Zmiany w prawie pracy. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej

Kobieta pracująca zdalnie
Zmiany w prawie pracy. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej
Źródło: stefanamer/Getty Images

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, poinformowała o tym, że prowadzone są prace nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Jest szansa, że nowe przepisy zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku. Zmiany powodowane są sytuacją pandemiczną, w której wiele osób pracuje zdalnie. 

Praca zdalna a kodeks pracy

Wprowadzenie pracy zdalnej miało miejsce z powodu pandemii COVID-19. Wielokrotnie podkreślano, że ta forma pracy nie jest unormowana przepisami. Jak powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, wprowadzone zostaną zmiany w przepisach. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracownikowi pracy zdalnej w kilku przypadkach - kobietom w ciąży, rodzicom opiekującym się osobą niepełnosprawną oraz rodzicom wychowującym dzieci do 4. roku życia. 

Podatki

Podatki

Źródło: Dzień Dobry TVN
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu

Obecnie praca zdalna jest możliwa w oparciu o tzw. ustawę covidową i to pracodawca decyduje o tym, czy można przejść na tę formę. Dzięki zmianom w kodeksie pracy, zostałoby to unormowane nowymi przepisami. Jak uważa minister Maląg, praca zdalna jest potrzebna: "Oczywiście nie każdą pracę można wykonywać zdalnie, ale dzięki takiej możliwości państwo dobrze poradziło sobie z trudnościami związanymi z pandemią". Ponadto podkreśliła, że taka forma pracy jest realizacją polityki prorodzinnej, dzięki której młodzi mogą łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. 

Zmiany w związku z pracą zdalną - kiedy?

Prace nad umożliwieniem pracownikom pracy zdalnej bez konieczności uzyskania zgody od pracodawcy trwają. Obecnie są na etapie prac w komisji prawniczej.

Liczę na to, że niebawem ta ustawa trafi na posiedzenie Rady Ministrów i będziemy ją procedować w parlamencie. Jest szansa, że przepisy powinny być wprowadzone jeszcze w tym półroczu
- minister Marlena Maląg

Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać 3 miesiące po odwołaniu stanu epidemii w kraju. Będą one zastępować przepisy o telepracy. Jednocześnie według nowelizacji, pracownik będzie miał obowiązek wskazania miejsca, w którym będzie wykonywana praca zdalna, a pracodawca będzie miał możliwość skontrolowania tego, ale tylko w godzinach pracy.

Co więcej, pracodawcy będą mieli obowiązek pokrywania koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika. Mowa o kosztach związanych z serwisem, eksploatacją oraz konserwacją narzędzi niezbędnych do pracy. Zaliczane będą do tego urządzenia techniczne potrzebne do pracy, koszty energii elektrycznej i niezbędnych usług telekomunikacyjnych. Szczegóły będą musiały być uregulowane przez wewnętrzne regulaminy. 

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości