Pierwsza restauracja w Polsce z dwoma Gwiazdkami Michelin. Kto jeszcze zdobył wyróżnienie w tegorocznej edycji?

Pierwsza restauracja w Polsce z dwoma Gwiazdkami Michelin. Kto jeszcze zdobył wyróżnienie w tegorocznej edycji?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Restauracja dla ludzi ze specjalnym, dodatkowym menu dla psów
Restauracja dla ludzi ze specjalnym, dodatkowym menu dla psów
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Gwiazdki Michelin to najwyższe wyróżnienie gastronomiczne. Jest ono jednocześnie zobowiązaniem do stałego utrzymywania wysokiego poziomu, a także ciągłego rozwoju. Które restauracje w Polsce zdobyły słynne Gwiazdki Michelin?

Gwiazdki Michelin dla polskich restauracji

Inspektorzy Michelin w tej edycji odwiedzili 19 warszawskich restauracji, 18 krakowskich, 11 poznańskich oraz jedną z Kościeliska. Restauracja Muga z Poznania zdobyła swoją pierwszą gwiazdkę Michelin, jednocześnie jest to pierwszy lokal z takim odznaczeniem w stolicy Wielkopolski. Wyróżnienie zdobyła także restauracja Nuta z Warszawy.

- Michelin to cel, do którego dążą wszyscy restauratorzy świata. To najwyższe wyróżnienie gastronomiczne będące zobowiązaniem do stałego utrzymywania poziomu oraz do ciągłego rozwoju - powiedział Maciej Dobrzyniecki, prezes Polskiej Akademii Gastronomicznej.

Jedną gwiazdkę dostają restauracje "bardzo dobre i godne uwagi w swojej kategorii", dwie z "rewelacyjną kuchnią wartą odwiedzenia", a trzy z "kuchnią wyjątkową". Jednocześnie są one rozumiane jako: 1 - kuchnia warta postoju, 2 - wartą zmiany zaplanowanej trasy oraz 3 - godne osobnej podróży.

Pierwsza restauracja w Polsce z dwoma gwiazdkami Michelin

Restauracja Bottiglieria 1881 z Krakowa zdobyła drugą gwiazdkę Michelin, jako pierwszy lokal w Polsce. To miejsce oferujące wyjątkową kuchnię, dla którego warto zmienić swoją zaplanowaną trasę podróży.

- Mamy jeszcze większy booking, większą odpowiedzialność za to, co robimy, ale niezmiennie, to co najlepiej potrafimy, to gościmy zawsze gości - powiedział w rozmowie z TVN24 Przemysław Klima, szef kuchni, właściciel restauracji Bottiglieria 1881.

Przewodnik Michelin

Polska po raz pierwszy ma swój wlasny przewodnik - podaje portal TVN24.pl. "W Michelin Guide Poland 2023 są 22 nowości. W sumie 49 restauracji: 19 z Warszawy, 18 z Krakowa, 11 z Poznania i 1 z Kościeliska. Na podstawie weryfikacji i ocen inspektorów 3 restauracje zostały nagrodzone prestiżowymi „gwiazdkami”, siedem otrzymało tytuł Bib Gourmand, a aż 39 znalazło się w rekomendacjach".

Przewodnik Michelin publikowany jest od 1900 roku i jest najważniejszym przewodnikiem kulinarnym na świecie. W tegorocznej edycji objął zasięgiem 62 regiony i miasta, z czego 30 z nich znajduje się w Europie. Przewodnik ten jest numerem jeden nie tylko pod względem historii i reputacji, ale także sprzedaży.

Wyróżnienie Bib Gourmand otrzymały: Molam z Krakowa, Fromażeria i Tu.restaurant z Poznania, Koneser Grill, Kieliszki na Próżnej, Le Braci oraz alewino z Warszawy. Nagroda przyznawana jest za dobry stosunek jakości dań do ich ceny.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: webphotographeer/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?