Jak się kłócić?
W trakcie kłótni bardzo często dajemy się ponieść emocjom. Istnieją jednak zasady, o których wspominają terapeuci, dzięki którym wyciągniemy z sytuacji konstruktywne wnioski. Wymiana zdań między nami nie jest niczym szczególnym, to naturalna część budowania relacji. Serwis mamadu.pl zebrał wszystkie najcenniejsze rady.
Po pierwsze, zanim coś powiemy, warto się wyciszyć. Kilka oddechów, najlepiej przeponowych i uspokojenie emocji może zdziałać cuda. Wówczas spojrzymy z większym dystansem niż wtedy, gdy bez zastanowienia zaczniemy się sprzeczać.
Po drugie, dobrym sposobem na mniej emocjonalną kłótnie jest jej zaplanowanie. Ustalcie z partnerem, że danego dnia podejmiecie rozmowę na konkretny temat. Nikt nie będzie czuł się wtedy atakowany i każdy będzie miał możliwość przygotowania odpowiednich argumentów.
Trzecią ważną kwestią jest trzymanie się tematu, bez wyciągania wszystkich problemów. Następnie należy sobie uświadomić, że jedyną wygraną w kłótni będzie kompromis. Liczy się współpraca i zgoda, a nie zwycięstwo.
Wiele osób w trakcie kłótni przekrzykuje się i próbuje przedstawić swoje racje bez wysłuchania drugiej strony. Rozwiązaniem jest nauczenie się słuchać. Jeśli efektem wymiany zdań ma być porozumienie, każdy powinien powiedzieć, co leży mu na sercu.
Bycie otwartym na emocje partnera także ułatwi budowanie kompromisu.
- Dzięki temu może poczuć się wysłuchany i zrozumiany. Powiedz, np.: "słyszę, że czujesz się zdenerwowany, gdy prosisz mnie o zrobienie czegoś w domu, a ja według Ciebie nigdy tego nie robię". Taka komunikacja pozwoli wam dążyć do wzajemnego zrozumienia - czytamy na mamadu.pl
Kompromis - efekt kłótni
Żeby odpowiednio zobrazować nasze emocje, warto opisać, jak czujemy się, kiedy druga osoba zachowuje się w określony sposób. Upewniajcie się, czy każda strona odpowiednio się zrozumiała i mówcie głośno, jeśli zgadzacie się w konkretnych kwestiach.
Kłótnia, która ma zakończyć się porozumieniem, powinna być wolna od wyzwisk i złośliwości, lekceważenia i obrażania się. Kiedy sytuacja zrobi się naprawdę trudna, warto przerwać dyskusję i wrócić do pierwszej rady, czyli wziąć kilka wdechów na uspokojenie. Warto wyłączyć emocje.
Granice dotyczące obrażania się, trzaskania drzwiami czy agresji ustalcie już zdecydowanie wcześniej. Zakończeniem kłótni powinien być etap godzenia się, nie można o tym zapominać.
- Może to być seks na zgodę, przytulanie, trzymanie się za ręce lub rozmowa, która ma na celu przywrócenie intymności. Chodzi o to, by każda ze stron mogła poczucie się zaopiekowana. Warto mieć taki rytuał - radzi mamadu.pl
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Z czym mierzą się kobiety w technologiach? "Stereotypy, niepoważne traktowanie, czasami seksizm"
- Sonia Bohosiewicz buntuje się przeciwko cenzurze kobiecych sutków. "Moje zdjęcia usunął Instagram"
- W Indiach dzieci wydobywają składnik kosmetyków. "Pracują nielegalnie, w potwornie ciężkich warunkach"
Autor: Daria Pacańska
Źródło: mamadu.pl
Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/Getty Images