na transmisje online mszy świętych na Facebooku lub w serwisie YouTube. Poniżej lista wybranych kościołów, które w różnych godzinach będą transmitować nabożeństwa online podczas Triduum Paschalnego i świąt wielkanocnych. Aby w nich uczestniczyć, wystarczy kliknąć w linki obok.
- Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - link
- Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - link
- Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu - link
- Parafia Matki Bożej Królowej Polskie w Warszawie - link
Jeśli interesują nas inne dostępne transmisje, wystarczy w Serwisie YouTube wpisać "msza święta na żywo". Wówczas pojawia się lista bieżących transmisji. Więcej mszy z dokładnymi godzinami i linkami udostępnia również strona msza-online.net. Dane ze strony gromadzi dostępna na smartfony aplikacja - do pobrania tutaj.
Zobacz też:
Koszyczek wielkanocny - co musi się w nim znaleźć i dlaczego
Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików
Zobacz wideo: Koszyczek wielkanocny, czyli co włożyć do święconki?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Corbis Documentary RF