Uderzenia gorąca to problem, który może dotknąć każdego. Choć najczęściej kojarzony jest z okresem menopauzy, na dolegliwość tę cierpią również mężczyźni, kobiety w ciąży, a nawet dzieci czy nastolatki.
Niekiedy uderzenia gorąca mogą występować lub nasilać się w określonym momencie, np. w nocy lub w chwilach stresu. Czasem jednak pojawiają się zupełnie niespodziewanie. Co może być przyczyną uderzeń gorąca i jak radzić sobie z tym problemem?
Najczęstsze przyczyny uderzeń gorąca – menopauza i ciąża
Uderzenia gorąca u kobiet zwykle związane są ze zmianami hormonalnymi, szczególnie w okresie menopauzy i ciąży. W przypadku menopauzy mogą one trwać dosyć długo, nawet kilka lat przed ustaniem okresu, jak i kilka lat po nastąpieniu tego momentu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest znaczny spadek poziomu estrogenów w organizmie oraz zatrzymanie aktywności jajników. Proces ten u każdej kobiety może mieć inną długość, dlatego czasem trudno przewidzieć, kiedy dolegliwości ustaną. Uderzenia gorąca w okresie menopauzy to tylko jedna z towarzyszących temu procesowi dolegliwości. Do pozostałych należą m.in. ciągłe uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, a także huśtawki nastrojów. Niekiedy uderzenia gorąca pojawiają się głównie w nocy. Bywają tak dokuczliwe, że konieczna jest nawet wielokrotna zmiana piżamy i pościeli.
Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
Uderzenia gorąca w ciąży są również częstą dolegliwością. Są związane z nagłym podwyższeniem poziomu progesteronu oraz przyspieszeniem metabolizmu w ciele kobiety. Mogą pojawić się już na początku ciąży, jednak najczęściej dokuczają przyszłej mamie dopiero w III trymestrze. Do przyczyn należą przede wszystkim ochrona przed przegrzaniem zarówno organizmu matki, jak i dziecka, a także wzrost masy ciała, który wzmaga pocenie się i uderzenia gorąca przy poruszaniu się ciężarnej. Ciąża również może powodować wyjątkowo dokuczliwe uderzenia gorąca w nocy. Warto jednak pamiętać, że uderzenia gorąca w okresie przedmenopauzalnym nie muszą być objawem ciąży. Pojawiać się mogą także m.in. przed okresem. W tym przypadku również winne są zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety.
Uderzenia gorąca u mężczyzn, kobiet, dzieci i nastolatków – inne przyczyny
Uderzenia gorąca i poty mogą występować również z innych powodów. W przypadku dojrzałych mężczyzn bywają one powiązane z andropauzą, a więc odpowiednikiem kobiecej menopauzy. Z kolei uderzenia gorąca u nastolatków i dzieci bardzo często mają swoją przyczynę w silnych emocjach, trudnych do kontrolowania w młodym wieku. Innym, nieco poważniejszym źródłem może być także nerwica, która występuje na wszystkich etapach życia. Jej skutkiem są przede wszystkim nagłe uderzenia gorąca na twarzy. Towarzyszy im wtedy wzmożone pocenie i zaczerwienienie skóry. Poza naturalnymi zmianami hormonalnymi przyczyną uderzeń gorąca mogą być również te wywołane chorobą, np. nadczynnością tarczycy. Inne objawy tego zaburzenia to nadmierna drażliwość, chudnięcie pomimo dużego apetytu, problemy ze snem, szybsze bicie serca i drżenie mięśni. Z kolei uderzenia gorąca w stopie mogą być spowodowane zaburzeniami krążenia. Ze względu na mnogość przyczyn problemu panie nie powinny od razu podejrzewać u siebie ciąży lub wcześniejszej menopauzy. Uderzenia gorąca w wieku 30 lat nierzadko mają zupełnie inne źródła.
Uderzenia gorąca – leczenie. Leki czy domowe sposoby?
W przypadku uderzeń gorąca przy menopauzie lub ciąży najlepiej skonsultować się z lekarzem. W pierwszym przypadku początkowo może on zalecić antykoncepcję doustną, a następnie zastępczą terapię hormonalną, co złagodzi objawy. Kobieta może również zapytać specjalistę o możliwość stosowania ziół na uderzenia gorąca przy menopauzie, np. melisy lub mięty pieprzowej. Takie domowe sposoby potrafią znacznie poprawić komfort życia. Innym sposobem będą również ziołowe leki dostępne w aptece bez recepty. Pani w okresie menopauzy powinna także zrezygnować z używek lub przynajmniej znacznie je ograniczyć, w tym nie tylko alkohol i papierosy, lecz również kofeinę. Podczas ciąży najlepszym sposobem będzie unikanie dusznych i gorących pomieszczeń, wybieranie przewiewnych tkanin oraz rezygnacja z ostrych potraw, które zaostrzają problem. Ważny jest również zdrowy jadłospis bogaty w owoce, warzywa i zboża, a także dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Jeżeli dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe, powinno się także przebadać pod kątem nadczynności tarczycy.
W przypadku problemu spowodowanego nadmiarem stresu czy nawet nerwicą również można złagodzić objawy, wykorzystując zioła na uderzenia gorąca, te same, które stosuje się przy menopauzie. Kluczowe jest jednak rozwiązanie problemu, co w trudniejszych przypadkach wymagać będzie terapii z psychologiem. Zioła to także dobry sposób na złagodzenie problemu przed miesiączką. Nadczynność tarczycy i problemy z krążeniem wymagają natomiast bezwzględnie konsultacji z lekarzem.
Sposób na uderzenia gorąca zależeć będzie od źródła problemu. Dlatego najważniejsze jest jego zdiagnozowanie, które umożliwi podjęcie odpowiednich kroków.
Zobacz także:
- Te zawody upodobali sobie psychopaci. "Nie odczuwają, nie mają empatii"
- Jak po zdradzie zaufać na nowo? "Ważne jest wybaczenie. Jest ono uwolnieniem od emocjonalnego więzienia"
- Jak działa na nas deadline? "Może nas troszeczkę wypalić albo osłabić"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: AdamGregor/Getty images