praca zdalna

  praca zdalna

  Więcej czasu dla rodziny i na rozrywkę, ale i więcej obowiązków domowych wśród pracujących zdalnie. Średnio ponad jedna trzecia pracujących zdalnie pracowała więcej niż przed pandemią. Mogliśmy się za to luźniej ubierać i ograniczyliśmy wydatki na zakup ubrań do pracy. Przy tym jednak brakowało nam kontaktu ze współpracownikami, a przede wszystkim z rodziną i znajomymi. Najtrudniej było nam zrezygnować ze spotkań towarzyskich, posiłków w restauracji i wyjść z domu, a najmniej brakowało nam w pracy w biurze. To tylko część wniosków płynących z raportu "Polacy w pracy zdalnej. Jak żyliśmy podczas lockdownu", przygotowanego na zlecenie marki nju mobile.

  O półtora roku nasze życie stoi na głowie. Pracujemy i uczymy się z domów, a do sklepu wychodzimy tylko po najpotrzebniejsze rzeczy. Mimo że pandemia powoli dobiega końca i stopniowo zaczynamy wracać do dawnego życia, to część zmian, które zaszły podczas lockdownu już z nami zostaną. Jak przymusowa izolacja nas zmieniła? Co dobrego z niej wyciągniemy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Kotem, badaczem rynku, socjologiem.

  Pracowakacje, wcześniej dostępne głownie dla freelancerów, zyskały na popularności w czasie pandemii. Osoby, które przymusowo zostały wysłane na home oficce, zamiast siedzieć we własnych czterech ścianach, organizują dłuższy wyjazd za granicę i jednocześnie pracują. Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby korzystać z takiego rozwiązania. Jednak praca poza biurem nie jest w naszym kraju w pełni uregulowania.

  Liczy się pierwsze wrażenie, które czasem - jak w przypadku rozmowy online - może zaważyć na naszej przyszłości. Skoro życie w czasie pandemii przeniosło się do świata cyfrowego, to i proces rekrutacji przybrał formę bardziej "zdigitalizowaną". Jak zatem przygotować się do zooma z przyszłym pracodawcą i o czym pamiętać podczas rozmowy przez komputer? Najważniejsze rady zebrała dla nas Aneta Wrona, specjalistka ds. komunikacji i wizerunku.

  Praca zdalna to zjawisko, o którym jeszcze rok temu mało kto słyszał. Pandemia sprawiła jednak, że home office stał się codziennością większości z nas. Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro i tak wykonują swoje zadania on line, to mogą to robić z dowolnego miejsca - także wyjeżdżając z kraju. Czy tak jest rzeczywiście? Eksperci podkreślają, że okres pracy zdalnej nie jest urlopem.

  Praca zdalna to od blisko roku rzeczywistość wielu z nas. W związku z pandemią wykonujemy swoje zawodowe obowiązki online. W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń, w których firmy szukają chętnych do pracy z domu - legalnej i dobrze płatnej. Jednak nie wszyscy ich autorzy mają dobre intencje, część z nich to zwykli naciągacze. Sprawdź, jak się nie dać wciągnąć w piramidę finansową.

  Wiele osób w związku z pandemią koronawirusa od marca wykonuje swoje zawodowe obowiązki z domu. Dlatego rząd zamierza uporządkować przepisy w tej sprawie. Związki zawodowe i pracodawcy mają przedstawić swoje propozycje dotyczące uregulowań w ciągu dwóch tygodni. Rząd chce, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać w I kwartale 2021 r. Na czym będą polegać zmiany?

  Multitasking, czyli wielozadaniowość, to cecha, którą posiadają miliony współczesnych kobiet. Wykazują się nią szczególnie teraz w czasach pandemii, gdy muszą dzielić swój czas równocześnie na pracę i opiekę nad dzieckiem. Jednak czy to nie przesada? Jak ogarnąć pracę, dom oraz pociechy i nie zwariować? A może warto czasem odpuścić? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Tatianą Mindewicz–Puacz i Aleksandrą Radomską.

  Od wybuchu pandemii koronawirusa wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki z domu. Część firm stwierdziła, że taki system się sprawdza, dlatego planuje wykorzystywanie go także w przyszłości. Ministerstwo Rodziny przygotowuje właśnie zmiany przepisów, które na stałe uregulują zasady pracy zdalnej. Na czym będzie polegać nowelizacja kodeksu pracy?