Nowe badania ze Stanów Zjednoczonych dowiodły, że pracownicy, którzy nie przyjeżdżają do biur, emitują o 54 procent mniej gazów cieplarnianych niż ci, którzy wolą być w miejscu zatrudnienia. Są natomiast bardziej aktywni społecznie, przez co produkują znacznie więcej CO2.
Mniej zanieczyszczeń dzięki pracy zdalnej?
Badania podjęli się naukowcy z Cornell University w USA we współpracy z firmą Microsoft. Pod lupę wzięli amerykańskich pracowników, od których zebrali informacje dotyczące, m.in. czasu dojazdu do pracy i zachowań w czasie pracy zdalnej. Umieścili ich w trzech kategoriach: zdalni, hybrydowi i stacjonarni. Modele emitowanych przez nich gazów cieplarnianych utworzyli na podstawie m.in. zużycia energii w biurach i domach.
Okazało się, że pracownicy zdalni emitują o 54 procent mniej CO2 niż pracownicy biurowi - to dlatego, że jest mniejsze zużycie energii w biurze i w trakcie dojazdów do pracy. Praca hybrydowa też pozytywnie wpływa na zatrzymanie produkcji zanieczyszczeń, bo nawet o 29 proc.
Aktywności społeczne w trakcie pracy zdalnej
Z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców wynika też, że osoby, które pracują zdalnie, wcale nie są w stu procentach "zeroemisyjne".
- Kluczowym pytaniem jest, jak bardzo pozytywne są korzyści netto z pracy zdalnej. Gdy ludzie pracują z domu, częściej produkują większą ilość emisji CO2 na aktywnościach społecznych - powiedział współautor badania Fengqi You.
W trakcie pracy zdalnej pracownicy częściej jeździli autem, a nawet latali samolotami. W domach też w większości nie ma energooszczędnych rozwiązań. Dlatego, aby faktycznie mówić o niwelowaniu emisji CO2 w kontekście pracy zdalnej, należy ją odpowiednio zaplanować.
- Choć praca zdalna ma potencjał w zmniejszaniu śladu węglowego, do pełnego wykorzystania jej korzyści dla środowiska niezbędne jest staranne rozważenie modeli dojazdów do pracy, zużycia energii w budynkach, posiadania pojazdów i podróży niezwiązanych z pracą - podsumowali autorzy badań.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Duże zmiany w prawie w 2023 r. Finanse niektórych rodziców bardzo ucierpią
- Wniosek o pracę zdalną - kto będzie mógł go złożyć?
- Sejm uchwalił przepisy o pracy zdalnej. "To może stanowić spore wyzwanie dla firm"
Autor: pb//az, Daria Pacańska
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: freemixer/Getty Images