menopauza

  menopauza

  Hormonalna terapia zastępcza jeszcze do niedawna wywoływała bardzo skrajne reakcje. Lekarze i specjaliści podzielili się na tych, którzy zwracali uwagę na wskazania do hormonalnej terapii zastępczej i jej pozytywne skutki oraz tych podkreślających szkodliwy wpływ HTZ na zdrowie kobiet po 60. i 70. roku życia.

  Październik jest miesiącem, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Z tej okazji doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie ginekologii, endokrynologii i położnictwa Małgorzata Bińkowska opowiedziała w serwisie internetowym TVN24 o tym, dlaczego menopauza nadal jest tematem tabu oraz jak bliscy mogą wspierać kobietę, która właśnie przez nią przechodzi.

  Czekolada, choć tak pyszna, jednocześnie jest uważana za jednego z największych wrogów szczupłej sylwetki. W pewnym sensie jest to prawda, ale nie do końca. Wszystko zależy od tego kto, w jakich ilościach i o jakiej porze dnia ją spożywa. Istotna jest również jakość. Okazuje się, że czekolada może pomagać w odchudzaniu kobietom z menopauzą. Udowodnili to naukowcy. Jak to możliwe?

  Marzenia o szczupłej, zgrabnej sylwetce z wiekiem bynajmniej nie mijają. Wraz z jego upływem mogą stawać się częstsze i większe, ze względu na zmiany w wyglądzie wywołane działaniem czasu, hormonów oraz metabolizmu. Wiele kobiet głowi się, jak schudnąć po 50. roku życia.

  Sheree Hargreaves jest 19-letnią Brytyjką, która w bardzo młodym wieku usłyszała diagnozę, która była dla niej jak wyrok. W wieku 15 lat dowiedziała się, że pojawiło się u niej POF, czyli przedwczesne wygasanie czynności jajników. Dla dziewczyny był to prawdziwy cios. Teraz otwarcie mówi o tym temacie i dzieli się radami z innymi kobietami. Jak często występuje przedwczesna menopauza?

  Menopauza występuje coraz częściej u młodych kobiet, nawet tych po dwudziestce. Jakie mogą być tego przyczyny? Czy można temu zaradzić? Jakie są objawy typowe dla menopauzy? O przedwczesnej menopauzie mówił w Dzień Dobry TVN ginekolog i położnik prof. Romuald Dębski.

  W czasie menopauzy zmienia się nie tylko ciało kobiety. Zmienia się również psychika. A z tym wiążą się zmiany nastrojów i często - lekka depresja. Jak zadbać o siebie w tym trudnym dla każdej kobiety okresie? O tym w Dzień Dobry TVN psycholog Bianca-Beata Kotoro i specjalista dermatolog dr n. med. Olga Glińska. Panie powiedziały, dlaczego tak ważne jest, by rozmawiać o menopauzie. Doradziły również, co warto zrobić dla swojego ciała oraz psychiki.

  Wejście w okres menopauzalny to trudny moment dla każdej z nas. W tym momencie cały organizm kobiety zaczyna funkcjonować inaczej niż dotychczas. Zmienia się również wygląd skóry. Jak o nią zadbać? Dziennikarka Dzień Dobry TVN rozmawiała o tym z dermatolog dr Olgą Glińską.

  "Menopauza bez pauzy" to akcja skierowana do dojrzałych pań. Dziś specjaliści Vichy odwiedzili Gdynię. Marcin Sawicki spotkał się z dermatologiem dr n. m. Olgą Glińską. Jak radzić sobie z problemami i niedoskonałościami skórnymi? Zobaczcie.

  W ramach akcji Menopauza bez pauzy, o problemach skóry dojrzałej i sposobach jej pielęgnacji Marcinowi Sawickiemu opowiedziały: dr n. med. Magdalena Podolec-Rubiś i dr n. med. Olga Glińska

  W Krakowie Marcin Sawicki przyglądał się akcji Menopauza bez pauzy. Czego potrzebuje skóra w okresie menopauzy? Zobaczcie co powiedziała nam dermatolog dr n. m. Olga Glińska.

  Z okazji Światowego Dnia Menopauzy eksperci z Vichy przebadali skórę twarzy pań, które są w okresie okołomenopauzalnym i radzili, jak ją pielęgnować. Jakie składniki kremów regenerują skórę?

  W czasie menopauzy w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Wiele z nich uskarża się na nietrzymanie moczu. Bohaterka cyklu „Zatrzymaj czas”, by zwalczyć problem przeszła zabieg laserowy. O innych, alternatywnych metodach leczenia tego schorzenia, a także jak zapobiegać suchości pochwy, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z seksuologiem Moniką Staruch.

  Testy na: poziom cukru, obecność narkotyków, menopauzę, płodność, nietolerancje pokarmowe, poziom cholesterolu i występowanie raka prostaty - to tylko niektóre testy do domowej diagnozy stanu zdrowia. Czy są dokładne? Mogą zastąpić badania laboratoryjne zlecone przez lekarza? Zapytaliśmy o to dr Barbarę Jerschinę, która gościła w Dzień Dobry TVN.

  Dzięki niemu wiele kobiet może znów cieszyć się udanym życiem erotycznym. Gościem Dzień Dobry TVN był dr Krzysztof Gojdź, lekarz medycyny estetycznej, który wykonuje zabieg laseroterapii pochwy. Na czym ten zabieg polega, ile trwa i, które kobiety powinny się mu poddać?

  Kryzys wieku średniego to przypadłość typowo męska. Menopauza - kobieca. Okazuje się jednak, że niektórzy mezczyźni w okolicach 40. przeżywają podobne emocje co kobiety. O tym, jak to wygląda w rzeczywistości nie w teorii, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali: Cezary Kosiński, Rafał Rutkowski, oraz Katarzyna Lengren. Kiedy mężczyzna przekracza swój rubikon i "wietrzeje"?

  Kristine Casey to kobieta, która po menopauzie urodziła dziecko. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo takie przypadki się zdarzają, gdyby nie fakt, że dziecko, które urodziła było jej wnukiem. Jak do tego doszło? Czy ciąża kobiety w wieku ok. 60 lat jest bezpieczna? O tym gość Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski.