W dobie pandemii wielu z nas przeszło w tryb pracy zdalnej. Nie wychodząc z domu możemy wykonywać zawodowe obowiązki. Często zdarza się, że zamiast siedzieć na krześle przy biurku, wolimy ułożyć się wygodnie na kanapie, a komputer kładziemy na nogach, głównie na udach i w okolicach podbrzusza. Czy nagrzewające się urządzenie, które przez kilka godzin dziennie dotyka nasze ciało, może mieć wpływ na zdrowie?
Praca z laptopem a płodność
Przenośne komputery są nieodłącznym elementem naszego życia. Pracujemy na nich, oglądamy filmy, sprawdzamy wiadomości w sieci. Kiedy siedzimy na kanapie w wygodnej pozycji, to zwykle laptop ląduje na naszych nogach. Urządzenie nagrzewa się i ma bezpośredni kontakt z ciałem. Jak to oddziałuje na zdrowie kobiet? Joanna Klein, ginekolog-położnik, w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl wyjaśniła tę kwestię.
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Ciążowe tematy dla młodej mamy
- Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy praca zdalna, która w obecnych czasach jest zarówno popularna, jak i wręcz czasami konieczna, ma wpływ na płodność. Według badań promieniowanie cieplne wytwarzane przez laptopy, nie ma wpływu na ilość oraz jakość komórek jajowych u kobiet, a co za tym idzie, nie wpływa niekorzystnie na płodność - powiedziała ekspertka.
Inaczej jest w przypadku mężczyzn, którzy powinni być bardziej ostrożni. - Z kolei u panów trzymanie laptopa "na kolanach", może niekorzystnie wpłynąć na zdolności reprodukcyjne, a konkretniej mówiąc, na jakość ich nasienia - podkreśliła ginekolog.
Kobiety w ciąży - jak powinny o siebie dbać?
Czy siedzenie z rozgrzanym laptopem na nogach może mieć negatywne konsekwencje w przypadku ciężarnych?
- Badania mówią nam, że trzymanie laptopa w ten sposób, nie zwiększa ryzyka poronienia czy wystąpienia wad wrodzonych u płodu. Nie zapominajmy jednak o tym, że będąc w ciąży i wykonując pracę siedzącą, powinnyśmy dbać o kręgosłup i robić przerwy w trakcie pracy. Na pewno zabezpieczy to nas przed pojawieniem się obrzęków kończyn dolnych oraz zmniejszy ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych - dodała lekarka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie pij kawy przed zrobieniem zakupów. Naukowcy wyjaśniają, dlaczego
- Pomidorowa gorączka. Jak rozpoznać objawy?
- Ma 7 lat i demencję. Jej mama: "Choroba córki zaczęła się od częstych infekcji ucha"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images