Do lekarzy z uniwersytetu Campania Luigi Vanvitelli we Włoszech zgłosiła się młoda dziewczyna z nietypowym problemem. Na dziąsłach dziewczyny rosły bowiem włosy. Co ciekawe, nie jest to odosobniony przypadek. Do tej pory medycyna odnotowała pięć takich przypadków i wszystkie dotyczyły mężczyzn po 60. roku życia. Co może być przyczyną tej niezwykłej anomalii?
Włosy na dziąsłach - skąd się tam wzięły?
Medycyna nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W przypadku dziewiętnastolatki pojawienie się włosów w jamie ustnej było spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Po przebadaniu dziewczyny okazało się, że cierpi ona na zespół policystycznych jajników. Schorzenie diagnozowane jest bardzo często i sprawia, że organizm kobiety zaczyna produkować więcej hormonów męskich niż żeńskich. W konsekwencji u pań może się rozwinąć tzw. hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie.
Niestety przypadłość ma to do siebie, że owłosienie zaczyna występować w miejscach, w których nie powinno go być. Oznacza to tyle, że np. u pań z tym schorzeniem pojawia się zarost lub owłosienie na klatce piersiowej.
Włosy na dziąsłach - jak lekarze pomogli młodej kobiecie?
Aby pomóc nastolatce, lekarze zdecydowali się zastosować u niej leczenie hormonalne, a włosy, które pojawiły się w jamie ustnej zostały usunięte chirurgicznie. Mimo że zastosowane leczenie okazało się skuteczne, to po odstawieniu leków problem powrócił ze zdwojoną siłą.
Podczas zabiegu usuwania włosów z jamy ustnej lekarze zdecydowali się pobrać próbki tkanek do dalszych badań. Niestety nie wykazały one żadnych anomalii. Choć naukowcy nie wiedzą, dlaczego u kobiety w jamie ustnej rosną włosy, przypuszczają, że przyczyną problemu mogą być zmiany w tzw. plamkach Fordyce’a. To gruczoły łojowe, które często pojawiają się w miejscach, w których - fizjologicznie - nie powinny się znajdować. Choć same w sobie nie są groźne i do tej pory nie powiązano ich z żadnym schorzeniem mogą stanowić pewien problem kosmetyczny.
Zespół policystycznych jajników, czyli co?
Zespół policystycznych jajników (PCOS), czy wielotorbielowatość jajników to zaburzenie hormonalne, które prowadzi do nadmiernej produkcji męskich hormonów płciowych. Kobiety z tym schorzeniem mają problemy z owulacją (zdarza się, że nie mają jej w ogóle), trądzikiem oraz zmagają się nadmiernym owłosieniem.
Mimo że schorzenie diagnozowane jest bardzo często, to lekarze nie potrafią wskazać bezpośredniej przyczyny rozwoju choroby. Przypuszcza się, że zespół policystycznych jajników może być uwarunkowany genetycznie.
Leczenie PCOS polega na przyjmowaniu leków hormonalnych, które pomagają wyrównać gospodarkę hormonalną organizmu. Terapia jest długotrwała, na szczęście po 35. roku życia dolegliwości zaczynają słabnąć.
Rozchwiane hormony przyczyną tycia?
Zobacz także:
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: sciencealert.com