Inflacja daje się we znaki, a coraz więcej osób rezygnuje w tym roku z wakacji. Jak się okazuje, jest sposób, dzięki któremu podróżowanie za granicę nie obciąży domowego budżetu - formuła work and travel. Na czym polega? O tym opowiedziała nam ekspertka rynku turystycznego - Marzena German.
Sposoby na tanie podróżowanie
W poszukiwaniu sposobów na obniżenie kosztów wakacyjnego wyjazdu sprawdziliśmy, jak działa formuła work and travel. Metoda ta przez lata popularna była wśród studentów, którzy z chęcią decydowali się na podróż do Stanów Zjednoczonych. Dziś program ten zarezerwowany jest nie tylko dla młodych. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić przed wyjazdem.
Najpierw trzeba zapłacić firmie, która skompletuje dokumenty i pozwolenie na pracę, następnie zobowiązać się do pracy w wybranym miejscu nie krócej niż kilka tygodni i samodzielnie kupić bilet lotniczy. Kosztów jest więcej. Czy podróżni są więc w stanie zarobić, a następnie z uzbieranych pieniędzy zwiedzić wybrany kraj? Zdaniem eksperta - tak. Kluczem do sukcesu jest tylko odpowiednie planowanie.
- Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie wyjazdów z pracą. Zaleta będzie taka, że pojedziemy gdzieś, gdzie mamy zagwarantowaną pracę. W tym czasie, kiedy będziemy pracować, będziemy mogli poznać kulturę danego kraju. W praktyce wygląda to tak, że oryginalny program skierowany jest do studentów. Trzeba mieć 18 lat i nie więcej niż 31. Chociaż są wyjątki – przyznała eksperta.
Kolejnym krokiem jest skompletowania i dostarczenie do organizatorów wyjazdu niezbędnych dokumentów tj. legitymacja studencka, wnioski do wizy. Kolejno czeka nas procedura aplikacyjna, rozmowa o pracę i test z języka angielskiego. Od uczestników wymaga się znajomości miejscowego języka w stopniu komunikatywnym i samodzielności.
- Program amerykański dla Polski obejmuje czas od 25 maja do 30 września. Potem mamy 30 dni na podróżowanie. Tutaj warunkiem jest to, że musimy wrócić do Polski przed rozpoczęciem roku akademickiego – powiedziała.
Finansowanie wyjazdu
Jak się okazuje, popularne robi się także workation, czyli praca zdalna za granicą. Jeszcze inną opcją są oferty zawodowe w Europie. Zdaniem ekspertki często na uczelniach ogłaszają się pracodawcy z branży turystycznej lub gastronomicznej, którzy szukają wykwalifikowanych młodych ludzi. To również świetna okazja, by wyjechać na tańszy wyjazd do Hiszpanii, Włoch lud do Grecji.
- Zdarza się, że na uczelniach ogłaszają się sieci hotelowe, które potrzebując pracowników ze znajomością danego języka. Tam te daty nie są ściśle określone, to kwestia dogadania warunków pracy z pracodawcą – dodała.
Wśród ofert pracodawców pojawiają się oferty: obsługi recepcji, baru, praca w kuchni, w parkach rozrywki, w kasie biletowej czy jako ratownik na plaży. Warto jednak pamiętać o finansowaniu takiego wyjazdu. Oprócz pracy uczestnicy ponoszą też inne koszty.
- Przy takim wyjeździe musimy mieć na początek trochę pieniędzy. Mamy zapewniony nocleg, ale nie za darmo. Możemy korzystać z noclegu, który zapewnia nam pracodawca (odlicza od wypłaty). Musimy też zapłacić za swoje wyżywienie i samolot. To wszystko trzeba sobie przekalkulować – podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Podróżowanie bez wychodzenia z polskiej szkoły. Czym jest akcja "Europa Mój DOM"?
- Nie ubezpieczył się na wakacje, wrócił z rachunkiem na kilka milionów. Jak wybrać dobrą polisę?
- Jak upolować tanie bilety lotnicze? Są na to proste sposoby
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News