Przyczyny przedwczesnej menopauzy
Tak zwana "przedwczesna menopauza" to inaczej "przedwczesne wygaszanie funkcji jajnika" lub nawet "przedwczesna niewydolność jajników". Stwierdzana jest ona u młodych pacjentek (przed 40. rokiem życia), u których przez kilka miesięcy występują zaburzenia miesiączkowania.
- Najczęstsza przyczyna przedwczesnej niewydolności jajników jest nam nieznana w ponad 90 proc. przypadków. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nie we wszystkich przypadkach prowadzimy pełną diagnostykę genetyczną. Wydaje się, że nawet od 4 do 30 proc. może to być jednak związane z jakimiś mutacjami genetycznymi. (...) Nawet do 20 proc. niewydolność jajnika może być spowodowana czynnikiem immunologicznym. Wynika to z faktu, że często może współistnieć z innymi chorobami z autoagresji. (...) Innymi przyczynami niewydolności jajników może być czynnik jatrogenny, czyli nabyta niewydolność jajników w wyniku interwencji chirurgicznej, chemioterapii, radioterapii - zwykle u pacjentek nowotworowych. Czynnik środowiskowy też się podnosi, jak np. palenie papierosów czy infekcje wirusowe - mówiła dr n. med. Anetta Karwacka w Dzień Dobry TVN.
Objawy przedwczesnej niewydolności jajników
Od lat trwają zaawansowane badania na temat tego, czy niewydolność jajników da się powstrzymać, a ich wyniki mają zostać opublikowane w niedalekiej przyszłości. Wiadomo jednak, że "przedwczesna menopauza" nie wyklucza zajścia w ciążę - istnieją szanse na dziecko, dzięki terapiom in vitro i eksperymentalnym, jak komórka jajowa dawczyni. Ponadto, ten problem może dotykać młode kobiety - jedna z pacjentek specjalistki ginekolog-położnik miała 30 lat. Jakie objawy mogą wzbudzić niepokój?
- Jednym z pierwszych objawów u pacjentek - tych najczęściej zgłaszających się, u których rozpoznajemy właśnie POJ, czyli przedwczesną niewydolność jajnika - jest właśnie kłopot z zajściem w ciążę. To może być pierwszy ich objaw, z którym one się zgłoszą do lekarza, bo być może mniej niepokojące będą dla nich inne objawy, takie jak suchość pochwy, spadek libido, osłabienie, bóle kostne czy zaburzenia miesiączkowania - dodała dr n. med. Anetta Karwacka w naszym programie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wzruszająca historia w "Totalnych remontach Szelągowskiej". Przyjaciółki pomogły kobiecie, której zmarła córka
- Pomysł na prezent vintage. Czy wypada komuś wręczyć rzecz z drugiej ręki?
- 27-latka ujawnia, jak influencerzy przerabiają swoje zdjęcia. Apeluje: "Nie dajcie się oszukać"
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News