Wieczne kłótnie w związku? Terapeutka par o trzech emocjach wywołujących sprzeczki

Wieczne kłótnie w związku? Terapeutka par o trzech emocjach wywołujących sprzeczki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kłócić trzeba się nauczyć
Kłócić trzeba się nauczyć
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Erica Wright, amerykańska terapeutka i trenerka par opublikowała na TikToku nagranie i zdradziła, jakie są trzy najczęstsze powody kłótni między partnerami. Nagranie obejrzało prawie milion użytkowników.

Kłótnie w związku – o co najczęściej się rozchodzi?

Niepozmywane naczynia, pełen kosz śmieci, do tego pusta lodówka i nieposkładane pranie. Powodów do kłótni między partnerami jest naprawdę wiele, szczególnie, gdy mieszka się pod jednym dachem. Erica Wright, amerykańska terapeutka i trenerka par, wyjaśniła, że sprzeczki o błahe i na pozór nieistotne rzeczy tak naprawdę spowodowane są jedną z trzech podstawowych emocji. Należą do nich potrzeba uznania, chęć kontroli i pragnienie bliskości. Co to oznacza?

Szacunek, kontrola i bliskość w związku

Jej zdaniem, w wielu związkach podstawowym powodem kłótni jest chęć sprawowania władzy i kontroli nad drugą stroną. Za wszelką cenę próbujemy więc udowodnić naszej połówce, że to my mamy rację i nasze przyzwyczajenia są ważniejsze. Drugą przyczyną sprzeczek jest potrzeba uznania. Odzwierciedla się to w następujących zdaniach: "zawsze robisz plany, nie pytając mnie o zdanie" lub "czy w ogóle zdajesz sobie sprawę, ile rzeczy robię w domu?". Trzecim powodem kłótni jest troska i pragnienie bliskości. Podczas sprzeczki może więc dojść do sytuacji, w której wykrzyczymy: "dlaczego jestem jedyną osobą w związku, która gotuje, dba lub troszczy się o najbliższych?".

Każda z tych reakcji ma swoje wytłumaczenie. Aby lepiej zobrazować przyczyny problemu, trenerka nawiązała do wypowiedzi znanej psychoterapeutki Esther Perel. Ta przyznała, że kiedy partner nie podnosi wzroku znad telefonu, to denerwuje cię to nie dlatego, że nie patrzy na ciebie, ale dlatego, że czujesz się zaniedbywana.

- Podobnie dzieje się wtedy, gdy twój partner spotyka się z przyjaciółmi co tydzień, ale nie wykazuje dużego zainteresowania zaplanowaniem specjalnego wieczoru z tobą, co może wyzwolić uczucie niepewności lub poczucie, że tak naprawdę nie jest tobą zainteresowany – dodała Erica.

Szczera rozmowa – kluczem do sukcesu

Najważniejszym kluczem do rozwiązywania wszelkich sporów i nieporozumień jest szczera rozmowa. Warto więc namówić naszą drugą połówkę, by wygospodarowała trochę czasu, w czasie którego poruszycie istotne tematy spędzające wam sen z powiek. Pamiętać należy także o tym, że sprawy zamiatane pod dywan będą się tylko gromadzić i tworzyć górę, z której trudno będzie się już odkopać.  

- Kiedy te zachowania się powtarzają, zaczynają przypominać soczewkę, przez którą obserwujesz swojego partnera i wasz związek. Jeśli myślisz, że twój partner nie dba o ciebie, każda interakcja będzie postrzegana w taki sposób, jakbyś nosiła okulary przeciwsłoneczne - wyjaśniła Erica.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości