Wiele kobiet przed okresem zmaga się z bolesnymi dolegliwościami. Ból jajników pojawia się zwykle na kilka dni przed miesiączką i sygnalizuje owulację. Zdarza się jednak, że dokuczliwe kłucie nie mija, a ból staje się nie do zniesienia. Przyczyną może być torbiel, stan zapalny, a nawet nowotwór. Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego jajniki bolą przed okresem,
- co może oznaczać ból jajników,
- czy ból jajnika może promieniować,
- jak niwelować ból jajników przed okresem,
- gdzie boli jajnik,
- czy bóle jajnika są objawem ciąży.
Zdrowie
Zdrowie
Dlaczego jajniki bolą przed okresem
Przyczyny fizjologicznego bólu jajników upatruje się w pękającym pęcherzyku Graffa, czyli w czasie kiedy dochodzi do owulacji. Pojawia się on najczęściej w połowie cyklu miesiączkowego i charakteryzuje go niewielkie natężenie. Kobiety zazwyczaj opisują ból, jako kłucie pojawiające się w okolicy jajnika, naprzemiennie, raz po prawej, raz po lewej stronie w kolejnych cyklach. U niektórych znika po paru godzinach, u innych może trwać nawet 2-3 dni. Choć występuje bardzo często, są kobiety, które nie odczuwają go wcale.
Co może oznaczać ból jajników
Ból jajników może oznaczać także inne kobiece przypadłości, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli poza odczuwalnym kłuciem występują inne objawy, ponieważ mogą one sygnalizować:
- torbieli na jajniku - obecność torbieli może mieć związek z endometriozą, a także występować w przebiegu policystycznych jajników PCOS,
- stan zapalny jajników i jajowodów (przydatków),
- raka jajnika,
- polipy,
- nadżerka,
- ciąża pozamaciczna,
- mięśniaki macicy.
Czy ból jajnika może promieniować
Niekiedy ból jajnika może promieniować. Tak się dzieje w przypadku między innymi stanu zapalnego jajników i jajowodu, czyli przydatków. Dochodzi wtedy do silnych skurczowych dolegliwości bólowych, odczuwalnych w całym podbrzuszu. W momencie ucisku na brzuch, ból staje się silniejszy i promieniuje aż do pachwin i ud, a nawet na plecy. Mogą pojawić się inne objawy takie jak cuchnące upławy, wymioty, zaparcia i biegunki, a nawet gorączka.
Jak niwelować ból jajników przed okresem
Ból brzucha w okolicy jajników, któremu towarzyszy tkliwość piersi, czasem wzdęcia, większa drażliwość i zmiany nastroju to doskonale znany kobietom syndrom napięcia przedmiesiączkowego PMS. Dolegliwości ustępują wraz z pojawieniem się miesiączki, ale bywają dokuczliwe. Jak je niwelować? Najskuteczniejsze w tym wypadku i zalecane przez lekarzy są środki przeciwbólowe zawierające paracetamol. Można wspomagać się także lekami działającymi rozkurczowo, preparatami ziołowymi oraz domowymi sposobami, jak ciepłe kąpiele, czy okłady.
Gdzie boli jajnik
Ból jajnika odczuwalny jest w podbrzuszu, jako silne kłucie, rozpieranie. Przeszywający ból pojawia się wraz ze skurczami, które związane są z przemieszczaniem się komórki jajowej.
Czy bóle jajnika są objawem ciąży
Ból jajnika w ciąży wzbudza szczególne obawy kobiet. Zazwyczaj jest on jednak zupełnie naturalny i fizjologiczny, szczególnie w początkowym etapie ciąży, kiedy dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w macicy i zwiększonego w związku z tym przepływu krwi (czasem plamienie implantacyjne), choć może je również powodować zwiększanie się grubości endometrium i rozrost macicy. W późniejszym etapie może wskazywać na odklejenie się łożyska.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Znajomi myśleli, że jest w ciąży. 25-latka w rzeczywistości miała 5-kilogramową torbiel
- Masz 30 lat i czujesz się osłabiona? Przyczyną może być przedwczesna niewydolność jajników
- Zachorowała na raka jajnika, lekarz myślał, że to torbiel. "Ogromna, nawet macicy nie widać"
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: MarsBars/Getty Images