Zdarza się, że pierwszych objawów menopauzy doświadczają już panie po 30. roku życia. Na co zwrócić uwagę?
"Dziękuję za to Bogu".
Hormony mają olbrzymi wpływ na działanie całego naszego organizmu. Jeśli ich wydzielanie jest zaburzone, może pojawić się szereg problemów czy dolegliwości. U części kobiet jest to niewielki brzuszek. Skąd się bierze? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik.
"Jest cały zbiór hormonów, na które warto zwrócić uwagę".
Znana modelka zmaga się z zespołem policystycznych jajników.
Harnaam Kaur od wielu lat choruje na zespół policystycznych jajników (PCOS). Wskutek choroby jej organizm wytwarza zbyt dużo męskich hormonów płciowych. Tym samym twarz kobiety pokrywa pokaźna broda. - Zarost mam od 11. roku życia - powiedziała. Czy lekarze zdołają jej pomóc i będą w stanie ustabilizować jej układ hormonalny?
Co spożywać, gdy mamy wysoki poziom kortyzolu, niedoczynność tarczycy czy wysoki testosteron? O tym opowiedziała dietetyczka Milena Nosek.
Sandra Kubicka otwarcie mówi, że cierpi na PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. To przypadłość, z którą zmaga się co 10. kobieta w Polsce. Znana modelka chce dawać nadzieję, że choć objawy choroby są bardzo uciążliwe, to dzięki odpowiedniemu leczeniu i współpracy ze specjalistami, można skutecznie z nimi walczyć.
Pierwszorzędowe cechy płciowe warunkują wystąpienie niższych cech różnicujących obie płcie. Jeśli na etapie rozwoju pierwszorzędowych cech płciowych pojawi się problem, można zakładać, że przełoży się on także na niższe cechy. Do najczęstszych powikłań na etapie rozwoju pierwszorzędowych cech płciowych należy dysgenezja gonad.
Ginekologa potrzebują tylko młode dziewczyny i dorosłe kobiety? Nie. Problemy z układem rozrodczym mogą się pojawić już u kilkumiesięcznych dziewczynek. Co je wywołuje? Jak można je leczyć? Co powinno zaniepokoić rodzica? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, ginekologiem dziecięcym z Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Niechciane włoski mogą się pojawić w różnych częściach ciała. Czy w jamie ustnej też? Okazuje się, że tak! Z takim problemem do lekarzy zgłosiła się pewna dziewiętnastolatka z Włoch. Co było przyczyną anomalii?
To właśnie hormony w dużej mierze kształtują nasze samopoczucie. Jak wpływają na nasze zdrowie? - To nie jest tak, naszym życiem rządzi mózg i od jego czynności w dużej mierze zależy wydzielanie hormonów, czyli substancji chemicznych, które wydziela właściwie każda tkana naszego organizmu, żeby się skomunikować z innymi - wyjaśnia ednokrynolog dr Lucyna Bednarek-Papierska. Dlaczego kobiety częściej chorują na zaburzenia tarczycy? Za co odpowiadają: przysadka, trzustka, nadnercza i jajniki?