Suchość skóry, stany lękowe, problemy z pamięcią. Jakie jeszcze objawy może dawać perimenopauza?

Jakie objawy może dawać menopauza?
Wczesna menopauza - nawet przed trzydziestką
Źródło: Dzień Dobry TVN
Październik to miesiąc świadomości menopauzy. Mimo że pokwitanie jest naturalnym stanem, który pojawia się u dojrzałych kobiet, to zdarza się, że pierwszych objawów menopauzy doświadczają już panie po 30. roku życia. Na co zwrócić uwagę? Czy może złagodzić nieprzyjemne dolegliwości? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały dr n. med. Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik oraz Zuzanna Ziomecka, dziennikarka i trenerka.

Menopauza - jak ją rozpoznać?

Zuzanna Ziomecka przyznała, że w jej przypadku pierwszym objawem menopauzy były problemy ze snem. - Przestałam dobrze spać. Całe życie kochałam to robić, miałam Nobla ze spania, kładłam się do łóżka i jeżeli sen nie przychodził natychmiast, to odrobinę mindfulness i już byłam głęboko nieosiągalna. [...] Aż tu nagle nie mogłam przespać całej nocy do końca, zaczęłam się budzić wielokrotnie, zaczęłam mieć płyciutki sen i chodziłam wyczerpana, co jak kojarzycie z własnych nieprzespanych nocy, zabiera dużo. To jest taki kac energetyczny i intelektualny - powiedziała dziennikarka.

Nasza rozmówczyni dodała, że z czasem pojawiły się u niej problemy z pamięcią. - Miałam takie menopauzalne momenty, które teraz rozpoznaję, że były spowodowane menopauzą - wyznała i przyznała, że swoje objawy zaczęła łączyć początkowo z wiekiem, stresem. - To była perimenopauza. Okazuje się, [..] że leczy się nie to, gdzie my jesteśmy na tym całym procesie wygaszania się naszego cyklu, tylko leczy się od momentu, kiedy są objawy. Trzeba wiedzieć, że to są objawy menopauzy, a nie np. depresji - dodała.

Jakie objawy może dawać menopauza?

Objawy menopauzy mogą być różne. Zdarza się, że zaczynają się pojawiać - czasem - nawet na 10 lat przed faktycznym wygaśnięciem funkcji jajników. - Będą to zaburzenia seksualne przede wszystkim, czyli suchość pochwy, dyskomfort, ból przy współżyciu, brak popędu płciowego, [...] chwiejność emocjonalna, to stany depresyjne, to są stany lękowe, to są zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji, to są bóle stawowe i mięśniowe, o czym mało kto wie, to jest suchość skóry, suchość oka, suchość jamy ustnej. Uderzenia gorąca, zlewne poty to są już późne objawy - tłumaczyła dr n. med. Anetta Karwacka. Podkreśliła także, że takie dolegliwości nie pojawiają się jednocześnie i nie doświadczają ich wszystkie kobiety.

O menopauzie może świadczyć również zmiana wyglądu naszej figury. - To jest wzrost zwykle masy ciała, rzadziej jest to chudnięcie, natomiast zawsze jest redystrybucja tej tkanki, bo zanika nam tkanka mięśniowa, pojawia się tkanka tłuszczowa na brzuchu - wyjaśniła.

Sygnałem, który powinien skłonić kobietę do konsultacji z lekarzem, są zmiany w cyklu miesiączkowym. - Na te 2 do 8 lat wcześniej mogą się już pojawiać zaburzenia miesiączkowania. Na początku w postaci skracania się cykli, a później coraz większej nieregularności i wypadania miesiączek. Stan już, po którym po paru miesiącach pacjentka nie ma miesiączki, powinna najpóźniej w tym czasie pojawić się na wizycie - podkreśliła specjalistka.

Jak można złagodzić objawy menopauzy? Czy hormonalna terapia zastępcza jest skuteczna? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości