Jak dobrze wypaść podczas wideo-rozmowy o pracę?
To, że rozmowa odbywa się "na łączach", a my zostajemy w zaciszu swojego domu, wcale nie zwalnia nas z odpowiednich przygotowań. Wprost przeciwnie. Jak dowiadujemy się od Anety Wrony, specjalistki ds. komunikacji i wizerunku, musimy teraz pamiętać o kilku innych, dodatkowych aspektach. Co zatem powinno zwrócić naszą uwagę?
- Najlepiej ustawić się na tle neutralnej ściany z kwiatkiem, tak, by nic nie przyciągało uwagi i nie rozpraszało - podkreśla ekspertka.
Liczy się również oświetlenie i odpowiednie ustawienie laptopa. Pracodawca zobaczy przecież tylko tyle, na ile pozwoli mu ustawienie naszej kamerki i na tej podstawie wyrobi sobie opinię.
- Ustawiamy komputer tak, by kamera była dokładnie naprzeciwko moich oczu, wyżej - wyjaśnia Aneta Wrona w Dzień Dobry TVN
Zdalna rozmowa kwalifikacyjna - jak się przygotować
Pandemia ani rozmowy online nie zwalniają nas z tego, żeby wyglądać elegancko.
- Lepiej wyglądać za elegancko niż nie bardzo elegancko - uważa Aneta Wrona.
W razie wątpliwości proponuje, by zapytać się przyszłego pracodawcy o ewentualny dress code.
- Stonowane kolory, klasyka nigdy nie zdradzi - przypomina - byleby nic nie było w drobne wzorki. Dlaczego? Źle wygląda to w oku kamery i za bardzo rozprasza rozmówcę.
Równie istotne co nasze ubranie są gesty i mimika.
- Fajnie by było, gdyby kamera obejmowała nas od pasa w górę - zwraca uwagę Anna Wrona. Ręce i gestykulacja mogą świetnie podkreślić to, co mówimy.
W czasach online'u wciąż bardzo ważne jest pierwsze wrażenie.
- Czytałam, że 7 na 10 Polaków chce zmienić pracę w tym roku - mówi Anna Wrona. Jeśli i Wy macie takie plany, serdecznie zachęcamy Was do obejrzenia wideo materiału. Nasza rozmówczyni ma jeszcze wiele innych przydatnych rad, które mogą przydać się Wam w zdobyciu wymarzonej posady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Ich domy zamieniły się w małe dżungle. "Nagle sobie zdałam sprawę, że mam ponad setkę roślin"
Jak sprzedawać używane rzeczy w Internecie? Architekt porządku służy radą
Autor: Ola Lipecka