Powszechnie przyjęło się, że rozgrywki online dedykowane są mężczyznom, bo przecież kobiecie nie przystoi grać w sieci. Okazuje się, że to stereotyp. Co więcej, badania potwierdzają, że świat gamingu cieszy się powodzeniem u osób w różnym wieku.
Z badań wynika, że 16 mln Polaków gra w Internecie. Co ciekawe aż 47 proc. graczy stanowią kobiety. Gamerki coraz częściej rywalizują z mężczyznami. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy więc dra Tomasza Marcysiaka z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy.
Kobiety też grają
Ekspert wyjaśnił, że jest strona, na której od kilku lat publikowane są dane na temat użytkowników gier komputerowych. Podkreślił, że ideą jej jest obalanie stereotypów.
- Jednym z takich stereotypów jest obalenie, że głównymi użytkownikami gier komputerowych są mężczyźni. Dzisiaj kobiety grają na równi z mężczyznami - wytłumaczył dr Tomasz Marcysiak.
Dlaczego Polki i Polacy grają w sieci?
Abstrahując od podziału na płeć, okazuje się, że w sieci grają osoby w różnym przedziale wiekowym. Dlaczego zatem tak chętnie wybieramy tę formę rozrywki?
- Motywacje zmieniają się w zależności od wieku, ale nie ma w ogóle znaczenia podział na płeć. Najmłodsi użytkownicy przede wszystkim szukają nowych znajomości, ale, uwaga, szukają też nowych kompetencji i umiejętności, które przydają się później. Największą grupę stanowią dorośli użytkownicy w przedziale 29-40 lat. Oni też szukają nowych znajomości i przy okazji utrwalają swoje kompetencje. Co ciekawe w badaniach biorą też udział osoby do 65 roku życia. Dla nich z kolei najważniejsza jest zabawa - oznajmił.
Czy granie jest bezpieczne?
Eksperci jak mantrę powtarzają, że gry w sieci potrafią uzależniać. Czy jesteśmy w stanie rozpoznać, że zawładnęły one naszym życiem? Dr Tomasz Marcysiak odpowiadając na to pytanie, odwołał się do koncepcji socjologa Ervinga Goffmana, który podzielił nasze życie na trzy dziedziny: praca, sen i zabawa.
– Jeśli są one oddzielone od siebie, to wszystko jest w porządku. Natomiast, gdy orientujemy się, że praca, sen i zabawa to jedno i to samo miejsce, to albo jesteśmy już w więzieniu, albo niestety staliśmy się nałogowymi graczami internetowymi - oświadczył dr Tomasz Marcysiak.
Zobacz też
Tajniki pracy alpinisty przemysłowego. "Respekt do wysokości musi być ciągle zachowany"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Dominika Czerniszewska