Sklejone wargi sromowe. Ta przypadłość może prowadzić "nawet do stanu zagrożenia życia"

Matka z dzieckiem
Sklejone wargi sromowe. Ta przypadłość może prowadzić "nawet do stanu zagrożenia życia"
Źródło: Catherine Delahaye/Getty Images
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że bardzo małe dziewczynki także mogą potrzebować konsultacji z ginekologiem. Przesłanką do wizyty u tego specjalisty jest m.in. sklejenie warg sromowych. Co to za przypadłość i czy zawsze wymaga leczenia?

Sklejenie warg sromowych – co to takiego?

Taką nieprawidłowość u swojej córki zauważyła pani Kasia. – Zorientowaliśmy się podczas codziennej pielęgnacji. Sklejenie potwierdził później pediatra podczas wizyty szczepiennej – mówiła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl pani Kasia.

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Pediatra, który badał córkę naszej rozmówczyni, uznał, że sklejenie jest już znaczne i konieczna jest wizyta u chirurga. - Okazało się, że żadna maść nie pomoże i trzeba rozkleić to mechanicznie. Córka dostała znieczulenie i po ok 10 minutach lekarka rozkleiła wargi. Mimo znieczulenia i tak płakała – dodała.

Co gorsza, pani Kasia usłyszała od lekarki, że przypadłość może nawracać. Nawet "zwykła infekcja" górnych dróg oddechowych może spowodować, że sklejenie warg sromowych powróci. 

Jak dochodzi do sklejenia warg sromowych?

Wbrew pozorom przypadłość nie jest rzadkością. Może się pojawiać między 3 miesiącem a 10 rokiem życia. Najczęściej jednak diagnozuje się je ok. 3 lub między 5 a 6 rokiem życia.

Dlaczego wargo sromowe się sklejają?

Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop, ginekolog dziecięcy: Sklejenie warg sromowych to stan fizjologiczny. Kiedy dziewczynka jest w okresie tzw. ciszy hormonalnej, czyli między 3. miesiącem a 10. rokiem życia. Dzieci te jeszcze nie dojrzewają, nie wydzielają hormonów płciowych, w szczególności estrogenów. Tym samym wargi sromowe nie są wystarczająco dobrze nawilżone i mogą się ze sobą sklejać.

Kiedy takie sklejenie może być niebezpieczne?

Stan patologiczny pojawia się w momencie, gdy sklejone wargi sromowe zamykają drogę odpływu moczu. To niebezpieczna sytuacja. Może wtedy dojść nie tylko do zatrzymania moczu, infekcji dróg moczowych, ale nawet do stanu zagrożenia życia.

Skoro to stan fizjologiczny, to leczenie nie zawsze jest konieczne?

Zgodnie z naszymi wytycznymi medycznymi w niektórych przypadkach wystarczy obserwacja. Często jednak rodzice obawiają, że czy dziecko nie ma jakiejś wady i na ich prośbę wprowadza się leczenie. Jest ono bezpieczne i nie wpływa na rozwój dziewczynki.

Rodzice sami zauważają, że coś jest nie tak?

Tak, ale czasem podczas rutynowej wizyty u pediatry, to lekarz rozpoznaje nieprawidłowość i zaleca konsultację z ginekologiem dziecięcym. Czasem zdarza się, że rodzice od razu odsyłani się do chirurga, a ten często mówi rodzicom, że doszło do zrośnięcia warg sromowych i trzeba je naciąć. Jestem absolutnie przeciwna takiemu działaniu. Zazwyczaj nie ma przesłanek do wykonania zabiegu, jest on konieczny jedynie w skrajnych przypadkach.

To jak leczyć sklejenie warg sromowych?

Przede wszystkim farmakologicznie. Zazwyczaj zaleca się stosowanie specjalnych maści z estrogenem. Kuracja trwa od 7 do 14 dni.

Czy przypadłość może nawracać?

Nie ma reguły. U niektórych dziewczynek taka sytuacja zdarza się raz i już nigdy nie wraca, a u innych będzie się on pojawiała częściej. Takiemu nawracaniu będą sprzyjały infekcje układu moczowego czy infekcje sromu. Warto dodać, że te ostanie najczęściej są pokłosiem infekcji górnych dróg oddechowych. Dzieci bardzo często przenoszą bakterie na rękach, wystarczy jedno dotknięcie części intymnych, aby rozwinął się stan zapalny.  

Czy taka przypadłość ma jakiś wpływ na późniejsze życie dziewczynki?

Jeśli była prawidłowo leczona – nie. Jednak mam pacjentki, które miały nacinane wargi sromowe i u nich obserwuję zwłóknienia – być może będą one miały wpływ na ich życie erotyczne i będą powodowały dyskomfort podczas seksu. Ale tego jeszcze nie wiemy.

Skoro sklejenie warg sromowych nawraca, to może dziewczynki, u których taka sytuacja miała miejsce, powinny aż do okresu dojrzewania stosować kremy z estrogenem?

Nie, stosowanie estrogenów przez długi czas może doprowadzić do przedwczesnego dojrzewania, a to może być niebezpieczne. Dlatego, aby przypadłość nie wracała, trzeba stosować tzw. leczenie wspomagające. Jeśli dziewczynka nosi jeszcze pieluszki, to przy każdej zmianie należy natłuszczać okolicę sromu (np. Linomagiem lub maścią z witaminą A). Nie można stosować kremów z tlenkiem cynku, bo wysuszą skórę. Dodatkowo do higieny intymnej – zarówno u małych, jak i starszych dziewczynek – zaleca się stosowanie różnych emolientów, które zabezpieczają, natłuszczają i chronią skórę przed sklejaniem.

.Czy do sklejenia warg sromowych może dojść także u dorosłej kobiety?

U zdrowej kobiety jest to praktycznie niemożliwe. Natomiast, w przypadku kobiet, które miały usunięte jajniki, a tym samym ich organizm nie wytwarza estrogenów lub wytwarza go zbyt mało, jak u kobiet w okresie menopauzy – taka sytuacja może mieć miejsce. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości