Profilaktyka zdrowia

Postmenopauza a ciąża po przekwitaniu

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adrian
Adamczyk
kobieta, która ma uderzenia gorąca

Postmenopauza to stan kobiety po zakończonym procesie przekwitania. Warto zaznaczyć, że dopiero po roku od wystąpienia ostatniej miesiączki można mieć pewność, że doszło do przekwitania. Wcześniej nie jest to pewne, ponieważ w okresie postmenopauzy zdarzają się bardzo długie przerwy między kolejnymi krwawieniami.

Postmenopauza to okres, kiedy po ogromnych zmianach hormonalnych na nowo stabilizuje się praca i czynności narządów ciała. Kobieta przestaje także cierpieć na intensywne objawy menopauzy, choć w wielu przypadkach nie znikają one zupełnie.

Postmenopauza to zupełnie nowy etap w życiu kobiety. Po okresie ogromnych zmian hormonalnych, czasowych przestojów w produkcji hormonów, stopniowego zmniejszania się poziomu progesteronu i estrogenów w organizmie, wielka rewolucja powoli ustaje. Zmniejsza się poziom dolegliwości związanych z menopauzą, a organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o menopauzie

Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauząDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Co to jest postmenopauza?

W okres postmenopauzalny kobieta wchodzi mniej więcej rok po ostatniej miesiączce. W tym czasie stabilizuje się na nowo poziom hormonów w jej organizmie, choć zarówno progesteronu, jak i estrogenów jest już zdecydowanie mniej. Organizm zdaje się adaptować do nowych warunków, choć cały czas odczuwa deficyt hormonów płciowych. W czasie postmenopauzy dolegliwości związane z menopauzą słabną, ale w wielu wypadkach nie znikają zupełnie.

Postmenopauza a ciąża

Postmenopauza to moment, kiedy kobieta nie może już zajść w ciążę. O ile na etapie premenopauzy i właściwej menopauzy jest to jeszcze możliwe, o tyle w przypadku postmenopauzy nie istnieją żadne szanse na zapłodnienie. W czasie poprzedzającym późną menopauzę ustaje praca jajników, zmniejsza się wydzielana przez nie ilość hormonów, owulacje coraz częściej przebiegają bez pojawienia się komórki jajowej. Postmenopauza jest momentem, w którym po 12 miesiącach od ostatniego krwawienia, cały proces hormonalnych zmian w organizmie kobiety można uznać za zakończony. Jego efektem jest utrata zdolności do zajścia w ciążę.

Objawy postmenopauzy

Przez pewien czas po menopauzie mogą się jeszcze utrzymywać typowe objawy związane z procesem przekwitania (uderzenia gorąca, zimne poty, wahania nastroju, spadek libido), z czasem stają się one jednak coraz mniej dokuczliwe, aż w końcu ustają. Mogą także pojawić się problemy z nietrzymaniem moczu. Do typowych objawów postmenopauzy zalicza się natomiast:

 • spowolnienie metabolizmu;
 • skłonność do wzrostu masy ciała;
 • zagrożenie osteomalacją (obniżenie gęstości kości) oraz osteoporozą;
 • utratę jędrności i sprężystości skóry, jej systematyczne wiotczenie, pojawianie się większej ilości zmarszczek;
 • suchość pochwy, bolesność podczas stosunku;
 • częstsze infekcje okolic intymnych;
 • osłabienie;
 • zmniejszoną aktywność życiową.

Postmenopauza – rób badania i sprawdzaj wyniki

Okres postmenopauzalny to czas wysokiego zagrożenia niektórymi chorobami. Część z nich jest wprost związana ze zmianami dokonującymi się w organizmie w trakcie przekwitania, część jednak jest w dużej mierze od tego procesu niezależna. Po przejściu menopauzy należy regularnie się badać i sprawdzać wyniki. Postmenopauza to czas zwiększonych zachorowań na:

 • choroby sercowo-naczyniowe;
 • nadciśnienie;
 • zaburzenia metaboliczne;
 • osteoporozę;
 • miażdżycę.

Jak sobie radzić w okresie postmenopauzalnym?

Postmenopauza to dla kobiecego organizmu naturalny i biologiczny proces. Niektóre kobiety cierpią jednak na związane z nim dolegliwości. Odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia mogą złagodzić niektóre z nich. Zaleca się regularne ćwiczenia fizyczne (przynajmniej 15 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu). Taka aktywność pomaga uniknąć zagrożenia chorobami układu krążenia, a jednocześnie przeciwdziała wzrostowi masy ciała. Wspomaga też oczywiście dobre samopoczucie i buduje chęć do działania. Paradoksalnie umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga w modulowaniu obrotu kostnego, a więc przeciwdziała rozwojowi osteoporozy.

Ogromne znaczenie w okresie późnej menopauzy ma odpowiednia dieta. Pozwala ona uniknąć chorób metabolicznych oraz nowotworów jelita grubego. Duża ilość świeżych warzyw i owoców przeciwdziała depresji. Suchość pochwy i problemy z tym związane można łagodzić przez stosowanie odpowiednich środków nawilżających. Infekcjom zapobiec może regularne picie ekstraktu z żurawiny i włączenie tego owocu do codziennej diety (np. do owsianek). W przypadku, gdy objawy postmenopauzalne stanowią przedłużenie dolegliwości związanych z menopauzą, a ich siła z czasem nie słabnie, można rozważyć wdrożenie HTZ, czyli hormonalnej terapii zastępczej. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona największe szanse powodzenia, jeśli rozpocznie się ją jeszcze przed okresem menopauzy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

Pozostałe wiadomości