Uwaga! W wielu restauracjach nie ma już tej opcji przy wystawianiu rachunku. "Jest problematyczna"

Wiele restauracji zrezygnowało z opcji podziału rachunku. "Zaczyna być to problematyczne"
Wiele restauracji zrezygnowało z opcji podziału rachunku. "Zaczyna być to problematyczne"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Coraz częściej podział rachunku bywa problematyczny nie tylko dla obsługi restauracji czy kawiarni, ale i dla ich klientów. W Dzień Dobry Wakacje postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego sprawia to taki kłopot.

Kłopoty z płatnością w restauracji

Gdy wybieramy się do lokalu w większej grupie osób, chcemy uniknąć problematycznych sytuacji, do których może dojść podczas opłacania rachunku. Ratunkiem wówczas staje się prośba o jego podzielenie, tak aby każdy zapłacił za siebie. Jak się okazuje, taka możliwość jest coraz trudniej dostępna.

- Spotkałam się z sytuacją, że nie chcieli podzielić nam rachunku w restauracji. Generalnie staraliśmy się przekonać kelnera do tego, ale nie był specjalnie przychylny. (...) Powinny być jasne zasady dzielenia lub niedzielenia rachunku. Zdaję sobie sprawę, że to jest uciążliwe dla kelnerów, szczególnie w sezonie, kiedy jest mnóstwo ludzi - powiedziała Aleksandra Lehmann, klientka restauracji.

- Były sugestie, żeby jedna osoba zapłaciła cały rachunek, przy czym rzeczywiście po kilkukrotnych prośbach udało się podzielić rachunek - dodał Stefan Lehmann.

Problem dla restauratorów

Jeden z właścicieli restauracji podkreślił, że dzielenie rachunku przeszkadza w codziennej pracy obsługi. Krzysztof Szymański jest zdania, że znacznie wpływa to na jakość pracy kelnerów, szczególnie przy wzmożonym ruchu na sali. Często zdarza się także, że zostaje jakieś danie lub napój, za które nikt nie chce zapłacić.

- Goście na samym początku raczej o tym, że ten podział rachunku powinien być zrobiony, nie mówią - stwierdziła Aleksandra Filipowicz, kelnerka.

- A też mamy jeden terminal, więc jeżeli ja przez 15 minut stoję i dzielę rachunek dla 8 osób, druga osoba nie może rozliczyć żadnego innego stolika. Zaczyna być to problematyczne, dlatego dzielimy, ale staramy się z tego wychodzić. (...) Chcielibyśmy, żeby to działało także w drugą stronę, żeby zrozumieli nas, że jeżeli mamy pełną restaurację i jeszcze mamy dzielić rachunek to po prostu mogliby przymknąć oko - dodał Alan Bolda, menadżer restauracji.

A jak to wygląda od strony prawnej? Odpowiedź znajdziesz w naszym materiale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Reporter: Anna Grzymkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości