Menopauza to nie pauza. "W tym czasie kobiety otwierają się na nowe drogi życiowe"

Menopauza
Menopauza
Źródło: Westend61/Getty Images

Menopauza to dla wielu kobiet temat tabu. Jakie emocje wywołuje u płci pięknej ten etap życia, jak wpływa na codzienność oraz relacje z partnerem? To sprawdzili twórcy raportu "Menopauza to nie pauza".

Menopauza – wyobrażenia a rzeczywistość

Blisko 60 procent kobiet uważa temat menopauzy za wstydliwy. Są jednak takie, które apelują, by kwestię tę poruszać publicznie. W końcu ten etap dotyczy każdej z pań i co więcej, nie przekreśla dotychczasowego życia. Skąd więc tyle obaw? Marka Jasnum przy współpracy z ekspertkami — dr n. hum. Alicją Długołęcką oraz dr n. hum Julitą Czernecką przygotowała raport dotyczący menopauzy, oraz jej wpływu na życie Polek.

Zacznijmy od wyobrażeń. Menopauza w różnych kulturach jest rodzajem przejścia do etapu dojrzałej kobiecości. Jak się okazuje, większość pań etap ten utożsamia z negatywnymi przekonaniami. Kobiety obawiają się dyskomfortu fizycznego, uderzeń gorąca, utraty atrakcyjności, dodatkowych kilogramów oraz zmian nastroju. Niewiele jednak mówi się o pozytywach menopauzy. To właśnie w tym czasie kobiety poszerzają własne możliwości, otwierają się na nowe drogi życiowe — zarówno w kontekście zawodowym, realizacji pasji, jak i funkcjonowania w relacjach międzyludzkich. 

Zdrowie

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Z raportu wynika, że negatywne emocje związane z tym etapem życia dotyczą kobiet, które menopauzę mają jeszcze przed sobą. Pojawia się u nich przede wszystkim niepewność (40 proc.), lęk (27 proc.) oraz przygnębienie (27 proc.). Najwięcej pozytywnych emocji odczuwają natomiast panie, które ten etap życia mają już za sobą: niemal połowa (45 proc.) z nich odczuwa akceptację, 37 proc. spokój, 30 proc. równowagę, 30 proc. — ulgę.

- Kobiety będące przed menopauzą lub na jej początku obawiają się tego, jak będzie wyglądał jej przebieg oraz jakie będzie miała konsekwencje. Brak rzetelnej wiedzy, oraz edukacji w tym zakresie wzmacnia ten lęk i niepewność. To naturalne, że to, co nieznane budzi obawy, ale dzięki zdobywaniu wiedzy i współdzieleniu doświadczeń pojawia się proces akceptacji. I tą drogą podąża dojrzała kobiecość – tłumaczy dr n. hum. Julita Czernecka.

Menopauza – czas, w którym warto prosić o wsparcie

Menopauza dotyczy każdej z kobiet, zatem nie bójmy się prosić o wparcie. Rozmowa z koleżanką lub bliską osobą, która ten etap ma już za sobą, potrafi nas uspokoić i rozwiać wątpliwości. Z raportu przeprowadzonego przez Jasnum wynika, że aż 43 proc. Polek nie otrzymało żadnej formy wsparcia, przygotowując się lub będąc już w okresie menopauzy. Pierwszą pomocą jest rozmowa z przyjaciółką (26 proc.), rozmowa z lekarzem (21 proc.) oraz rozmowa z partnerem (15 proc.).

- Brak wsparcia lub obawa przed jego poszukiwaniem może wynikać między innymi z tego, że blisko 60% kobiet nadal wstydzi się rozmawiać o menopauzie. Co powoduje, że ten etap nadal funkcjonuje w obszarze społecznego tabu oraz jak można to zmienić? Pierwszym krokiem do otrzymania wsparcia jest otwartość na temat i rozmowę. Okazuje się jednak, że w tym zakresie jest potężna bariera – ponad połowa badanych kobiet wstydzi się rozmawiać o menopauzie! Niestety uwarunkowania kulturowe sprawiły, że okres dojrzałości u kobiet sprowadzony jest do sfery lekceważących żartów, pomijania w życiu społecznym, a to sprzyja postawie wycofania i milczenia. Na szczęście jest to obszar, na który najprościej wpływać. Obecność pozytywnej narracji na temat menopauzy w dyskursie społecznym będzie ten obraz zmieniać – powiedziała dr n. hum. Alicja Długołęcka.

 Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości