przedwczesna menopauza

    Okazuje się, że menopauza może wystąpić nawet u 30-letnich kobiet. Tak zwana przedwczesna niewydolność jajników może być kłopotliwa i uniemożliwić zajście w ciążę. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? W Dzień Dobry TVN powiedziała o nim specjalista ginekolog-położnik, dr n. med. Anetta Karwacka.

    Przedwczesna menopauza to problem wielu kobiet na całym świecie. Swoją historią podzieliła się z nami Inka Małgorzata Lewandowska. Dziś otwarcie mówi o swoich dolegliwościach i doradza innym kobietom. Jednak przez to, co jako nastolatka usłyszała od lekarki, przez kilka lat nie poddała się leczeniu.

    Sheree Hargreaves jest 19-letnią Brytyjką, która w bardzo młodym wieku usłyszała diagnozę, która była dla niej jak wyrok. W wieku 15 lat dowiedziała się, że pojawiło się u niej POF, czyli przedwczesne wygasanie czynności jajników. Dla dziewczyny był to prawdziwy cios. Teraz otwarcie mówi o tym temacie i dzieli się radami z innymi kobietami. Jak często występuje przedwczesna menopauza?

    Menopauza występuje coraz częściej u młodych kobiet, nawet tych po dwudziestce. Jakie mogą być tego przyczyny? Czy można temu zaradzić? Jakie są objawy typowe dla menopauzy? O przedwczesnej menopauzie mówił w Dzień Dobry TVN ginekolog i położnik prof. Romuald Dębski.