Ginekolog-endokrynolog wyjaśnia, jak złagodzić jej objawy
O czym będzie rozmawiać była Miss Świata?
Zdarza się, że pierwszych objawów menopauzy doświadczają już panie po 30. roku życia. Na co zwrócić uwagę?
Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Jakie spełnia funkcje? Co może zaburzyć jego działanie? Jak na układ hormonalny wpływa przechorowanie COVID-19?
Środa, 24 lipca, obfitowała w ciekawe wydarzenia. Media informowały o zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich i ceremonii otwarcia. Mówiło się również o wykryciu groźnej bakterii w jednym ze szpitali w Poznaniu. Uwagę dziennikarzy zwróciła żona prowadzącego Dzień Dobry TVN, która postanowiła poruszyć kwestię menopauzy. O czym jeszcze warto wiedzieć?
"Ciągle myślę, że jest gorąco, moje włosy przerzedzają się i jestem bardzo zmęczona".
Oto przegląd zagranicznego show-biznesu.
Temat menopauzy przez długi czas był tematem tabu. Teraz gwiazdy mówią głośno o tym jak dbać o siebie w tym czasie i czego kobieta może się spodziewać. Bogna Sworowska w rozmowie z Darią Pacańską opowiedziała jak przeszła ten szczególny okres w życiu.
Zapraszamy na czat z Karoliną Leą Jarmołowicz, ekspertką kampanii mbrace.
Spektakl "Klimakterium... i już" został obejrzany przez widzów dwa i pół tysiąca razy. Grany jest od 17 lat i rozprawia o menopauzie w zabawny sposób, bez tabu.
Poszczególne objawy mogą mieć bardzo różne podłoże. Czasem są reakcją organizmu na stres, a niekiedy zwiastują poważne problem ze zdrowiem. O tym, jak mylące mogą być nasze dolegliwości przekonała się pewna dziennikarka. To, co początkowo wzięła za pierwsze objawy menopauzy, w rzeczywistości zapowiadało chorobę Alzheimera. Jakie dolegliwości się u niej pojawiły?
Menopauzie towarzyszy szereg dolegliwości, o którym wciąż wiele z nas wstydzi się mówić. Zapraszamy do udziału w czacie z Karoliną Leą Jarmołowicz psychologiem, ekspertem kampanii mbrace. Porozmawiajmy o menopauzie.
"Nie bójcie się zwracać z prośbą o wsparcie"
Menopauzie często towarzyszą bardzo nieprzyjemne objawy takie jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, tycie, problemy ze snem. Na szczęście istnieją leki, które mogą złagodzić objawy zbliżającego się klimakterium.
Objawy premenopauzy mogą niejednokrotnie być bardzo dokuczliwe.
Dietetyczka kliniczna komentuje.
- Nie chcę mieć smutnego życia - zaznacza. Jaki jest jej przepis na młodzieńczy wygląd?
Skutki menopauzy mogą przyczyniać się do zakończenia małżeństwa.
Magdalena Adamczak, dietetyk kliniczny i specjalista zdrowia publicznego wyjaśnia, jakie produkty pomagają złagodzić objawy klimakterium.
Okazuje się, że menopauza może wystąpić nawet u 30-letnich kobiet. Tak zwana przedwczesna niewydolność jajników może być kłopotliwa i uniemożliwić zajście w ciążę. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? W Dzień Dobry TVN powiedziała o nim specjalista ginekolog-położnik, dr n. med. Anetta Karwacka.
Postmenopauza to stan kobiety po zakończonym procesie przekwitania. Warto zaznaczyć, że dopiero po roku od wystąpienia ostatniej miesiączki można mieć pewność, że doszło do przekwitania.
Leki ziołowe na menopauzę sprawdzają się w walce z przykrymi dla kobiety dolegliwościami w tym okresie. Nadpotliwość, uderzenia gorąca czy częste zmiany nastroju są uciążliwe. Na szczęście jest na to rozwiązanie i do tego stworzone przez matkę naturę!
Menopauza to dla wielu kobiet temat tabu. Jakie emocje wywołuje u płci pięknej ten etap życia, jak wpływa na codzienność oraz relacje z partnerem? To sprawdzili twórcy raportu "Menopauza to nie pauza".
Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. Zanim jednak kobieta wejdzie w okres "przekwitania" najpierw zaczyna się zwykle okres przedmenopauzalny. Jakie objawy występują i jak sobie z nimi poradzić? O tym opowiedziała nam dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog.
Uderzenia gorąca to problem, który może dotknąć każdego. Choć najczęściej kojarzony jest z okresem menopauzy, na dolegliwość tę cierpią również mężczyźni, kobiety w ciąży, a nawet dzieci czy nastolatki.
Okres menopauzy jest przełomowy w życiu kobiety. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez ten czas, jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Na czym polega i czy jest dla wszystkich pań? Jakie płyną z niej korzyści? Czy niesie za sobą jakieś ryzyko? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr n. med. Anetta Karwacka, ginekolog-położnik.
Hormonalna terapia zastępcza jeszcze do niedawna wywoływała bardzo skrajne reakcje. Lekarze i specjaliści podzielili się na tych, którzy zwracali uwagę na wskazania do hormonalnej terapii zastępczej i jej pozytywne skutki oraz tych podkreślających szkodliwy wpływ HTZ na zdrowie kobiet po 60. i 70. roku życia.