Zdrowie

Menopauza to nie pauza. "W tym czasie kobiety otwierają się na nowe drogi życiowe"

Zdrowie

Autor:
Nastazja
Bloch
Kobieta siedzi w ciemnym pokoju
Westend61/Getty ImagesMenopauza

Menopauza to dla wielu kobiet temat tabu. Jakie emocje wywołuje u płci pięknej ten etap życia, jak wpływa na codzienność oraz relacje z partnerem? To sprawdzili twórcy raportu "Menopauza to nie pauza".

Menopauza – wyobrażenia a rzeczywistość

Blisko 60 procent kobiet uważa temat menopauzy za wstydliwy. Są jednak takie, które apelują, by kwestię tę poruszać publicznie. W końcu ten etap dotyczy każdej z pań i co więcej, nie przekreśla dotychczasowego życia. Skąd więc tyle obaw? Marka Jasnum przy współpracy z ekspertkami — dr n. hum. Alicją Długołęcką oraz dr n. hum Julitą Czernecką przygotowała raport dotyczący menopauzy, oraz jej wpływu na życie Polek.

Zacznijmy od wyobrażeń. Menopauza w różnych kulturach jest rodzajem przejścia do etapu dojrzałej kobiecości. Jak się okazuje, większość pań etap ten utożsamia z negatywnymi przekonaniami. Kobiety obawiają się dyskomfortu fizycznego, uderzeń gorąca, utraty atrakcyjności, dodatkowych kilogramów oraz zmian nastroju. Niewiele jednak mówi się o pozytywach menopauzy. To właśnie w tym czasie kobiety poszerzają własne możliwości, otwierają się na nowe drogi życiowe — zarówno w kontekście zawodowym, realizacji pasji, jak i funkcjonowania w relacjach międzyludzkich. 

Zdrowie

Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Z raportu wynika, że negatywne emocje związane z tym etapem życia dotyczą kobiet, które menopauzę mają jeszcze przed sobą. Pojawia się u nich przede wszystkim niepewność (40 proc.), lęk (27 proc.) oraz przygnębienie (27 proc.). Najwięcej pozytywnych emocji odczuwają natomiast panie, które ten etap życia mają już za sobą: niemal połowa (45 proc.) z nich odczuwa akceptację, 37 proc. spokój, 30 proc. równowagę, 30 proc. — ulgę.

- Kobiety będące przed menopauzą lub na jej początku obawiają się tego, jak będzie wyglądał jej przebieg oraz jakie będzie miała konsekwencje. Brak rzetelnej wiedzy, oraz edukacji w tym zakresie wzmacnia ten lęk i niepewność. To naturalne, że to, co nieznane budzi obawy, ale dzięki zdobywaniu wiedzy i współdzieleniu doświadczeń pojawia się proces akceptacji. I tą drogą podąża dojrzała kobiecość – tłumaczy dr n. hum. Julita Czernecka.

Menopauza – czas, w którym warto prosić o wsparcie

Menopauza dotyczy każdej z kobiet, zatem nie bójmy się prosić o wparcie. Rozmowa z koleżanką lub bliską osobą, która ten etap ma już za sobą, potrafi nas uspokoić i rozwiać wątpliwości. Z raportu przeprowadzonego przez Jasnum wynika, że aż 43 proc. Polek nie otrzymało żadnej formy wsparcia, przygotowując się lub będąc już w okresie menopauzy. Pierwszą pomocą jest rozmowa z przyjaciółką (26 proc.), rozmowa z lekarzem (21 proc.) oraz rozmowa z partnerem (15 proc.).

- Brak wsparcia lub obawa przed jego poszukiwaniem może wynikać między innymi z tego, że blisko 60% kobiet nadal wstydzi się rozmawiać o menopauzie. Co powoduje, że ten etap nadal funkcjonuje w obszarze społecznego tabu oraz jak można to zmienić? Pierwszym krokiem do otrzymania wsparcia jest otwartość na temat i rozmowę. Okazuje się jednak, że w tym zakresie jest potężna bariera – ponad połowa badanych kobiet wstydzi się rozmawiać o menopauzie! Niestety uwarunkowania kulturowe sprawiły, że okres dojrzałości u kobiet sprowadzony jest do sfery lekceważących żartów, pomijania w życiu społecznym, a to sprzyja postawie wycofania i milczenia. Na szczęście jest to obszar, na który najprościej wpływać. Obecność pozytywnej narracji na temat menopauzy w dyskursie społecznym będzie ten obraz zmieniać – powiedziała dr n. hum. Alicja Długołęcka.

 Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości