jajniki

  jajniki

  Praca zdalna jest obecnie popularną formą zatrudnienia. Często zdarza się, że zamiast siedzieć na krześle przy biurku, wolimy ułożyć się wygodnie na kanapie, a komputer kładziemy na nogach. Jaki to ma wpływ na zdrowie?

  Wiele kobiet przed okresem zmaga się z bolesnymi dolegliwościami. Ból jajników pojawia się zwykle na kilka dni przed miesiączką i sygnalizuje owulację. Zdarza się jednak, że dokuczliwe kłucie nie mija, a ból staje się nie do zniesienia. Przyczyną może być torbiel, stan zapalny, a nawet nowotwór. Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

  Harnaam Kaur od wielu lat choruje na zespół policystycznych jajników (PCOS). Wskutek choroby jej organizm wytwarza zbyt dużo męskich hormonów płciowych. Tym samym twarz kobiety pokrywa pokaźna broda. - Zarost mam od 11. roku życia - powiedziała. Czy lekarze zdołają jej pomóc i będą w stanie ustabilizować jej układ hormonalny?

  Na TikToku pokazała swój brzuch.

  Hollie Welhalm odczuwała dolegliwości charakterystyczne dla ciąży. Kobieta udała się do ginekologa, który postawił zupełnie niespodziewaną diagnozę.

  Okazuje się, że menopauza może wystąpić nawet u 30-letnich kobiet. Tak zwana przedwczesna niewydolność jajników może być kłopotliwa i uniemożliwić zajście w ciążę. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? W Dzień Dobry TVN powiedziała o nim specjalista ginekolog-położnik, dr n. med. Anetta Karwacka.

  "W trzy miesiące przytyłam prawie 17 kg"

  Historia Wiktorii Skrzeczyńskiej porusza. Siedem lat czekała na właściwą diagnozę. Siedem lat pełnych bólu, diagnostyki, szukania właściwego lekarza. Młoda kobieta nie poddaje się. Nie chce dłużej leżeć w łóżku, wyjąc z bólu co 26 dni. Chce żyć normalnie, bez cierpienia. I co najważniejsze, chce być matką. Pomimo endometriozy.

  Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych kobiecych nowotworów. Wcześnie wykryty daje szansę na wyleczenie. Niestety, jak pokazuje przykład Hanny Potrykus, nowotwór bywa mylony z torbielą. Jak to się stało, że lekarz podczas badania uznał groźnego guza za cystę?

  Sandra Kubicka od lat robi międzynarodową karierę jako modelka. Choć zawsze cieszyła się zgrabną i smukłą figurą, w ostatnim czasie przytyła kilkanaście kilogramów. Okazało się, że to objaw poważnej choroby, której nie wyleczy do końca życia. Co jej dolega?

  Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych nowotwór. Wczesne wykrycie daje jednak szansę na wyleczenie. Niestety, jak pokazuje historia opisana przez lekarzy z Krosna wiele kobiet wciąż ignoruje objawy i nie zgłasza się do lekarza w obawie... przed diagnozą.

  Młoda kobieta z Oświęcimia dochodzi do siebie po operacji wycięcia guza jajnika ważącego ok. 30 kg, którego wymiary wynoszą 60 na 40 centymetrów. Nowotwór udało się wyciąć w całości. Kilkugodzinny zabieg przeprowadzono 29 września w oświęcimskim szpitalu. To drugi przypadek w Polsce w ostatnim czasie wycięcia tak ogromnej zmiany. Pierwszy opisywaliśmy kilka tygodni temu.

  W internecie można kupić wiele, np. komórki jajowe. Czy kobieta, która nabyła komórki jest biologiczną matką dziecka, które urodzi? Czy przekazanie komórki jajowej różni się z etycznego punktu widzenia od przekazania nerki? Czy każda kobieta może być dawcą? W jaki sposób przygotowuje się kobietę do dawstwa? Czy ze stymulacją jajników wiążą się jakieś niebezpieczeństwa? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: etyk - prof. Paweł Łuków i ginekolog Jakub Rzepka.