Content: Rozpoczęcie miesiączkowania zamyka pewien etap w życiu dziewczynki – przestaje być dzieckiem, a stopniowo zaczyna stawać się młodą kobietą. Nierzadko zmiany te wywołują w nastolatce mnóstwo obaw i złości. Pojawienie się piersi i zwiększenie masy ciała może budzić kompleksy, a menstruacja dla wielu dziewcząt jest powodem do wstydu i często wiąże się z poczuciem wykluczenia – szczególnie, gdy koleżanki z klasy nie zaczęły jeszcze miesiączkować. Wszystkich tych obaw można uniknąć, przygotowując dziewczynkę na zmiany, jakim niedługo zacznie ulegać jej ciało. Ważne, żeby wyjaśnić dziecku, że dojrzewanie nie jest niczym złym – to naturalny proces, którego nie da się zatrzymać i który dotyczy każdej kobiety.
Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?
Nie ma reguły, która by jasno określała, w jakim wieku pojawia się pierwsza miesiączka . Zwykle dziewczynki zaczynają miesiączkować między 12. a 16. rokiem życia, jednak na pojawienie się okresu ma wpływ wiele różnych czynników. Często o pierwszej miesiączce decydują geny – jeżeli matka zaczęła miesiączkować w wieku dwunastu lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwsza menstruacja córki również pojawi się w tym czasie. Duży wpływ na rozpoczęcie miesiączkowania ma waga – dziewczynki o większej masie ciała dojrzewają szybciej, a tym samym okres pojawia się u nich wcześniej niż u rówieśniczek o drobniejszej budowie. Istotną rolę w procesie dojrzewania dziewcząt odgrywa także środowisko, jakość żywności i tryb życia. Ilość konserwantów i hormonów w produktach spożywczych, a także zanieczyszczone powietrze sprawiają, że nastolatki zaczynają miesiączkować w coraz młodszym wieku.
Objawy pierwszej miesiączki
Miesiączka jest ostatnim etapem dojrzewania u dziewczynek i pojawia się zwykle po dwóch latach od momentu, w którym w ciele nastolatki zaczynają zachodzić widoczne zmiany – zwiększa się ich wzrost i waga, zaokrąglają się biodra i piersi, w okolicach intymnych, pod pachami i na nogach pojawia się owłosienie, a w wyniku burzy hormonalnej na skórze często zaczynają się zmiany trądzikowe. Ważne jest, żeby pierwsza miesiączka nie kojarzyła się dziewczynce z przykrym zaskoczeniem. Na szczęście dzięki uważnej obserwacji sygnałów, jakie wysyła organizm nastolatki, łatwo przewidzieć zbliżający się okres.
Objawy przed pierwszą miesiączką:
· nadwrażliwe piersi,
· biała wydzielina z pochwy,
· plamienia,
· osłabienie, ból głowy, mdłości,
· wzrost apetytu,
· skok wagi na skutek zatrzymania wody w organizmie,
· zmiany trądzikowe na skórze,
· rozdrażnienie, przygnębienie.
Kiedy rozpoczyna się cykl miesiączkowy?
Cykl menstruacyjny trwa od pierwszego dnia miesiączki do dnia poprzedzającego wystąpienie kolejnego krwawienia. Pierwszy dzień okresu to zarazem pierwszy dzień cyklu. Cykl menstruacyjny trwa zwykle od 28 do 32 dni, ale bywa też krótszy bądź dłuższy. Pierwsze miesiączki są zwykle bardzo nieregularne, mogą pojawiać się w różnych odstępach czasu. Zwykle cykl miesiączkowy nastolatki stabilizuje się po dwóch latach od rozpoczęcia miesiączkowania.
Ile trwa pierwsza miesiączka?
Pierwsze krwawienie trwa zwykle od 3 do 7 dni. Nie ma reguły dotyczącej długości i obfitości pierwszej miesiączki - czasem jest to krótkie, skąpe plamienie, czasem dłuższe i dość obfite krwawienie. Pierwszej miesiączce często towarzyszą bóle pleców, mdłości, bóle głowy i silne skurcze w podbrzuszu. W kolejnych odstępach czasu symptomy te stają się coraz łagodniejsze. Zdarza się też, że po pierwszej miesiączce kolejna pojawia się dopiero po paru miesiącach.
Brak pierwszej miesiączki – co robić, kiedy miesiączka się nie pojawia?
Jeżeli dziewczynka nie zacznie miesiączkować do 16. roku życia, należy zasięgnąć porady lekarza. Brak pierwszej miesiączki może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, chorobami narządów płciowych albo zatrzymaniem rozwoju płciowego. Brak pierwszej miesiączki może być też konsekwencją zbyt niskiej wagi. Bez względu na przyczynę opóźnienia miesiączkowania, nieodzowna będzie wizyta u ginekologa.
Bibliografia:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2644006/
2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320623.php
3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/312661.php
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. JulyProkopiv/Getty Images