Postmenopauza to okres, kiedy po ogromnych zmianach hormonalnych na nowo stabilizuje się praca i czynności narządów ciała. Kobieta przestaje także cierpieć na intensywne objawy menopauzy, choć w wielu przypadkach nie znikają one zupełnie.
Postmenopauza to zupełnie nowy etap w życiu kobiety. Po okresie ogromnych zmian hormonalnych, czasowych przestojów w produkcji hormonów, stopniowego zmniejszania się poziomu progesteronu i estrogenów w organizmie, wielka rewolucja powoli ustaje. Zmniejsza się poziom dolegliwości związanych z menopauzą, a organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o menopauzie
Co to jest postmenopauza?
W okres postmenopauzalny kobieta wchodzi mniej więcej rok po ostatniej miesiączce. W tym czasie stabilizuje się na nowo poziom hormonów w jej organizmie, choć zarówno progesteronu, jak i estrogenów jest już zdecydowanie mniej. Organizm zdaje się adaptować do nowych warunków, choć cały czas odczuwa deficyt hormonów płciowych. W czasie postmenopauzy dolegliwości związane z menopauzą słabną, ale w wielu wypadkach nie znikają zupełnie.
Postmenopauza a ciąża
Postmenopauza to moment, kiedy kobieta nie może już zajść w ciążę. O ile na etapie premenopauzy i właściwej menopauzy jest to jeszcze możliwe, o tyle w przypadku postmenopauzy nie istnieją żadne szanse na zapłodnienie. W czasie poprzedzającym późną menopauzę ustaje praca jajników, zmniejsza się wydzielana przez nie ilość hormonów, owulacje coraz częściej przebiegają bez pojawienia się komórki jajowej. Postmenopauza jest momentem, w którym po 12 miesiącach od ostatniego krwawienia, cały proces hormonalnych zmian w organizmie kobiety można uznać za zakończony. Jego efektem jest utrata zdolności do zajścia w ciążę.
Objawy postmenopauzy
Przez pewien czas po menopauzie mogą się jeszcze utrzymywać typowe objawy związane z procesem przekwitania (uderzenia gorąca, zimne poty, wahania nastroju, spadek libido), z czasem stają się one jednak coraz mniej dokuczliwe, aż w końcu ustają. Mogą także pojawić się problemy z nietrzymaniem moczu. Do typowych objawów postmenopauzy zalicza się natomiast:
- spowolnienie metabolizmu;
- skłonność do wzrostu masy ciała;
- zagrożenie osteomalacją (obniżenie gęstości kości) oraz osteoporozą;
- utratę jędrności i sprężystości skóry, jej systematyczne wiotczenie, pojawianie się większej ilości zmarszczek;
- suchość pochwy, bolesność podczas stosunku;
- częstsze infekcje okolic intymnych;
- osłabienie;
- zmniejszoną aktywność życiową.
Postmenopauza – rób badania i sprawdzaj wyniki
Okres postmenopauzalny to czas wysokiego zagrożenia niektórymi chorobami. Część z nich jest wprost związana ze zmianami dokonującymi się w organizmie w trakcie przekwitania, część jednak jest w dużej mierze od tego procesu niezależna. Po przejściu menopauzy należy regularnie się badać i sprawdzać wyniki. Postmenopauza to czas zwiększonych zachorowań na:
- choroby sercowo-naczyniowe;
- nadciśnienie;
- zaburzenia metaboliczne;
- osteoporozę;
- miażdżycę.
Jak sobie radzić w okresie postmenopauzalnym?
Postmenopauza to dla kobiecego organizmu naturalny i biologiczny proces. Niektóre kobiety cierpią jednak na związane z nim dolegliwości. Odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia mogą złagodzić niektóre z nich. Zaleca się regularne ćwiczenia fizyczne (przynajmniej 15 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu). Taka aktywność pomaga uniknąć zagrożenia chorobami układu krążenia, a jednocześnie przeciwdziała wzrostowi masy ciała. Wspomaga też oczywiście dobre samopoczucie i buduje chęć do działania. Paradoksalnie umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga w modulowaniu obrotu kostnego, a więc przeciwdziała rozwojowi osteoporozy.
Ogromne znaczenie w okresie późnej menopauzy ma odpowiednia dieta. Pozwala ona uniknąć chorób metabolicznych oraz nowotworów jelita grubego. Duża ilość świeżych warzyw i owoców przeciwdziała depresji. Suchość pochwy i problemy z tym związane można łagodzić przez stosowanie odpowiednich środków nawilżających. Infekcjom zapobiec może regularne picie ekstraktu z żurawiny i włączenie tego owocu do codziennej diety (np. do owsianek). W przypadku, gdy objawy postmenopauzalne stanowią przedłużenie dolegliwości związanych z menopauzą, a ich siła z czasem nie słabnie, można rozważyć wdrożenie HTZ, czyli hormonalnej terapii zastępczej. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona największe szanse powodzenia, jeśli rozpocznie się ją jeszcze przed okresem menopauzy.
Zobacz także:
- Czy medycyna potrafi pomóc bliźniętom syjamskim?
- Najsłynniejszy wolontariusz WOŚP był gnębiony przez nauczycielkę. "Chciałem targnąć się na życie"
- Zaburzenia miesiączki po COVID-19. Czy powodują bezpłodność?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images