"Kobiety, którym zależy" to nowy cykl przygotowany dzięki współpracy redakcji Dzień Dobry TVN i Uwagi! TVN. Bohaterką tego odcinka jest Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, twórczyni i szefowa fundacji "Mamo pracuj". Razem ze współpracownicami od lat tworzy przestrzeń, w której pomaga kobietom, a szczególnie matkom, znaleźć pracę, którą można połączyć z wychowaniem dzieci.
"Kobiety, którym zależy"
Agnieszka i Joanna kilkanaście lat temu stworzyły pierwszy w Polsce portal skierowany do matek, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Panie zdecydowały się działać, kiedy zobaczyły, jak ciężko jest matkom wrócić do pracy.
- Pracowałam w organizacji pozarządowej, kiedy urodziłam córkę. W zespole miałam same kobiety. Kiedy wróciłam z urlopu, zaproponowano mi pracę na pół etatu i pracę zdalną. Wtedy, 16 lat temu, to było coś niezwykłego – wspomina Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, założycielka fundacji "Mamo pracuj". I dodaje: - Stwierdziłam, że warto zrobić coś, aby więcej pracodawców dowiedziało się o takiej możliwości i więcej kobiet skorzystało z takiego modelu pracy.
- Nasz portal był zupełną nowością. Powstawały wówczas blogi parentingowe, ale połączenie macierzyństwa i pracy było w Polsce nowością – zaznacza Joanna Gotrfyd.
Obecnie portal odwiedza rocznie półtora miliona kobiet, które mogą liczyć na bezpłatną pomoc w zakresie przygotowania do procesu rekrutacji. Dostają wskazówki, gdzie szukać pracy. Otrzymują wsparcie psychologicznie oraz liczne inspiracje podczas szkoleń online.
- Zależy mi na tym, żeby kobiety były zadowolone, szczęśliwe i mogły robić to, co chcą. Decydować o sobie, słuchać swoich potrzeb i móc iść za tym głosem. Praca zawodowa jest tylko jednym z obszarów i ja właśnie ten obszar wybrałam za cel swojego działania – podkreśla pani Agnieszka.
Nowa praca z Mamopracuj.pl
Zuzanna, Magdalena i Anna to młode matki, które tak jak wiele innych kobiet, znalazły nową pracę dzięki wsparciu kobiet z fundacji "Mamo pracuj".
Kiedy Magdalena urodziła drugie dziecko, nie była w stanie wrócić do dawnej pracy.
- Wiele kobiet nie wie, co w takiej sytuacji robić. Spotykam się z tym w swoim otoczeniu. Są świetnymi kobietami, ale nie wiedzą, co zrobić i do czego mogłyby się nadawać, bo nie chcą wracać do pracy na pełen etat. Chcą dzieciom poświęcić więcej czasu – tłumaczy Magdalena Prokop-Duchnowska.
Momentem przełomowym było dla niej ukończenie wskazanego przez "Mamo pracuj" fotograficznego kursu online. Pani Magdalena zdobyła certyfikat i jest dziś zawodowym fotografem dziecięcym.
- Jak byłam w domu z dziećmi, to rutyna mnie przygniatała. Czułam, że gaśnie we mnie energia. Małe dziecko uwiązuje w domu, czasem ciężko wyjść choćby na godzinę – wspomina. I dodaje: - Szukając rozwiązania, niemal od razu trafiłam na portal Mamopracuj.pl, a tam na artykuł opisujący historię kobiety, która została fotografką dziecięcą. To było to, co chciałam zrobić.
Kolejna bohaterka - Zuzanna ma dwójkę małych dzieci. Przed urodzeniem dojeżdżała do pracy w jednym z krakowskich hoteli. Powrót do dawnej pracy okazał się bardzo trudny.
- Byłam bardzo zmęczona, w ciągłym biegu. Nie miałam zupełnie czasu dla siebie. Przeglądając wieczorem internet, trafiłam na ogłoszenie zachęcające do aplikowania do projektu "Mamopracuj – zobacz, co potrafisz". Po programie wiedziałam, co chcę robić, poznałam swoje potrzeby, byłam pełna energii, poczułam moc sprawczą. Przykład dziewczyn zmotywował mnie i dał wiarę – wskazuje Zuzanna Zakrocka.
Dziś pani Zuzanna pracuje online w bankowości.
- Mój aktualny pracodawca znajduje się bazie w Mamopracuj. Wiedziałam, że skoro one go polecają, to jest zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że będzie przyjaznym pracodawcą. Chodzi przede wszystkim o pracę hybrydową, mam elastyczną możliwość wyboru godziny rozpoczęcia pracy. To daje mi niesamowity komfort psychiczny – przyznaje.
Można zmieniać świat
Agnieszka Czmyr-Kaczanowska i jej zespół każdego dnia poszukują nowych obszarów pracy dla kobiet, by nie wykonywały prac poniżej swoich ambicji i mogły być matkami. Jest w tym ekspertką, bo sama ma troje dzieci i to rodzina jest dla niej najważniejsza.
- Podziwiam żonę za to, że wierzyła, że można zmienić świat. Że taka niezgoda na zastaną rzeczywistość ma sens – mówi Tomasz Kaczanowski.
- Nie mówimy kobietom, że zmienimy ich życie w jedną chwilę. To będzie ciężka praca. Ale jeśli chcesz, to będziemy ci w tym towarzyszyć, możemy podpowiedzieć, inspirować – wylicza Agnieszka Czmyr-Kaczanowska. I dodaje: - To, co jest potrzebne do tego, żeby kobieta mogła pracować, to zrozumienie pracodawcy. Im więcej elastyczności w podejściu do godzin i miejsca pracy, tym bardziej przyczynia się to do aktywizowania kobiet, które chcą pracować.
Cały reportaż zobaczysz w serwisie vod.pl oraz na player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Stracił rentę, mimo że ma ciężką, genetyczną chorobę. "ZUS nie jest instytucją stricte socjalną"
- 8-latka tonęła na oczach kierowniczki kolonii. "Z bojaźnią wyciągnęła do mnie rączkę"
- Lider znanego zespołu muzycznego kontra młode pary. "Zastraszał i wyzywał"
Autor: Izabela Dorf
Źródło: "Uwaga! TVN"
Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN