Menopauza może zrujnować małżeństwo?
Wahania nastroju, zmniejszony popęd seksualny i zwiększona drażliwość spowodowana brakiem snu - to tylko niektóre objawy związane z menopauzą. Na domiar złego, stan ten może też doprowadzić do rozwodu. Do takiej konkluzji doszli brytyjscy badacze z Family Law Menopause Project oraz Newson Health Research and Education w Stratford-upon-Avon, którzy przeprowadzili ciekawą ankietę.
Zapytali ponad tysiąc kobiet o ich problemy małżeńskie. Aż osiem na dziesięć stwierdziło, że konflikty były nasilone z powodu objawów, jakich doświadczały w okresie okołomenopauzalnym lub podczas menopauzy.
Co ciekawe, jedna trzecia uczestniczek otrzymała leczenie lub hormonalną terapię zastępczą w celu złagodzenia objawów. W tej grupie tylko 65 procent stwierdziło, że lek miał na nie pozytywny wpływ. Te osoby, które nie dostały środków farmakologicznych, za swój stan winiły właśnie brak odpowiedniego leczenia.
Dr Louise Newson, założycielka Newson Health, powiedziała w "Sky News UK", że pomimo powszechnej wiedzy na temat fizycznych objawów menopauzy, jej wpływ na zdrowie psychiczne jest zbyt często ignorowany. - (Menopauza - przyp. red.) może być katastrofalna dla wielu kobiet, co w rezultacie ma głęboko negatywny wpływ na ich pracę, relacje i finanse - powiedziała.
Założycielka Family Law Menopause Project, Farhana Shahzady, nazwała ostatnią ankietę "przełomową" i uważa, że wyniki faktycznie wskazują na związek między menopauzą a rozwodem.
Trudny czas dla wielu kobiet
Inne brytyjskie badania wskazują również, że objawy menopauzy przyczyniają się do tego, że co dziesiąta kobieta odchodzi z pracy, a nawet jedna czwarta z nich doświadcza poważnych objawów, takich jak lęk, depresja, pocenie się i migreny.
Menopauza jest procesem naturalnym i występuje, gdy kobieta przestaje miesiączkować, co oznacza, że nie jest już w stanie zajść w ciążę. Dzieje się to przeważnie między 45. a 55. rokiem życia, gdy jajniki zaczynają produkować mniej estrogenu. Jednym ze sposobów łagodzenia objawów jest hormonalna terapia zastępcza, która przywraca poziom żeńskich hormonów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Postmenopauza a ciąża po przekwitaniu
- Zioła na menopauzę – popularne rodzaje i ich działanie
- Menopauza to nie pauza. "W tym czasie kobiety otwierają się na nowe drogi życiowe"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/PeopleImages