Jak przygotować się do rozmowy o pracę przez Internet? Poznaj rady ekspertki

Jak dobrze wypaść na rozmowę o pracę przez Internet?
Liczy się pierwsze wrażenie, które czasem - jak w przypadku rozmowy online - może zaważyć na naszej przyszłości. Skoro życie w czasie pandemii przeniosło się do świata cyfrowego, to i proces rekrutacji przybrał formę bardziej "zdigitalizowaną". Jak zatem przygotować się do zooma z przyszłym pracodawcą i o czym pamiętać podczas rozmowy przez komputer? Najważniejsze rady zebrała dla nas Aneta Wrona, specjalistka ds. komunikacji i wizerunku.

Jak dobrze wypaść podczas wideo-rozmowy o pracę?

To, że rozmowa odbywa się "na łączach", a my zostajemy w zaciszu swojego domu, wcale nie zwalnia nas z odpowiednich przygotowań. Wprost przeciwnie. Jak dowiadujemy się od Anety Wrony, specjalistki ds. komunikacji i wizerunku, musimy teraz pamiętać o kilku innych, dodatkowych aspektach. Co zatem powinno zwrócić naszą uwagę?

- Najlepiej ustawić się na tle neutralnej ściany z kwiatkiem, tak, by nic nie przyciągało uwagi i nie rozpraszało - podkreśla ekspertka.

Liczy się również oświetlenie i odpowiednie ustawienie laptopa. Pracodawca zobaczy przecież tylko tyle, na ile pozwoli mu ustawienie naszej kamerki i na tej podstawie wyrobi sobie opinię.

- Ustawiamy komputer tak, by kamera była dokładnie naprzeciwko moich oczu, wyżej - wyjaśnia Aneta Wrona w Dzień Dobry TVN

Zdalna rozmowa kwalifikacyjna - jak się przygotować

Pandemia ani rozmowy online nie zwalniają nas z tego, żeby wyglądać elegancko.

- Lepiej wyglądać za elegancko niż nie bardzo elegancko - uważa Aneta Wrona.

W razie wątpliwości proponuje, by zapytać się przyszłego pracodawcy o ewentualny dress code.

- Stonowane kolory, klasyka nigdy nie zdradzi - przypomina - byleby nic nie było w drobne wzorki. Dlaczego? Źle wygląda to w oku kamery i za bardzo rozprasza rozmówcę.

Równie istotne co nasze ubranie są gesty i mimika.

- Fajnie by było, gdyby kamera obejmowała nas od pasa w górę - zwraca uwagę Anna Wrona. Ręce i gestykulacja mogą świetnie podkreślić to, co mówimy.

W czasach online'u wciąż bardzo ważne jest pierwsze wrażenie.

- Czytałam, że 7 na 10 Polaków chce zmienić pracę w tym roku - mówi Anna Wrona. Jeśli i Wy macie takie plany, serdecznie zachęcamy Was do obejrzenia wideo materiału. Nasza rozmówczyni ma jeszcze wiele innych przydatnych rad, które mogą przydać się Wam w zdobyciu wymarzonej posady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Ich domy zamieniły się w małe dżungle. "Nagle sobie zdałam sprawę, że mam ponad setkę roślin"

Jak sprzedawać używane rzeczy w Internecie? Architekt porządku służy radą

"Ładna buzia potrafi śpiewać, grać, malować i prowadzić biznes". Michele Morrone w szczerym wywiadzie o swojej twórczości

Autor: Ola Lipecka

podziel się:

Pozostałe wiadomości