Praktycznie w każdej kawiarni można spotkać kogoś, kto w tym miejscu postanowił popracować. Choć taki widok już nikogo nie dziwi, to właścicielom lokali coraz bardziej zaczyna przeszkadzać. Dlaczego? Czy przyjście do z laptopem będzie zabronione?
Specjaliści wyjaśniają, dlaczego wolimy home ofice.
"Duże wyzwanie przed pracodawcami".
Nowe badania ze Stanów Zjednoczonych dowiodły, że pracownicy, którzy nie przyjeżdżają do biur, emitują o 54 procent mniej gazów cieplarnianych niż ci, którzy wolą być w miejscu zatrudnienia. Są natomiast bardziej aktywni społecznie, przez co produkują znacznie więcej CO2.
Rok 2023 obfituje w kilka zmian z zakresu prawa pracy. Jedna z nowelizacji wprowadza rozwiązania dotyczące pracy zdalnej. Będzie można ją wykonywać w pełnym wymiarze czasu, okazjonalnie lub hybrydowo. Co jeszcze czeka nas w tym zakresie?
"To promowanie wielodzietności".
Pod obrady Senatu trafiły przyjęte przez Sejm przepisy dotyczące pracy zdalnej, która ma ostatecznie zostać umocowana w Kodeksie Pracy. Pracownik będzie mógł również składać wniosek o pracę zdalną. Na jakich zasadach? Sprawdź szczegóły.
Jakie będą obowiązki pracodawców?
W sierpniu znowelizowany został Kodeks pracy. Nie została jednak uregulowana kwestia pracy zdalnej po pandemii COVID-19. Minister Rodziny i Polityki Społecznej wypowiedziała się w tej sprawie. Prace nad Ustawą wciąż trwają. Kiedy w życie wejdą nowe przepisy?
Praca zdalna jest obecnie popularną formą zatrudnienia. Często zdarza się, że zamiast siedzieć na krześle przy biurku, wolimy ułożyć się wygodnie na kanapie, a komputer kładziemy na nogach. Jaki to ma wpływ na zdrowie?
Home office po okresie pandemii zostanie z nami na dłużej.
44 proc. badanych nie ubiegałoby się o zatrudnienie w firmie oferującej jedynie model stacjonarny. Kiedy okazało się, że zdalne wykonywanie obowiązków nie odbiło się na ich jakości, a ludzie przyzwyczaili się do pracy w domu, szefowie mówią: zapraszamy do biur. Może się jednak okazać, że z ich oferty niewielu będzie chciało skorzystać.
"Są szybsi niż wszystkie pokolenia dotychczasowe".
Od 1 marca poluzowane zostaną dotychczasowe obostrzenia, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zmiany dotyczyć będą m.in. pracy zdalnej w urzędach. Informacje o nich przekazał premier Mateusz Morawiecki. Co z maseczkami?
Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, poinformowała o tym, że prowadzone są prace nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Jest szansa, że nowe przepisy zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku. Zmiany powodowane są sytuacją pandemiczną, w której wiele osób pracuje zdalnie.
2022 od początku jest dla Polaków rokiem wielu zmian. Planowane są one również w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Sprawdź, co się zmieni w przepisach. Zmiany w prawie pracy 2022
W Dzień Dobry TVN scenarzystka, reżyserka i współzałożycielka Teatru Młyn, Natalia Fijewska-Zdanowska, oraz aktor i pedagog Bartosz Mazur, wraz ze swoimi córkami, opowiedzieli o życiu nastolatków w dobie pandemii.
Sytuacja pandemiczna w kraju skłania wielu pracodawców do podejmowania tematu pracy zdalnej. Na nietypowy pomysł wpadł marszałek województwa zachodniopomorskiego, który zezwolił na nią tylko osobom zaszczepionym. Co kierowało jego decyzją?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało prawne uregulowanie kwestii pracy w domu.
"To ucieczka od rytuału biurokratycznego"/
Chociaż minister Czarnek zapowiadał, że powrotu na zdalne nauczanie nie będzie, to część szkół musiała już wrócić do tego rodzaju nauczania. Główną przyczyną są zakażenia koronawirusem wśród dzieci. Jedna osoba w klasie może wyłączyć całą grupę z nauczania stacjonarnego.
Pandemia osłabiła relacje w pracy - tak uważa 2/3 menadżerów. Co drugi ocenia, że utrudniła też współpracę wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Dlatego ich zdaniem konieczna jest zmiana celów i zadań dla pracowników. Jak przewidują, mimo znoszenia obostrzeń i powrotów do biur, praca zdalna i współpraca online pozostaną z nami na dłużej.
Kinga Rusin po 6 miesiącach przebywania na Malediwach poinformowała na swoim Instagramie, że czas poszukać nowego zakątka na świecie. Możliwe, że wcale nie zamierza wrócić do Polski. Dlaczego zatem zdecydowała się opuścić archipelag?
Jak wynika z badania, w Polsce aż 55 proc. pracujących deklaruje, że wykonuje zawód, który w razie potrzeby umożliwia pracę zdalną. Jednak tylko 22 proc., czyli ok. 2 mln twierdzi, że pracuje zdalnie w pełnym wymiarze. Większość wykonuje powierzone przez pracodawcę zadania w tzw. formie hybrydowej.
O półtora roku nasze życie stoi na głowie. Pracujemy i uczymy się z domów, a do sklepu wychodzimy tylko po najpotrzebniejsze rzeczy. Mimo że pandemia powoli dobiega końca i stopniowo zaczynamy wracać do dawnego życia, to część zmian, które zaszły podczas lockdownu już z nami zostaną. Jak przymusowa izolacja nas zmieniła? Co dobrego z niej wyciągniemy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Kotem, badaczem rynku, socjologiem.
Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Ministerstwo Rozwoju przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma uregulować jej zasady i na stałe wpisać do kodeksu pracy. Co te zmiany będą oznaczały dla pracodawców i pracowników?
W czasie pandemii wielu osobom zmieniły się warunki pracy. Zdalne świadczenie usług nie zawsze jest wymagane przez pracodawcę. Jednak w czasie izolacji możemy mieć swoje powody, by preferować taką formę wykonywania obowiązków zawodowych. Czy jednak mamy prawo domagać się tego? Wątpliwości rozwiewa adwokat Eliza Kuna.
Pracowakacje, wcześniej dostępne głownie dla freelancerów, zyskały na popularności w czasie pandemii. Osoby, które przymusowo zostały wysłane na home oficce, zamiast siedzieć we własnych czterech ścianach, organizują dłuższy wyjazd za granicę i jednocześnie pracują. Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby korzystać z takiego rozwiązania. Jednak praca poza biurem nie jest w naszym kraju w pełni uregulowania.
Praca zdalna to dla wielu z nas rzeczywistość, z którą mamy do czynienia od ponad roku. Wykonywanie obowiązków online spowodowało, że zatarła się granica między biurem a domem. Boleśnie przekonały się o tym osoby, które w godzinach pracy online raczyły się napojami procentowymi i zostały za to dyscyplinarnie zwolnione. Pracodawca ma prawo wysłać policję.
Liczy się pierwsze wrażenie, które czasem - jak w przypadku rozmowy online - może zaważyć na naszej przyszłości. Skoro życie w czasie pandemii przeniosło się do świata cyfrowego, to i proces rekrutacji przybrał formę bardziej "zdigitalizowaną". Jak zatem przygotować się do zooma z przyszłym pracodawcą i o czym pamiętać podczas rozmowy przez komputer? Najważniejsze rady zebrała dla nas Aneta Wrona, specjalistka ds. komunikacji i wizerunku.