ból menstruacyjny

    ból menstruacyjny

    Wiele kobiet zmaga się z silnymi bólami w trakcie menstruacji i tuż przed nią. Poza samym brzuchem, ból często pojawia się również w innych miejscach, np. dolnym odcinku kręgosłupa czy piersiach. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Okazuje się jednak, że dolegliwości może łagodzić również odpowiednia dieta. Co zatem jeść podczas okresu, aby te dni były znośniejsze?

    Endometrioza to choroba, która polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy znajduje się tam, gdzie nie powinna. Najczęściej ginekolodzy namierzają ją w jajnikach lub w obrębie miednicy. Zdarza się, że endometrium pojawia się w nietypowych miejscach, jak jelito grube czy pęcherz żółciowy, a nawet w płucach czy mózgu. Patogeneza tej choroby jest na dzień dzisiejszy nieznana. Czym jest teoria wstecznego miesiączkowania? Czy może to być przyczyna endometriozy? Choroba często przebiega bezobjawowo. Jak w takim razie rozpoznają ją lekarze? I czy jest to choroba uleczalna?

    Bóle menstruacyjne mogą zaburzyć stan pycho-fizyczny kobiety uniemożliwiając jej jednocześnie wykonywanie pracy. Z tego też powodu jedna z brytyjskich firm wprowadziła urlopy przysługujące kobietom, które źle znoszą miesiączki. Z urlopu korzystają też między innymi kobiety w Indonezji, Japonii, Korei Południowej. Czy rozwiązanie przyjęłoby się również w Polsce? Z gośćmi Dzień Dobry TVN: prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem, położnikiem i Moniką Zakrzewska, socjologiem, trenerem biznesu zastanowiliśmy się nad tym, czy polityka menstruacyjna może negatywnie wpłynąć na wizerunek kobiety na rynku pracy. Czy może to być kolejny argument, dla którego pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać kobiet?