Gwiazdki Michelin przyznawane są restauracjom na całym świecie, ale tylko w wybranych miastach i regionach. Przykładowo, w Polsce w rankingu mogą wziąć udział jedynie lokale gastronomiczne z Krakowa i Warszawy. Przyznając gwiazdki, jurorzy biorą pod uwagę nie tylko smak dań, ale i sposób podania, świeżość produktów, oryginalność przepisu oraz ogólny wygląd restauracji. Jednak nie tylko eleganckie i luksusowe restauracje zdobywają te odznaczenia – jedną Gwiazdką Michelin może się pochwalić chociażby singapurski fast food. W Polsce istnieją trzy restauracje z wyróżnieniem Michelin.
Historia Gwiazdek Michelin
Historia Gwiazdek Michelin sięga roku 1900, kiedy to francuski wynalazca i producent opon samochodowych Andre Michelin opublikował pierwszą edycję przewodnika kulinarnego po Francji. Książka miała pomóc kierowcom znaleźć miejsca, w których można dobrze zjeść w trakcie podróży. Pierwotnie przewodniki obejmowały jedynie regiony Francji, ale bardzo szybko zaczęto w nich opisywać również inne kraje Europy, Azji i Ameryki Północnej. W 1926 roku wprowadzono do przewodników system gwiazdkowy, ułatwiający ocenianie danych lokalów gastronomicznych.
Wydawane przez firmę Michelin przewodniki można podzielić na dwie kategorie: czerwone, opisujące najlepsze hotele i restauracje, a także zielone, informujące o ciekawych atrakcjach turystycznych. Już od początku wydawania przewodników największą popularnością cieszyła się sekcja kulinarna, a dziś Gwiazdki Michelin to największe wyróżnienie, o jakie walczyć mogą restauratorzy.
Jak wygląda procedura przyznawania gwiazdek Michelin?
Każda restauracja może dostać maksymalnie 3 Gwiazdki Michelin. Jedna gwiazdka oznacza, że dane miejsce jest godne uwagi, dwie są informacją, że ocenioną restaurację zdecydowanie warto odwiedzić, a trzy, że koniecznie trzeba spróbować potraw serwowanych w lokalu. Istnieje około 100 restauracji posiadających aż 3 Gwiazdki Michelin (z czego znaczna część to lokale we Francji i Japonii), ponad 400 z 2 Gwiazdkami Michelin i blisko 2000 z jedną. Nie wiadomo, kto dokładnie przyznaje wyróżnienia. Spekuluje się, że restauracje odwiedzają anonimowe osoby zatrudniane przez koncern Michelin, a następnie dokonują wewnętrznej gradacji. Miejsca, które uważają za godne uwagi, odwiedzane są kilkanaście razy w roku i dopiero wtedy podejmowana zostaje decyzja o przyznaniu gwiazdki.
Co prawda Gwiazdki Michelin nie są przyznawane kucharzom, a restauracjom, ale wyróżnienie może przynieść sławę także szefowi kuchni. Jeśli odejdzie on z danego lokalu, wówczas restauracja może stracić wcześniej przyznane odznaczenie kulinarne. Odznaczenie zostaje także odebrane tym miejscom, których jakość znacznie obniżyła się po nadaniu wyróżnienia. Wyniki rankingu podawane są raz do roku i mają ułatwić turystom znalezienie najlepszego miejsca, by zjeść coś dobrego. Niektórzy ludzie organizują swoje urlopy tak, by odwiedzić jak najwięcej wyróżnionych restauracji.
Restauracje z gwiazdkami Michelin w Polsce
W Polsce udział w rankingu mogą wziąć udział jedynie restauracje z Krakowa i Warszawy, ponieważ tylko te uznawane są za "większe europejskie miasta", które są brane pod uwagę w gradacji przewodników Michelin. Pierwszą restauracją w Polsce odznaczoną Gwiazdką Michelin zostało Atelier Amaro w Warszawie (szefem kuchni jest znany polski restaurator, Wojciech Modest Amaro), które otrzymało wyróżnienie w 2013 roku. Dopiero trzy lata później kolejną gwiazdkę zdobyła inna warszawska restauracja – Senses (jej szefem kuchni jest Włoch Andrea Camastra). W 2020 r. do tego grona dołączyła Bottiglieria 1881 z Krakowa.
Poza tym siedem lokali otrzymało w przewodniku wyróżnienie Bib Gourmand za korzystny stosunek jakości potraw do ceny. Tym wyróżnieniem cieszą się:
- warszawskie: Alewino, Brasserie Warszawska, Butchery and Wine, Kieliszki na Hożej, Szósta;
- krakowskie: Zazie, Fiorentina.
Zobacz też:
Kuchnia z gwiazdką Michelin: kamienie z jogurtu i ryba w sosie rybno-cebulowym
Poznaj polskiego szefa kuchni, który zdobył gwiazdkę Michelin. "Nie jest to łatwa droga"
Zobacz video: Kuchnia z gwiazdą Michelin
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Westend61