Pierwsza restauracja w Polsce z dwoma Gwiazdkami Michelin. Kto jeszcze zdobył wyróżnienie w tegorocznej edycji?

Pierwsza restauracja w Polsce z dwoma Gwiazdkami Michelin. Kto jeszcze zdobył wyróżnienie w tegorocznej edycji?
Restauracja dla ludzi ze specjalnym, dodatkowym menu dla psów
Źródło wideo: Dzień Dobry TVN
Źródło zdj. gł.: webphotographeer/Getty Images
Gwiazdki Michelin to najwyższe wyróżnienie gastronomiczne. Jest ono jednocześnie zobowiązaniem do stałego utrzymywania wysokiego poziomu, a także ciągłego rozwoju. Które restauracje w Polsce zdobyły słynne Gwiazdki Michelin?

Gwiazdki Michelin dla polskich restauracji

Inspektorzy Michelin w tej edycji odwiedzili 19 warszawskich restauracji, 18 krakowskich, 11 poznańskich oraz jedną z Kościeliska. Restauracja Muga z Poznania zdobyła swoją pierwszą gwiazdkę Michelin, jednocześnie jest to pierwszy lokal z takim odznaczeniem w stolicy Wielkopolski. Wyróżnienie zdobyła także restauracja Nuta z Warszawy.

- Michelin to cel, do którego dążą wszyscy restauratorzy świata. To najwyższe wyróżnienie gastronomiczne będące zobowiązaniem do stałego utrzymywania poziomu oraz do ciągłego rozwoju - powiedział Maciej Dobrzyniecki, prezes Polskiej Akademii Gastronomicznej.

Jedną gwiazdkę dostają restauracje "bardzo dobre i godne uwagi w swojej kategorii", dwie z "rewelacyjną kuchnią wartą odwiedzenia", a trzy z "kuchnią wyjątkową". Jednocześnie są one rozumiane jako: 1 - kuchnia warta postoju, 2 - wartą zmiany zaplanowanej trasy oraz 3 - godne osobnej podróży.

Pierwsza restauracja w Polsce z dwoma gwiazdkami Michelin

Restauracja Bottiglieria 1881 z Krakowa zdobyła drugą gwiazdkę Michelin, jako pierwszy lokal w Polsce. To miejsce oferujące wyjątkową kuchnię, dla którego warto zmienić swoją zaplanowaną trasę podróży.

- Mamy jeszcze większy booking, większą odpowiedzialność za to, co robimy, ale niezmiennie, to co najlepiej potrafimy, to gościmy zawsze gości - powiedział w rozmowie z TVN24 Przemysław Klima, szef kuchni, właściciel restauracji Bottiglieria 1881.

Przewodnik Michelin

Polska po raz pierwszy ma swój wlasny przewodnik - podaje portal TVN24.pl. "W Michelin Guide Poland 2023 są 22 nowości. W sumie 49 restauracji: 19 z Warszawy, 18 z Krakowa, 11 z Poznania i 1 z Kościeliska. Na podstawie weryfikacji i ocen inspektorów 3 restauracje zostały nagrodzone prestiżowymi „gwiazdkami”, siedem otrzymało tytuł Bib Gourmand, a aż 39 znalazło się w rekomendacjach".

Przewodnik Michelin publikowany jest od 1900 roku i jest najważniejszym przewodnikiem kulinarnym na świecie. W tegorocznej edycji objął zasięgiem 62 regiony i miasta, z czego 30 z nich znajduje się w Europie. Przewodnik ten jest numerem jeden nie tylko pod względem historii i reputacji, ale także sprzedaży.

Wyróżnienie Bib Gourmand otrzymały: Molam z Krakowa, Fromażeria i Tu.restaurant z Poznania, Koneser Grill, Kieliszki na Próżnej, Le Braci oraz alewino z Warszawy. Nagroda przyznawana jest za dobry stosunek jakości dań do ich ceny.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Źródło: TVN24
Autorka/Autor: Teofila Siewko