menopauza

  Magdalena Adamczak, dietetyk kliniczny i specjalista zdrowia publicznego wyjaśnia, jakie produkty pomagają złagodzić objawy klimakterium.

  Okazuje się, że menopauza może wystąpić nawet u 30-letnich kobiet. Tak zwana przedwczesna niewydolność jajników może być kłopotliwa i uniemożliwić zajście w ciążę. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? W Dzień Dobry TVN powiedziała o nim specjalista ginekolog-położnik, dr n. med. Anetta Karwacka.

  Postmenopauza to stan kobiety po zakończonym procesie przekwitania. Warto zaznaczyć, że dopiero po roku od wystąpienia ostatniej miesiączki można mieć pewność, że doszło do przekwitania.

  Leki ziołowe na menopauzę sprawdzają się w walce z przykrymi dla kobiety dolegliwościami w tym okresie. Nadpotliwość, uderzenia gorąca czy częste zmiany nastroju są uciążliwe. Na szczęście jest na to rozwiązanie i do tego stworzone przez matkę naturę!

  Menopauza to dla wielu kobiet temat tabu. Jakie emocje wywołuje u płci pięknej ten etap życia, jak wpływa na codzienność oraz relacje z partnerem? To sprawdzili twórcy raportu "Menopauza to nie pauza".

  Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. Zanim jednak kobieta wejdzie w okres "przekwitania" najpierw zaczyna się zwykle okres przedmenopauzalny. Jakie objawy występują i jak sobie z nimi poradzić? O tym opowiedziała nam dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog.

  Uderzenia gorąca to problem, który może dotknąć każdego. Choć najczęściej kojarzony jest z okresem menopauzy, na dolegliwość tę cierpią również mężczyźni, kobiety w ciąży, a nawet dzieci czy nastolatki.

  Okres menopauzy jest przełomowy w życiu kobiety. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez ten czas, jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Na czym polega i czy jest dla wszystkich pań? Jakie płyną z niej korzyści? Czy niesie za sobą jakieś ryzyko? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr n. med. Anetta Karwacka, ginekolog-położnik.

  Hormonalna terapia zastępcza jeszcze do niedawna wywoływała bardzo skrajne reakcje. Lekarze i specjaliści podzielili się na tych, którzy zwracali uwagę na wskazania do hormonalnej terapii zastępczej i jej pozytywne skutki oraz tych podkreślających szkodliwy wpływ HTZ na zdrowie kobiet po 60. i 70. roku życia.

  "Choć jestem po menopauzie, dalej się z nią zmagam".

  Agata Młynarska nie boi się trudnych tematów. W rozmowie z Karoliną Kalatzi z serwisu dziendobrytvn.pl poruszyła wątki kobiecej cielesności i prawa do orgazmu. Zdradziła również, czym zaskoczyła ją 8-letnia wnuczka.

  Październik jest miesiącem, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Z tej okazji doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie ginekologii, endokrynologii i położnictwa Małgorzata Bińkowska opowiedziała w serwisie internetowym TVN24 o tym, dlaczego menopauza nadal jest tematem tabu oraz jak bliscy mogą wspierać kobietę, która właśnie przez nią przechodzi.

  Przedwczesna menopauza to problem wielu kobiet na całym świecie. Swoją historią podzieliła się z nami Inka Małgorzata Lewandowska. Dziś otwarcie mówi o swoich dolegliwościach i doradza innym kobietom. Jednak przez to, co jako nastolatka usłyszała od lekarki, przez kilka lat nie poddała się leczeniu.

  Agata Młynarska poruszyła w mediach społecznościowych temat menopauzy. W obszernym wpisie podkreśliła, że ten ważny życiowy etap niesie za sobą wiele zmian. Prowadząca program "Bez tabu" zapowiedziała, że już niebawem będzie miała okazję porozmawiać na ten temat z innymi kobietami.

  Menopauza to ważny moment w życiu każdej kobiety. Oznacza przejście ze stanu płodnego do bezpłodnego, czego rezultatem jest ostatecznie brak możliwości naturalnego zajścia w ciążę. W jakim wieku występuje menopauza i jakie są jej podstawowe objawy?

  "Zaakceptowanie się w skórze Fiony zabrało mi trochę czasu"

  62-latka ma już dwoje dzieci, a teraz spodziewa się kolejnego. Stało się tak, mimo że 16 lat temu przeszła menopauzę, a jej 72-letni mąż miał wazektomię. Lekarze mówią o ciąży geriatrycznej i cudzie, a kobieta skarży się na hejt oraz nierówne traktowanie dojrzałych matek i ojców.

