Co warto wiedzieć o QR kodzie?

QR
Kanawa_Studio/Getty Images
QR kod został opracowany przez firmę Denso-Wave. Ten niewielki kod graficzny zyskał ogromną popularność w Japonii i ma swoje zastosowanie w różnych branżach. Sprawdź, do czego służy QR kod, jak się go skanuje i czy może nam zaszkodzić.

QR kod można stworzyć za pomocą prostej darmowej aplikacji. Dodatkowo można go wygenerować poprzez jedną z wielu stron internetowych.

Co to jest QR kod?

Kod QR przypomina znane m.in. z opakowań produktów spożywczych i przemysłowych kody kreskowe. Ma on jednak inny wygląd i w odróżnieniu od nich nie składa się z kresek, lecz z czarno-białych bloków, układających się w kształt kwadratu. Kod QR to narzędzie używane w przeróżnych branżach. Dzięki niemu można przekazać dużą ilość informacji, które następnie mogą być odczytane na smartfonie. Tu zauważalna jest analogia z kodem kreskowym. Kod QR również zawiera numery rozpoznawane przez czytnik. Jednak wspomniane obrazki układają się w kształt kwadratu i zawierają zaszyfrowaną informację, zakodowaną w inny sposób niż w przypadku kodów kreskowych.

Co ciekawe, w kodzie QR można przekazać dowolną wiadomość, lecz najczęściej używa się go do zapisywania np. danych kontaktowych, adresów stron internetowych lub krótkich objaśnień danego problemu. Kod wymyślono z myślą o transporcie, aby oznaczone w ten sposób paczki można było błyskawicznie rozpoznawać. Wiadomość przekazywana w ten sposób zazwyczaj nie przekracza 1000 znaków.

Na czym polega odczyt kodu QR?

Osoby prywatne i przedsiębiorcy korzystający z kodu QR używają go m.in. do zapisywania linków, adresów e-mail i numerów telefonów. Ich zdaniem największą zaletą kodu jest prosta obsługa, gdyż dostęp do wiadomości następuje tuż po przeskanowaniu kodu. Kod QR może odczytać każdy posiadacz smartfona, na którym zainstalowana jest specjalna aplikacja. Wystarczy ją uruchomić, przyłożyć ekran do kodu, a program sam go wykryje. Osoby mające dostęp do Internetu mogą natychmiast przeglądać strony. Co do samego procesu, to przebiega błyskawicznie – informacje zapisane w kodzie skanowane są w ciągu kilku sekund.

Jak wiadomo, do odczytu kodu QR potrzebna jest specjalna aplikacja. Tu warto jednak pamiętać, że z innej aplikacji będą korzystać użytkownicy smartfonów z systemem Android, a z innej użytkownicy iPhone'ów.

Czy korzystanie z QR kodów jest bezpieczne?

Tworzenie kodów QR jest stosunkowo proste i można do tego użyć łatwych w obsłudze generatorów. Technologia ta cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż wprowadza wiele udogodnień, których ludzie obecnie poszukują. Jej największymi zwolennikami są osoby związane z szeroko rozumianym marketingiem, a także… cyberprzestępcy. Hakerzy znaleźli sposób na wykorzystanie kodów, które stały się ich narzędziami w atakach opartych na inżynierii społecznej. Stworzone przez nich kody QR służą do przekierowań użytkowników na strony zawierające złośliwe oprogramowanie.

Kod QR to narzędzie służące także do wyłudzania danych osobowych użytkowników urządzeń mobilnych. Za przykład mogą posłużyć kody obecne na bankomatach. Umieszczona jest tam bowiem zachęta, by zeskanować konkretny kod QR, co w efekcie sprawi, że weźmie się udział w konkursie, w którym nagrodą będzie np. smartfon. Konkursowiczów zazwyczaj przekierowuje się na stronę, gdzie "zasypują" ich dziesiątki reklam zapychających przeglądarkę ciasteczkami. Gdy już zostaną wyłączone, wówczas pojawia się komunikat finałowy, zachęcający do podania danych osobowych, co rzekomo ma być ostatnią czynnością konkursową. Oszustwo polega na tym, że ostatecznie i tak nikt nie wygrywa obiecanego telefonu

Jak zrobić QR kod i gdzie może mieć zastosowanie?

W dobie zastraszająco szybkiego rozwoju technologii samodzielne tworzenie kodów QR stało się tak łatwe, jak wysyłanie e-maili. Wystarczy ściągnąć darmową aplikację lub wejść na stronę internetową, na której znajduje się generator kodów. Wygenerowanie obrazka zajmuje kilka minut. Następnie można go umieścić na własnej stronie internetowej lub w stopce na forum. Niektóre ze stron oferują dwa rodzaje kodów – stałe i dynamiczne. Pierwszego z nich nie można później edytować, drugi zaś tak.

Tworzeniem QR kodów zajmują się też m.in. przedsiębiorcy. Używają ich do robienia wizytówek lub oznaczają nimi sprzedawane produkty. Kody umieszcza się także na szlakach edukacyjnych w muzeach i wystawach. Z kolei agencje reklamowe tworzą QR kody zawierające hasła reklamowe czy linki do ich strony.

Kiedy stworzenie kodu QR jest przydatne?

Kod QR może się przydać, gdy adres URL strony jest długi i trudny do zapamiętania. Wówczas można stworzyć wizytówkę, na której dodatkowo będzie także i kod. Kod QR jest również przydatny podczas tworzenia ulotek i plakatów promocyjnych, gdzie nie zawsze jest odpowiednia ilość miejsca, by umieścić dodatkowe informacje. W stworzonym kodzie QR można m.in. streścić całą ideę kampanii.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Odważne memy Marty Frej podbiły Internet

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Śmierć 34-letniej ciężarnej na SOR, żałoba w ekipie "Sami swoi. Początek", kulisy choroby Tomasza Komendy

Śmierć 34-letniej ciężarnej na SOR, żałoba w ekipie "Sami swoi. Początek", kulisy choroby Tomasza Komendy

Kangur na tatrzańskim stoku. Trwają poszukiwania właściciela. "Nie mogłam w to uwierzyć"

Kangur na tatrzańskim stoku. Trwają poszukiwania właściciela. "Nie mogłam w to uwierzyć"

Zmarł po zjedzeniu ich galarety. "Chcieliśmy trochę dorobić"

Zmarł po zjedzeniu ich galarety. "Chcieliśmy trochę dorobić"

Nie żyje członek ekipy filmowej "Sami swoi. Początek"

Nie żyje członek ekipy filmowej "Sami swoi. Początek"

34-letnia ciężarna przyjechała na SOR i zmarła

34-letnia ciężarna przyjechała na SOR i zmarła

Joanna Opozda relacjonuje urodziny 2-letniego Vincenta. Wśród gości znany aktor

Joanna Opozda relacjonuje urodziny 2-letniego Vincenta. Wśród gości znany aktor

Nie żyje gwiazda "Jamesa Bonda". Aktorka występowała u boku Seana Connery'ego

Nie żyje gwiazda "Jamesa Bonda". Aktorka występowała u boku Seana Connery'ego

Mają troje zdrowych dzieci i 18 lat małżeństwa za sobą

Mają troje zdrowych dzieci i 18 lat małżeństwa za sobą

"Dobry ogrodnik" poruszył kontrowersyjne społecznie tematy. Rozmawiamy z Sigourney Weaver

"Dobry ogrodnik" poruszył kontrowersyjne społecznie tematy. Rozmawiamy z Sigourney Weaver

PiNuta na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchaj utworu "Oswajam czas"

PiNuta na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchaj utworu "Oswajam czas"