Koronawirus kontra uzależnienie od telefonów i komputerów. Jak dzieci wrócą do codzienności po kwarantannie?

Przebywając na domowej kwarantannie wiele dzieci z nudów łapie za telefony, tablety i laptopy. Okazuje się, że z chorobą cywilizacyjną, jaką jest uzależnienie od urządzeń mobilnych, zmaga się już co czwarty polski nastolatek. Czy koronawirus może zwiększyć tę grupę? O tym rozmawialiśmy z terapeutką Martą Żysko-Pałubą oraz socjologiem Maciejem Dębskim.

Uzależnienia dzieci od smartfonów

Podczas kwarantanny większość z nas korzysta z telefonów, tabletów i komputerów na okrągło. Sytuacja ta dotyczy też dzieci i młodzieży. Najmłodsi - nie spotykając się z rówieśnikami i nauczycielami - wszystkie kontakty przenoszą do sieci. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po kwarantannie będą mieli problem z odstawieniem urządzeń mobilnych. Jak radzić sobie z tym problemem?

Zobacz także: Jak pomóc dziecku, które zatraciło się w wirtualnym świecie?

Rozwój sytuacji w dużej mierze zależy od rodziców - podkreśla socjolog Maciej Dębski. Jak przyznaje, obecnie duży problem mają opiekunowie, którzy lata walczyli o to, by ich dziecko miało ograniczony dostęp do urządzeń mobilnych, a teraz musieli dać im pełną swobodę. Rodzice zostali zmuszeni, by zapewnić pociechom w wieku szkolnym pomoce edukacyjne, w tym laptop, który jest podstawowym źródłem kontaktu z nauczycielem.

Faktem jest to, że wydłużył się także czas ekranowy dziecka, co nie jest dobre dla jego zdrowia psychicznego i zdrowia. Urządzenia mobilne stały się nieodzownym elementem życia młodych ludzi. Odstawienie ich po okresie kwarantanny nie będzie łatwe i proste do przejścia, dlatego duża w tym rola rodziców, by sprawnie dziecko przez ten okres przeprowadzić. To właśnie oni powinni na nowo wprowadzić w domu zasady dostępności urządzeń mobilnych, kiedy skończy się przymus ich używania.

W dużej mierze będzie to zależało od tego, jak długo pozostaniemy w tym czasie. Jeżeli ten czas się w miarę relatywnie szybko skończy, to prawdopodobnie będziemy to wspominali jako epizod. Natomiast jeżeli będziemy dłużej w izolacji, to rzeczywiście będziemy mogli powiedzieć o wzroście odsetka osób, które nadużywają technologii

– uważa socjolog.

Jego zdaniem ważne jest także to, aby podczas zdalnej edukacji zadbać o higienę cyfrową. Rodzice przede wszystkim powinni zwracać uwagę na odpowiednią ilość snu u dzieci oraz to, aby na dwie godziny przed położeniem się do łóżka odstawić wszelkie smartfony.

Jeżeli nie używamy telefonów w czasie zajęć, powinniśmy je wyłączyć, wyciszyć lub wynieść do innego pokoju, wyłączyć powiadomienia. Notować w sposób analogowy i przeplatać tę cyfrową edukację analogowymi zajęciami

– radzi Maciej Dębski podczas rozmowy z Dzień Dobry TVN.

Powrót do codzienności

Po kilku tygodniach, a być może nawet miesiącach, powrót do szkoły może być dla dzieci wielkim szokiem, szczególnie tych wrażliwych i emocjonalnych. Jak mu pomóc wrócić do normy po kwarantannie?

Warto się nad tym zastanowić już teraz - twierdzi terapeutka Marta Żysko-Pałuba. Według niej, dzieci, które otrzymały zgodę na to, aby kwarantannę traktować jako wolny czas bez zobowiązań, mogą taki powrót do normalności i obowiązków znieść znaczenie gorzej. Ratunkiem są w tym wypadku lekcje, które zobowiązują ucznia do codziennej obecności w zajęciach online. Dzięki temu nie wypada z rytmu, jaki miał do tej pory.

Socjolog Maciej Dębski nie wykluczył, że po zakończonej kwarantannie mogą pojawić się syndromy odstawienia urządzeń. Dzieci używają laptopa i telefonu nie tylko do nauki, ale także do kontaktu z rówieśnikami. Pomieszały się przestrzenie - szkoła przeniosła się do domu, a przestrzeń koleżeńska do domowego zacisza. Rodzice na nowo muszą wyznaczyć czas ekranowy i formę spędzania czasu wolnego, pozalekcyjnego.

Równie ważne jest zwrócenie uwagi nauczycielom, by lekcje, które odbywają się on-line, miały też charakter relaksacyjny. Jako pracę domową powinni zlecać nie tylko zadania wykonywane przed komputerem, ale także ćwiczenia oddechowe i fizyczne, które dzieci mogą samodzielnie wykonać.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Ten odcinek "Kuby Wojewódzkiego" zapamiętacie na długo

Ten odcinek "Kuby Wojewódzkiego" zapamiętacie na długo

Dzień Jedności Kaszubów. "Jeden czepiec był wartości jednej krowy"

Dzień Jedności Kaszubów. "Jeden czepiec był wartości jednej krowy"

Czy można świętować urodziny w czasie Wielkiego Postu? Ksiądz odpowiada jasno

Czy można świętować urodziny w czasie Wielkiego Postu? Ksiądz odpowiada jasno

Stolarze mają ręce pełne pracy. Jak zacząć wykonywać ten zawód?

Stolarze mają ręce pełne pracy. Jak zacząć wykonywać ten zawód?

Pogoda na środę, 20 marca. Co nas czeka w pierwszy dzień astrologicznej wiosny?

Pogoda na środę, 20 marca. Co nas czeka w pierwszy dzień astrologicznej wiosny?

Księżna Kate przyłapana na zakupach. Jest nagranie. "Byłem w szoku"

Księżna Kate przyłapana na zakupach. Jest nagranie. "Byłem w szoku"

Pogoda na wtorek, 19 marca. Czy znowu będzie padać śnieg?

Pogoda na wtorek, 19 marca. Czy znowu będzie padać śnieg?

Szybki, pyszny i różnorodny obiad w zaledwie 15 minut? Z przepisami Bartka Boratyna to możliwe
Materiał promocyjny

Szybki, pyszny i różnorodny obiad w zaledwie 15 minut? Z przepisami Bartka Boratyna to możliwe

Smog w Polsce - gdzie powietrze jest zanieczyszczone?

Smog w Polsce - gdzie powietrze jest zanieczyszczone?

Horoskop na wtorek. Jeden znak będzie zadziwiająco wrażliwy

Horoskop na wtorek. Jeden znak będzie zadziwiająco wrażliwy