  Czekolada, choć tak pyszna, jednocześnie jest uważana za jednego z największych wrogów szczupłej sylwetki. W pewnym sensie jest to prawda, ale nie do końca. Wszystko zależy od tego kto, w jakich ilościach i o jakiej porze dnia ją spożywa. Istotna jest również jakość. Okazuje się, że czekolada może pomagać w odchudzaniu kobietom z menopauzą. Udowodnili to naukowcy. Jak to możliwe?

  Dorota Wellman nie boi się tematów tabu, trudnych pytań i kontrowersyjnych opinii. Ostatnio zapytana o menopauzę, stwierdziła szczerze, że nie zamierza walczyć z przekwitaniem. Dziennikarka zdradziła także, jak udało się jej się to zaakceptować i co radzi innym kobietom, dla których klimakterium jest pretekstem do tego, aby zapomnieć o swojej kobiecości.

  Wiek, w jakim dochodzi do zaniku krwawień miesięcznych jest kwestią wyjątkowo indywidualną. U części kobiet – około jednego procenta – dojdzie do tego jeszcze przed ukończeniem czterdziestego roku życia. Większość przechodzi menopauzę pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

  Menopauza to niełatwy dla wielu kobiet czas w życiu. Sporo pań boryka się z nieprzyjemnymi jej objawami. Jak sobie z nimi poradzić? Swoimi doświadczeniami i radami w tej kwestii podzieliła się Agata Młynarska. Wpis dziennikarki spotkał się z żywym odzewem internautek, które mają podobne problemy.

  Marzenia o szczupłej, zgrabnej sylwetce z wiekiem bynajmniej nie mijają. Wraz z jego upływem mogą stawać się częstsze i większe, ze względu na zmiany w wyglądzie wywołane działaniem czasu, hormonów oraz metabolizmu. Wiele kobiet głowi się, jak schudnąć po 50. roku życia.

  19 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy, który został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z przekwitaniem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr Katarzynę Skórzewską, aby powiedziała, jak sobie poradzić z objawami klimakterium.

  Sheree Hargreaves jest 19-letnią Brytyjką, która w bardzo młodym wieku usłyszała diagnozę, która była dla niej jak wyrok. W wieku 15 lat dowiedziała się, że pojawiło się u niej POF, czyli przedwczesne wygasanie czynności jajników. Dla dziewczyny był to prawdziwy cios. Teraz otwarcie mówi o tym temacie i dzieli się radami z innymi kobietami. Jak często występuje przedwczesna menopauza?

  Mimo że menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, kwestia ta dla wielu wciąż jest tematem tabu. Agnieszka Maciąg postanowiła odczarować ten temat i napisała o nim nie jedną, a dwie książki: „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości” oraz „Smak wiecznej młodości”.

  Menopauza występuje coraz częściej u młodych kobiet, nawet tych po dwudziestce. Jakie mogą być tego przyczyny? Czy można temu zaradzić? Jakie są objawy typowe dla menopauzy? O przedwczesnej menopauzie mówił w Dzień Dobry TVN ginekolog i położnik prof. Romuald Dębski.

  W czasie menopauzy zmienia się nie tylko ciało kobiety. Zmienia się również psychika. A z tym wiążą się zmiany nastrojów i często - lekka depresja. Jak zadbać o siebie w tym trudnym dla każdej kobiety okresie? O tym w Dzień Dobry TVN psycholog Bianca-Beata Kotoro i specjalista dermatolog dr n. med. Olga Glińska. Panie powiedziały, dlaczego tak ważne jest, by rozmawiać o menopauzie. Doradziły również, co warto zrobić dla swojego ciała oraz psychiki.

  Wejście w okres menopauzalny to trudny moment dla każdej z nas. W tym momencie cały organizm kobiety zaczyna funkcjonować inaczej niż dotychczas. Zmienia się również wygląd skóry. Jak o nią zadbać? Dziennikarka Dzień Dobry TVN rozmawiała o tym z dermatolog dr Olgą Glińską.

  "Menopauza bez pauzy" to akcja skierowana do dojrzałych pań. Dziś specjaliści Vichy odwiedzili Gdynię. Marcin Sawicki spotkał się z dermatologiem dr n. m. Olgą Glińską. Jak radzić sobie z problemami i niedoskonałościami skórnymi? Zobaczcie.

  W ramach akcji Menopauza bez pauzy, o problemach skóry dojrzałej i sposobach jej pielęgnacji Marcinowi Sawickiemu opowiedziały: dr n. med. Magdalena Podolec-Rubiś i dr n. med. Olga Glińska